Лавров иска федерална Украйна

Руският министър иска Русия, САЩ и Европа да направят група за подкрепа

Лавров иска федерална Украйна | StandartNews.com

Руският външен министър Сергей Лавров лансира идеята за неутрална и федерална Украйна. Това стана часове преди очакваните кризисни разговори с американския му колега Джон Кери в Париж, предаде Би Би Си. В интервю за Първи канал на руската държавна телевизия Лавров заяви, че Украйна трябва да изработи нова конституция, гарантираща федерална структура и неутралитет. Киев смята федерализацията на Украйна и даването на статут на руския език като втори държавен език за неприемливи, призна Лавров. Андрей Дещица (и.д. министърът на външните работи на Украйна) каза, че нашето предложение е неприемливо, защото федерализацията противоречи на основополагащите принципи на държавното устройство на Украйна, каза дипломатът. Лавров заяви още, че Русия, САЩ и ЕС трябва да призоват Украйна да започне общонационален диалог. Идеите за създаване на контактна група, в която Европа и САЩ да наблюдават как протичат разговорите между Москва и Киев, са неприемливи, коментира Лавров, уточнявайки, че проблемът не е в отношенията на Русия с Украйна, а в това, че "украинското общество изживява дълбока криза на държавността".

Според руския външен министър по-правилно би било Русия, САЩ и Европа да сформират група за подкрепа на Украйна и да отправят заедно призив към властите в Киев за начало на общонационален диалог с участието на "всички без изключение политически сили, освен въоръжените радикали", и регионите. Според Лавров това трябва да доведе до изработване на нова украинска конституция за федерално устройство на страната и гаранции за правата на всички национални малцинства. Руският външен министър подчерта, че трябва да се изпълнят условията на споразумението от 21 февруари, под което се подписаха сегашните управляващи в Украйна и външните министри на Франция, Германия и Полша. "Преди всичко трябва да се въведе елементарен ред по улиците и градовете, да се предаде незаконното оръжие, да се освободят незаконно окупираните сгради, да се разблокират улиците и площадите от всички "майдани" и "мини-майдани", посочи Сергей Лавров.

Москва разполага с данни за участието на украинското ултранационалистическо движение "Десен сектор" в снайперистката стрелба в Киев по време на протестите през зимата, съобщи министърът. Лавров определи западните санкции срещу Русия като "стремеж да се покаже обида в прилична форма". Според външния министър Западът е осъзнал грешката в дългогодишните си опити да откъсне Украйна от Русия, но гордостта му пречи да го признае. Лавров заяви още, че на руските дипломати в страните от ЕС се отказват срещи в местните министерства на външните работи.

В Източна Украйна искат референдуми

Няколко проруски демонстрации се проведоха през уикенда в няколко града в източната част на Украйна. В Харков вчера се събраха 4000 души, които настояха за референдум за федерализацията на Украйна. Демонстрантите носеха плакати с надписи "Русия, спаси ни!" и "Нашият език е руският". Подобна, но по-малобройна, демонстрация се състоя и в Донецк. В началото на акцията дойдоха 600 души, като към края й броят им достигна хиляда. В събота за федерализация се обявиха и в Луганск. Около 2000 демонстранти се събраха в центъра на града, скандирайки "Русия", "Не на фашизма", "Янукович е нашият президент", "НАТО вън" и "Референдум".

Кримските татари искат автономия

Събранието на кримските татари реши на извънредно събиране да се преговаря с анексиралата полуострова Русия за "етническа и териториална автономия". Делегатите на т.нар. Курултай се обърнаха към ООН, Съвета на Европа ЕС, ОССЕ, Организацията за ислямско сътрудничество и всички субекти на Руската федерация да подкрепят правото на татарите на самоопределение. Документът, който бе гласуван от над 200 делегати в Бахчисарай, се казва "За реализацията от кримо-татарския народ на правото на самоопределение на своята историческа територия - Крим".

Нюланд: САЩ дават $10 млн. на Молдова

САЩ ще отпуснат допълнителни 10 млн. долара за сигурността на границите на Молдова. Това съобщи помощник държавният секретар Виктория Нюланд в Кишинев, където бе на посещение, преди да дойде в България, предаде ИТАР-ТАСС. Тема на разговорите на Нюланд е била ситуацията в региона във връзка с кризата в Украйна и проблемите в Приднестровието. "Дойдох да изразя подкрепата на САЩ за суверенитета и териториалната цялост на Молдова", обяви тя. САЩ ще окажат подкрепа за реформите в Молдова, насочени към интеграцията й в Европейския съюз. "Искаме да видим тази република независима, процъфтяваща и европейска", обобщи Виктория Нюланд. В навечерието на посещението на Нюланд молдовският премиер Юрие Лянка призова ЕС, Русия и САЩ да предотвратят разцепването на неговата страна.

Русия плашила членки на ООН

Русия заплашвала членки на ООН, че ако подкрепят резолюцията за Крим, ще има последствия, съобщи Ройтерс. Сред конкретните заплахи били изгонване на имигранти от Русия, икономически санкции, спиране на газови доставки и др. Става въпрос за източноевропейски, централноазиатски и африкански държави. Сред тях вероятно са Молдова, Киргизстан и Таджикистан. Дипломати споделили за отправените предупреждения, като са пожелали анонимност от съображения за сигурност. Говорител на руската мисия отхвърлил тези обвинения. По думите му Русия не заплашва, а "обяснява ситуацията".
Резолюцията, която се обявява против референдума в Крим, бе прокарана със 100 гласа "за", 11 "против" и 58 "въздържал се".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай