Берлин. Приятелите не се подслушват, заяви германският канцлер Ангела Меркел при пристигането си за срещата на върха на европейските лидери в Брюксел, предаде ДПА. Меркел поясни, че на няколко пъти е казвала на "своите американски приятели", а и завчера по телфона на президента Барак Обама, че между приятели не може да има подслушване. Това изявление на Меркел последва твърденията, че мобилният телефон на канцлера е бил подслушван от американските тайни служби. Тези твърдения вече породиха гневни реакции на германски министри. Германия ще изпрати делегация в САЩ идната седмица във връзка с разкритията, предаде ДПА, като цитира германския депутат Волфганг Волф.
US посолство следяло Меркел
Германските власти подозират, че в подслушването на Ангела Меркел е замесено и американското посолство в Берлин, пише в. "Зюддойче цайтунг". Посолството се намира на по-малко от километър от германското канцлерство, като се твърди, че подслушването е направено от пост на висококласифицираната програма Special Collection Service. В документите на Едуард Сноудън е посочено, че програмата "работи в американските посолства и консулства по света, но се пази в тайна".
ЕП праща делегация във Вашингтон
Европейският парламент ще изпрати делегация от 9 души във Вашингтон в понеделник, за да получи отговор от САЩ за шпионажа на граждани и европейски лидери от АНС, предаде Ройтерс. Визитата на евродепутатите, членове на Комисията по граждански свободи, е провокирана от обвиненията, че АНС е подслушвала френски граждани и телефона на германския канцлер Ангела Меркел. По време на посещението си в продължение на три дни делегацията ще се срещне с висши служители от администрацията на Обама, както и с разузнавателните служби, за да "проучи възможните правни средства за защита на европейските граждани", заявиха от Комисията по граждански свободи.
Олбрайт обвини Франция
Бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт обвини Франция, че я е подслушвала през 90-те години, докато е била посланик на САЩ в ООН. "Аз си спомням, когато френският посланик дойде при мен и ме попита защо бих казала на някого, че искам жените в парламента. Бяха подслушвали мой разговор", каза Олбрайт, без да уточни кога се е случило това и какъв точно е бил разговорът. Изявлението на бившия държавен секретар дойде, след като голям брой световни лидери обвиниха САЩ в шпионаж."Това не е изненада за никого. Държавите се шпионират една друга", добави още Олбрайт.
Скандалът засенчи срещата на ЕС
На срещата на върха на ЕС в Брюксел лидерите на съюза обявиха, че шпионирането на САЩ може да навреди на борбата срещу тероризма и призоваха за нови правила в системата на специалните служби, които да се приемат до края на годината. Лидерите са убедени, че партньорството трябва да се базира на уважение и доверие, включително и в работата и сътрудничеството в секретните служби", се подчертава се декларацията. Франция и Германия поискаха обяснения от Обама заради шпионския скандал, посочва в. "Фигаро". До края на годината те ще имат двустранни срещи във Вашингтон за решаване на този проблем. Шпионският скандал отклони вниманието от по-сериозни проблеми, коментира в. "Индипендънт". В последно време САЩ са принудени да закърпват пукнатините, образували се в отношенията им с техните съюзници. В Европа това се случва заради разкритията за шпионажа, в Близкия изток заради криволичещата политика на Вашингтон относно Сирия и Египет, която притеснява Саудитска Арабия и Йордания, или заради евентуалното стопяване на леда с Иран, което пък безпокои Израел. Не постигна напредък по ключовия въпрос за ограничаване на незаконната имиграция. Решението за промяна на действащата миграционна политика на съюза бе отложено за юни догодина. Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой обаче увери, че в близките месеци контролът по южните морски граници на ЕС ще бъде засилен.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com