Кой стои зад атентата срещу Тръмп? Америка се доближи до италианските "Години на оловото"

Анализатори: САЩ потъват в политическа бездна

Кой стои зад атентата срещу Тръмп? Америка се доближи до италианските "Години на оловото" | StandartNews.com

Под заглавие "Америка не е готова за това, което следва", авторитетното коментарно издание "Вокс" разглежда стрелбата по кандидата за втори президентски мандат Доналд Тръмп, която ФБР и други американски служби вече определиха като „опит за убийство“ (assassination attempt).

Някой току-що се опита да убие бившия президент Доналд Тръмп. Не знаем кой и не знаем защо, но знаем, че бяха ужасно близо до успеха. Всички трябва да сме ужасени от това, което следва, пише авторът Зак Бошан.

От думите му се разбира, че американската политика напоследък се е оказала в две състояния едновременно - стабилност и нестабилност. Стабилна е в смисъл, че има ясно дефинирано и привидно непоклатимо партийно разделение. А е нестабилна, защото това разделение е станало толкова дълбоко и толкова горчиво, че застрашава основната вяра в политическото съвместно съществуване, от което всяка демокрация се нуждае, за да оцелее.

„Преди две години попитах някои от водещите световни експерти по изследване на демократичен срив за това, което следва: Как може да приключи очевидната криза на американската демокрация? Много от тях предупредиха за опасността от политическо насилие. Колкото повече хората мразят и се страхуват от политическите си опоненти, толкова по-вероятно е да нарушат закона, за да се опитат да ги спрат“, припомня Бошан.

Според него, когато някой от едната страна е нападнат, вероятно е другият да отговори със същото. Основният страх е от навлизане в цикъл от насилие, подобен на италианските „Години на оловото“ – период от близо 15 години, започнал през 1969 г., в който крайнолеви и крайнодесни организации извършват вълна от бомбени атентати и убийства. Що се отнася до САЩ „най-вероятната точка на възпламеняване“ и постигане на насилствена ескалация са „президентските избори“.

Политическото насилие обикновено е емоционално, извършва се от гневни хора, които трудно контролират импулсите си. В Съединените щати политическите емоции никога не са по-високи, отколкото по време на президентска надпревара - особено когато и двете страни вярват, че съдбата на държавата зависи от резултата.

Все още не е ясно дали стрелецът по Тръмп е имал политически мотиви. Може да се окаже, че е действал движен от противоречиви чувства, подобно на стрелбата на Джон Хинкли по Роналд Рейгън (през 80-те години на миналия век). Хинкли опита да убие Рейгън, мотивиран от опит да се привлече вниманието на актрисата Джоди Фостър.

Но можем да кажем, че беше ясно, че рискът от нещо подобно ще нарасне по време на изборите. Както и рискът от сериозни, непредсказуеми последствия, включително и по-нататъшно насилие. Самите обстоятелства, които правят политическото насилие по-вероятно в днешна Америка, са същите, които правят политическата система на страната зле подготвена да се справи с последиците от него.

Изключителната поляризация прави сътрудничеството трудно, а подозрението - естествено. Някои републиканци в Конгреса вече обвиняват демократите за покушението срещу Тръмп. Фразата „вътрешна работа“ пък в момента е популярна в социалната мрежа Х.

Надеждна информация и действия не може да се очакват от нито един от двата водещи политически лагера в САЩ – републиканския и демократическия. Президентът Джо Байдън очевидно е с отслабени позиции заради възрастта си и е в последна отчаяна битка да запази ролята си на кандидат на демократите за нов мандат в Белия дом. Тръмп вече е жертва, но той все още си е същият човек, който беше преди това да се случи. Байдън е стабилен лидер, но в лоша позиция да се справи с криза. Тръмп е демагог, който е по-склонен да повиши напрежението, отколкото да го намали.

САЩ е изключителна държава – най-богатата и най-могъщата, съществувала някога в човешката история. Но тя е разкъсвана от това, което може да е най-голямото вътрешно разделение от Гражданската война през ХІХ в. насам. Сериозността на това конкретно сравнение трябва да подчертае както опасностите, така и несигурността.

Куршумът на стрелеца току-що хвърли страната в бездна. Единственият въпрос сега е колко дълбоко в нея ще се окаже Америка, завършва авторът.

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай