Триполи. Автономното движение в Източна Либия заяви, че е формирало регионална петронална компания, която ще започне да продава суров петрол след изземването на няколко пристанища. Това е предизвикателство към правителството в Триполи, което се бори да придобие контрол на петролните съоръжения, предаде Ройтерс.
Съобщението, заедно с плана за създаване на източна централна банка, е удар по усилията на министър-председателя Али Зейдан за повторно отваряне на петролните пристанища и полета, конфискувани от смесица от въоръжени милиции, племена и държавни служители, търсещи политически права или по-високо заплащане.
Сепаратистите поеха контрола над петролните терминали в Тобрук, Брега и още няколко либийски пристанищни града. "Основахме компания, която нарекохме Либийска петролна корпорация", съобщи самообявилият се за премиер на Киренайка Абд Рабо ал Бараси, цитиран от световните агенциите. Тази петролна компания ще бъде базирана в град Тобрук. Там се намира пристанището, където в петък протестиращи попречиха на правителствен танкер да натовари 600 000 барела суров петрол за Италия. "Очакваме отговор от Триполи и Фезан (южната част на Либия), като се надявам на разбиране. Компанията ще продава петрол, като ще запази дела на Триполи и Фезан, но няма да го използва", добави автономният премиер Бараси от град Адждабия, където се намира централата на Движението за автономия в Източна Либия. Той обясни също, че скоро ще бъде създадена и регионална централна банка в Киренайка.
Триполи веднага заплаши Киренайка, че ще вземе мерки, ако в десетдневен срок сепаратистите не освободят танкерите на Националната петролна корпорация, от чиято продажба идва значителна част от доходите в държавния бюджет на Либия. Действията на самопровъзгласилата се власт в Киренайка е поредният удар по усилията на либийския премиер Али Зейдан, който се опитва да отвори пристанищата, превзети от различни въоръжени групировки, племена и чиновници. "Спреният износ от окупираните пристанища може да означава, че Триполи няма да има пари да покрие разходите по държавния си бюджет за идния месец", предупреди Зейдан. Правителството му се опитва да контролира въоръжените групировки, помогнали за сваляне на режима на полковник Муамар Кадафи, но засега не успява да постигне успех.
В края на октомври Източна Либия се обяви за автономна и сформира регионално правителство, като част от него е и племенният лидер Ибрахим Джатран, бившият шеф на силите за защита на петролните полета на Либия, който превзе най-големите пристанища Рас Лануф и Ес Сидер с войските си през лятото. Именно тогава за министър-председател на Киренайка бе избран Абд Рабо ал Бараси, който е бивш командир от военновъздушните сили.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com