Милионери се возят в метрото

Милионери се возят в метрото | StandartNews.com

Уорън Бъфет живее 50 години в една и съща къща, бащата на "Гугъл" Сергей Брин пазарува само на ниски цени

62-годишният германец от Бон Клаус Цапф е обявен за най-скромния милионер в света. Той е удостоен с тази "титла" заради начина си на живот. Основателят на фирма за логистика, мебели и техника, е харчил само по 300 евро месечно и е нямал шофьорска книжка. Човекът, който е бил покосен от инфаркт преди два месеца, е живеел в малък апартамент, купувал е най-евтиното от супермаркетите и е покривал само основните си нужди. Често ходил по анцуг, а дългата му брада била негова запазена марка. Зад този повече от небрежен вид обаче стои цяла бизнес империя. Германският милионер я основава през 1975 г. в Бон, веднага след като завършва университета. Днес тя има над 600 служители и над 60 хиляди клиенти. "Нямам нужда от пари, те просто ни правят неравни", убеден е Цапф.

Някои от милионерите и милиардерите в сферата на високите технологии не пилеят парите си с широки пръсти. Те карат обикновени автомобили, обядват във вериги за бързо хранене и живеят в жилището, което са притежавали преди 20-30 години. Ето няколко случая от селекцията на profit.bg

Милиони по света четат книгите на Уорън Бъфет и следват всеки ход на неговата компания Berkshire Hathaway. Истинската тайна за личното му богатство обаче може би се крие в склонността му към пестеливост. Бъфет, чието състояние възлиза на 47 милиарда долара, избягва луксозните имения. Той все още живее в скромната си къща в Омаха, Небраска, която купува за 31 500 долара преди повече от 50 години. Въпреки че е посещавал най-изисканите ресторанти в света, винаги би предпочел бургер и картофки. Запитан защо не притежава яхта, той отговаря: "Повечето подобни играчки носят само проблеми."

Сатя Надела притежава 45 милиарда долара. Той стана главен изпълнителен директор на "Майкрософт" и за три месеца компанията коренно се промени към по-добро. Вече има ново, по-уважително отношение към клиенти и конкуренти, а акциите й се търгуват на 14-годишен връх - над 40 долара за ценна книга. Но Надела си остава същият. Той обожава поезията, като чете индийски и американски автори. Рано сутрин посещава онлайн курсове, чрез които се стреми да разширява познанията си в определени области. 47-годишният индиец е

запален любител на крикета

Казва, че от него черпи вдъхновение за начина, по който ръководи бизнеса.

"Играта ми даде ценни уроци за работата в екип и лидерството, много от които прилагам", споделя той.

Съоснователят на "Гугъл" Сергей Брин има на разположение няколко самолета. Милиардерът (30,9 в долари), който пазарува в Costco, признава: "Странно е, но аз все още гледам цените. Стремя се да оставя чинията си празна след вечеря, за да не пилея храна."

Дейвид Карп (200 милиона долара) е съосновател на Tumblr. Той не притежава автомобил, а ползва мотоциклет "Веспа". Жилището му в Бруклин струва само 1,6 млн. долара, но половината от него е все още празно. "Нямам книги и не притежавам много дрехи", не крие той.

Ако някой не познава Биз Стоун и го види, едва ли ще допусне, че има 200 милиона долара в банковата си сметка. 40-годишният съосновател на Туитър

движи с тениски, кецове и дънки

Той управлява Фолксваген Голф, чиято цена е около 20 000 долара. Купува втора къща, но не за себе си, а за майка си.
Ян Коум влиза в клуба на милиардерите, след като Фейсбук придобива неговото чат приложение WhatsApp срещу 19 милиарда долара. И макар да изглежда, че Коум става милиардер за една нощ, пътят, който 37-годишният украинец извървява, е доста дълъг. Коум е роден в селце край Киев. Когато е на 16, заминава с майка си за Калифорния. И макар да живее в сърцето на Силициевата долина, дълго време има затруднения. Коум и майка му разчитат на купони за храна. Получават двустаен апартамент като помощ от държавата. Нямат топла вода. Момчето се чува рядко по телефона с баща си заради страха от подслушване. Майката на Ян носи в куфарите си химикалки и 20 тетрадки, за да не се налага да купува учебни пособия в САЩ. Тя става бавачка, а Ян започва като чистач в магазин. Няколко години по-късно майка му се разболява от рак, а Ян има проблеми с вписването си в американското общество и училищата, които не му харесват. Все пак младежът открива своята страст в компютрите и дори записва математика и компютърни науки в щатския университет на Сан Хосе. После работи като изпитател по сигурността в Ernst&Young, а през 1997 г. става инспектор на рекламната платформа на Yahoo, като две седмици по-късно напуска университета. Именно в работата му в Yahoo се крият и корените на създаването на WhatsApp. През 2007 г., разочаровани от прекаленото фиксиране на интернет компаниите върху рекламите, Коум и Брайън Актън излизат от Yahoo. Две години по-късно двамата основават компания, която отрича рекламите. Вместо да търси нови начини да събира информация за потребителите си за маркетингови цели, тя се фокусира върху създаването на лесна за използване платформа за съобщения.

Живял изключително скромно през годините, Коум не се променя и до днес - въпреки че състоянието му е от 6,8 милиарда долара по изчисления на "Форбс". Дори настоява сделката с "Фейсбук" да се сключи преди полета му до Барселона, за който

купува билети с намаление

заради изминати мили.
Дейвид Черитън, професор от Станфордския университет, споделя: "Не разбирам хората, които строят къщи с по 13 бани". Богатството му се оценява на над 1 милиард долара. Черитън сигурно е най-богатият учен в света, коментира в своя статия "Форбс". Но яхтите със сигурност не влизат в сферата му на интереси. Най-голямото "глезене", което си е позволявал, е хондата "Одисей" от 2012-а за 33 хиляди долара. "Тя е за децата", уточнява той. Черитън се е ориентирал към нещо много по-интересно и предизвикателно - стартиращите (или start-up) компании.

Карлос Слим е мексикански бизнесмен от ливански произход, който неотдавна придоби 60 процента от "Телеком Австрия". Той има значително влияние върху телекомуникационната индустрия в Мексико, както и в други части на Латинска Америка чрез контрола върху "Телмекс", "Телсел" и "Америка Мовил". Магнатът обаче си определя месечна заплата от 24 хиляди долара - доста скромна на фона на огромното му състояние. Слим от години е в челната тройка на милиардерите заедно с американците Бил Гейтс и Уорън Бъфет. Според "Форбс" авоарите му възлизат на 53,5 милиарда долара.

"За разлика от аристократи и монарси, той е изключително непринуден. Алергичен е към публичността и живее скромно. Излишества няма и в централата на корпорацията, където целият висш мениджмънт работи с единствена секретарка", изтъква биографът на милиардера Хосе Мартинес. Единственият истински външен белег за изключителното му благосъстояние е колекцията от предмети на изкуството. Тя е най-богатата в Латинска Америка, с най-много скулптури на Огюст Роден, изложени извън Франция - в неговия частен музей, ръководен от една от дъщерите му.

"Бих казал, че съм скромен, децата ми - също. При това по желание и убеждение, а не чрез дисциплина", заявява Слим, който все още живее в къщата, която притежава от 30 години, и всеки ден сам шофира до офиса си. Желязното му правило е никога да не прави бизнес с политици - нещо, което го отличава от много от предприемачите в страната му.
Допреди около 10 години Чарли Ергън е настоявал да подписва всеки чек, който излиза от Dish Network, чийто председател е. Всеки ден

преди работа Ергън си опакова сандвич

и енергийна напитка за обед. А до скоро по време на командировки дори е споделял хотелска стая с колега. "Моята майка е израснала по време на Голямата депресия. В офиса си нямам махагоново бюро", казва човекът, който притежава 16,3 милиарда долара.

7-годишният Пиер Омидяр, основател и председател на eBay, притежава 8,1 милиарда. Французинът, който днес живее в Щатите, става милиардер, когато през 1998-ма eBay се превръща в публична компания. Но никога не си е мислил, че да харчи мощно, би му донесло удовлетворение. "До известна степен прескочихме нивото на "стандартно богатите" и отидохме направо на "нелепо богатите". Мислех си, че сега можем да си купим не само една кола, а всички, които си поискаме. Веднага щом го осъзнаеш, нито една от колите не ти е особено интересна", споделя той пред "Форбс".

Тони Хсие е главен изпълнителен директор на Zappos и притежава близо милиард долара. Въпреки че продава компанията си LinkExchange на "Майкрософт" за 265 милиона долара през 1999 г., той решава да вложи парите си в нещо по-конструктивно от това да живее бляскав живот. В последните няколко години Хсие лично е инвестирал 350 милиона за трансформирането на централната част на Лас Вегас в технологичен център. "Това, което Тони прави, е нетрадиционно, нетипично, ненормално. Повечето хора се чудят защо просто не си живее живота с парите, които е спечелил", казва един от първите акционери в Zappos Ерик Муур.

Израстването след Голямата депресия вероятно има нещо общо с пестеливостта на Чък Фийни. С мотото си "Захванах се с това, за да работя усилено, а не за да забогатея", съоснователят на Duty Free Shoppers без много шум се превръща в милиардер. Той дарява почти цялото си богатство чрез фондацията си "Атлантик филантропис". Освен че е дарил над 600 милиона долара на неговия университет "Корнул", Фийни е раздал милиарди на училища, изследователски центрове и болници. Той често ползва градския транспорт, лети в пътническа класа, пазарува дрехи с намаления и не пръска пари за повече от два чифта обувки. "Не можеш да носиш няколко чифта едновременно", мотивира се той. Възпитава децата си по същия начин, карайки ги да работят "нормални работи" през лятото, както правят повечето тийнейджъри.

Ингвар Кампрад, основател на шведската мебелна компания "Икеа", постига успех с достъпни мебели, които клиентите могат да сглобяват сами. Това да измисля как да пести пари не само за клиентите си, е една от неговите ценности. Кампрад казва: "Хората, които пазаруват при нас, не карат лъскави коли и не отсядат в луксозни хотели." Това важи и за самия него. Той пътува в пътническата класа, а когато има работа в града, ползва автобус или 15-годишното си волво.

Основният бизнес на Фредерик Майър са супермаркетите. Неговото богатство надхвърля 5 милиарда долара. Половината са натрупани, докато всички останали гледат как състоянията им слизат надолу през 2009-а. Също като Бъфет, той си купува автомобили на разумна цена и ги кара, докато издъхнат. Предпочита да

отсяда в мотели на достъпни цени

когато пътува по работа. Както и останалите в този списък, Майър е концентриран върху добрините, които неговото богатство може да даде на обществото. Малката тайна на някои от най-богатите хора в света е, че те рядко го показват. Вместо да харчат невъздържано, те мислят как да спестяват и да инвестират, за да увеличават богатството си в бъдеще.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай