Катастрофата на самолета в Южна Франция е нещастен случай. Това заяви вицепрезидентът на Lufthansa за Европа Хайке Бирленбах, цитиран от Ройтерс.
"На този етап ние заявяваме, че това е инцидент. Няма какво повече да кажем. Всичко останало са спекулации", каза още той пресконференция в Барселона.
Дефектен сензор, измерващ височината на полета, може да е причина за трагичния инцидент, съобщават експерти. И уточняват, че е имало същия проблем при полет на север от Памплона, Испания.
Много специалисти коментираха в медийното пространство версиите за катастрофата. "Дори последният голям преглед на разбилия се в Алпите самолет да е бил в София през миналата година, не бих търсил причината толкова време назад", каза авиационният експерт Тодор Иванджиков пред "Дарик" по повод версиите, че летателният апарат е минал технически преглед в столицата.
„Няма от какво да се страхувамекато цяло. По принцип самолетът е винаги обезопасен поне два пъти. Всичко се случва, във всеки един транспорт, машина, има някакви дефекти. Това е поредица от грешки, при които се получават понякога такива неща. Но като случаи, инцидентите в авиацията са най-малко. Засега само можем да гадаем дали в случая става въпрос за техническа причина или терористичен акт. Поради снижението, което е ставало постепенно, може да е и пробойна в корпуса. За да имаме конкретика, трябва да изчакаме 2-3 дни, докато се разчете черната кутия", обясни той.
„Базата на "Луфтханза Техник" е със страшно голямо реноме, води се като базата с най-добро качество на работа. Казвам го като статистика на Луфтханза. Не мисля, че трябва да свързваме случилото се с това, че последният голям преглед е бил там преди година. Този самолет е летят много време след това. Не бих търсил причината толкова време назад, при положение, че за една година този самолет е направил поне 2000 летателни часа. Така че по-скоро бих потърсил причината в последната база - в Испания, или някъде, където е сменяно нещо в последните часове", коментира още Иванджиков.
„Очевидно е имало някакъв проблем със самолета. Имало е някакъв отказ", каза пред Нова тв пилотът Цвятко Луканов, който е и бивш директор на „Авиоотряд 28". Има няколко случая, при които се предприема аварийно снижение, обясни той. „За мен случая със самолета на "Germanwings" не е аварийно снижение, защото при такова снижение от 3 до 5 минути пилотите трябва да снижат на 3 хиляди метра. Разликата е, че самолетът е снижавал сравнително бързо, но не толкова", каза експертът.
"Много трудно самолет изпада в състояние, в което да не е управляем", допълни Луканов и обясни, че обледеняването също може да е причина, но тя е малко вероятна.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com