С кончината на папа Франциск на 21 април Католическата църква се подготвя за преход, който ще определи нейната посока в обозримо бъдеще. Като първи латиноамерикански папа Франциск донесе значителна промяна като епископ на Рим, като се съсредоточи върху социалната справедливост, проблемите на околната среда и по-приобщаващата църква. Сега колежът на кардиналите се готви да се събере във Ватикана за конклав, който ще оформи бъдещето на Църквата. Техният избор няма да посочи само следващия лидер на 1,37 милиарда католици по света - той ще определи курса за доктрина, прозрачност и достигане на Църквата до нейното паство.
Ще продължи ли следващият папа прогресивните реформи на Франциск или кардиналите ще се върнат към теологичния консерватизъм? Този въпрос си задават последователите на Католическата църква, а отговорът ще стане ясен, когато от Сикстинската капела във Ватикана се издигне символичният бял дим.
Следващият папа ще се изправи пред църква, оформена както от назначенията, така и от реформите на Франциск. През неговия мандат се случиха големи структурни промени, включително децентрализация на властта във Ватикана и назначаване на повече неевропейски кардинали - повече от всеки един период на папстване преди това.
Стилът на управление на Франциск обаче също така постави колежа на кардиналите в несигурна позиция. Той избра мнозинството принцове на Църквата, които имат право на глас. Въпреки това неговият подход към управлението, характеризиращ се с едностранни решения, взети без консултации с кардиналите, направи невъзможно формирането на междуличностни отношения между тях.
Франциск последователно се опитваше да внесе много по-голяма прозрачност и професионализъм в курията (управителното тяло на Римокатолическата църква). И все пак някои кардинали останаха скептични относно отвореността му към светски ангажименти, страхувайки се, че Църквата може да загуби уникалната си идентичност.
Как протича изборът
Изборът на папа следва вековни традиции във Ватикана. Колежът на кардиналите, съставен от хора до 80-годишна възраст, ще гласува тайно в Сикстинската капела. За избор на нов папа е необходимо мнозинство от две трети. Ако не бъде постигнат консенсус, ще има допълнителни кръгове гласуване, докато се появи кандидат с необходимата подкрепа. При липса на консенсус, след всяко гласуване бюлетините се изгарят и черният дим, който се появява от комина на Сикстинската капела, сигнализира, че конклавът продължава.
Появи ли се обаче бял дим, избран е нов папа. Дните преди конклава ще бъдат решаващи. Ще има достатъчно време и много възможности за разговори лице в лице по време на периода на траура, в които епископи и кардинали ще могат да обсъдят в неформална атмосфера своите цели и стремежи за конклава и резултата от избора.
Кои са водещите кандидати
Докато спекулациите растат, вече се правят прогнози относно това кой може да бъде следващият папа. Няколко високопоставени носители на червените одежди се очертават като най-сериозните претенденти. Според ватиканските наблюдатели и букмейкъри най-сериозни шансове имат хора, за които населението на света, освен най-отдадените апологети на Католическата църква, не знае.
Първи шанс за азиатец
Западни издания пишат, че в момента фаворитът при залаганията за следващия понтифик, с коефициент 3:1, е кардинал Луис Антонио Тагле. 67-годишният представител на Филипините се смята за силен претендент, който ще продължи прогресивната програма на папа Франциск. Тагле, защитник на приобщаването и евангелизацията, има значителен опит в ръководенето на Конгрегацията за евангелизация на народите и е доверена фигура във вътрешния кръг на Франциск.
Повече от 100 от отговарящите на условията за участници в избора на папа кардинали бяха назначени през годините от Франциск, а това може да има дълбок ефект върху резултата от гласуването.
Що се отнася до Тагле, той е харизматичен, жизнен и сърдечен, и знае как да общува с медиите. Ако бъде избран, ще стане и първият азиатски папа. Смята се, че неговите нескрито левичарски позиции са сходни с тези на Франциск, най-вече по социалните въпроси. Азиатският произход на Тагле също така го вкарва сред предпочитаните кандидати, тъй като католицизмът се разраства бързо на континента и особено във Филипините.
Италианско завръщане
Папабили се наричат онези кардинали, които биха могли да са претенденти за поста и за които се смята, че имат най-добри шансове да бъдат избрани. Сред водещите кандидати е италианецът Пиетро Паролин (70 г.). Сега той е държавен секретар на Ватикана, избран на поста именно по времето на Франциск. Той допринесе преди 10 години за подобряването на отношенията между САЩ и Куба и преди 7 години за подобряването на връзките между Ватикана и Китай. Възприема се като опитен дипломат и умерен духовник, което е подходящ профил в настоящата нестабилна геополитическа ситуация. Той би могъл да върне доверието на онези в Църквата, които смятат, че Франциск е бил прекалено голям реформатор.
След три папства на хора, произхождащи извън Италия, наблюдатели смятат, че е време италианец отново да оглави Църквата. Друг възможен италиански кандидат, освен Паролин, е кардинал Пиербатиста Пицабала - латинският патриарх на Йерусалим. С опит в Близкия изток, владеещ иврит и проявяващ откритост към междурелигиозния диалог, Пицабала е сред интересните и по-млади възможности (60 г.) - факт, който може да се тълкува както като предимство, така и като предизвикателство при избора.
Още екзотика
Далеч са вече времената, когато на папския престол се е възкачвал църковен водач, произхождащ от Африка, но не е изключено това да се случи в сегашния модерен и лишен от множество предразсъдъци свят. В момента с коефициент 5:1 при букмейкърите е кардинал Питър Търксън (76 г.) от Гана. Той е добре позната фигура в кръговете на онези, които се борят за социална справедливост в Църквата. Като бивш ръководител на Дикастерията за насърчаване на цялостното човешко развитие, Търксън често се изказва активно по въпроси като изменението на климата, бедността и икономическата справедливост.
Избирането на Търксън ще отбележи исторически момент като първият африкански папа от векове. Най-скорошният африкански понтифик папа Геласий, който служи от 492 до 496 г. сл. Хр. Роден в Рим от африкански родители, Геласий е бил известен със своите обширни теологични писания и силно застъпничество за благотворителността и справедливостта към бедните.
Съпротивата на консерваторите
Консервативното крило в Църквата също ще се опита да наложи свой кандидат. Едно от водещите имена в техните редици е кардинал Реймънд Бърк от САЩ, но мнозина го смятат за твърде поляризиращ. Затова и унгарският кардинал Петер Ердьо е възприеман като много по-силна кандидатура. Той е по-умерен във възгледите и позициите си и потенциално приемлив за по-широк кръг кардинали.
Ердьо е подкрепян от унгарския премиер Виктор Орбан и въплъщава визия за традиционна, ориентирана към Европа Църква. Освен това през последните години той успя да се утвърди като водещ опонент на политиките на папа Франциск. 72-годишният унгарец в момента е с шансове 6:1. Допреди известно време Ердьо бе ръководител на Съвета на европейските епископски конференции и е наблягал на богословската ортодоксия. За тези, които търсят връщане към консерватизма на Йоан Павел II и Бенедикт XVI, Ердьо би представлявал голямо отклонение от подхода на Франциск.
Още възможности
Не сред фаворитите, но споменаван е и кардиналаМикола Бичок, който идва от Украйна. Едва 45-годишен е и сега ръководи епархията на "Свети Петър и Павел" в Мелбърн. Миналата година беше ръкоположен за кардинал от папа Франциск. Бичок споделя страданията на украинците сега, когато Русия води война срещу Украйна, както и на всички бягащи от войните. А в Австралия сред неговите последователи са и гръцки католически бежанци от Балканската война.
Открояват се и още няколко имена на папабили. Сред тях е американският кардиналаРеймънд Лио Бърк. Той е против повече роля за жените в Църквата, противник е на благославянето на еднополовите двойки, причестяването на разведените, тайните договорки с Китай и освен това неотдавна изрази подкрепа за Доналд Тръмп.
В списъка е иаРобърт Сарааот Гвинея, за когото се смята, че е бил негласен съмишленик на традиционалиста Бенедикт ХVт. Германският кардиналаГерхард Лудвиг Мюлер, бивш префект на Конгрегацията на доктрината на вярата и противник на ръкополагането на жени за дякони, а също и гласовит критик на някои действия на Франциск, също е сред фаворитите. В групата е и уругвайският кардиналаДаниел Фернандо Стурла Берует, който е следовник на абдикиралия през 2013 г. Бенедикт.
В тази група попада и италианският кардиналаМауро Пиаченца, демонстрирал административни способности и дълбока духовна съпричастност. Кардиналът от Шри ЛанкааМалкъм Ранджитасъщо попада в списъка, като също е смятан за следовник на Бенедикт ХVт. Нидерландският кардиналаВилен Якобус Ейк,аголям експерт по биоетичните въпроси, противник на благословиите за еднополовите двойки, противник на избирането на жени за дякони и противник на джендър идеологиите, също е в групата на папабилите.
Кардиналът от МианмааЧарлз Маунг Боаима голям опит като духовник в една страна, обхваната от сложна вътрешна ситуация и разбира дълбоко предизвикателствата пред Азия като цяло. Канадският кардиналаМарк Уелеасъщо е силен претендент и е смятан за консерватор, но с по-модерни схващания за консерватизма.
Шведският кардиналаАндерш Арборелиусае също е сред фаворитите и беше хвален едно време от Франциск. Описван е като открита и оптимистично настроена духовна фигура. Бил е ръководител на Скандинавската епископална конференция и член на редица ватикански ведомства. Възприеман е като скромен и смирен - качества, които папа Франциск харесваше .
Сред кандидатите модернисти в Църквата е френският кардиналаЖан-Марк Ноел Авлин. Той е възприеман от някои като протеже на Франциск. Посвещава се на миграционните въпроси и на междурелигиозния диалог. Редовно се срещаше с папа Франциск. Ценен е много от левите среди в политиката и в Църквата.
В списъка попада и италианският кардиналаФернандо Филони,акойто е смятан за духовник с богат културен и дипломатически опит. Но няма опит в ръководене на църковни структури и се смята, че би могъл да запази статуквото в Църквата, такова, каквото е наследено от Франциск.
Сред потенциалните кандидати е и швейцарският кардиналаКурт Кох,аавъзприеман като модернист по църковните въпроси, но който би могъл с времето да възприеме по-умерени позиции. Южноафриканският кардиналаСтивън Брислин, също сред папабилите, е привърженик на приобщаването на ЛГБТ общността към Църквата и на избиране на жени за дякони. Сред фаворитите е сочен и португалският кардиналаЖозе Толентино де Мендоса,акойто е близък до позициите на Франциск, смятан е за модернист, който би могъл да привлече поддръжници от Португалия и Бразилия.
Какво се случва след белия дим
Папският конклав обикновено започва между 15 и 20 дни след смъртта на папата. Това време позволява погребалните ритуали, като и на деветдневния траурен период, известен като novem diales. Това дава и възможност на кардиналите от цял ??свят да пътуват до Ватикана. Резултатът ще остане несигурен, докато не бъде избран папа зад затворените врати на Сикстинската капела, тъй като идеологическите фракции в Църквата ще сблъскат възгледите си, като изберат между относително либерална приемственост и по-консервативна промяна.
Следващият папа ще наследи Църква, която е на кръстопът - бори се с намаляващото си влияние в Европа и Северна Америка, но разчита на растежа сред поклонниците в Глобалния Юг. Значими за избора на новия понтифик ще бъдат и продължаващите вътрешни дебати за бъдещето на Римокатолическата църква.
В крайна сметка е невъзможно да се предвиди изходът от конклава. Динамиката често се променя, след като кардиналите влязат в Сикстинската капела и започнат да гласуват. Съюзите се променят, появяват се нови имена и може да се формира консенсус около някой, който почти не е бил обсъждан преди това.
Сигурното е, че следващият папа ще оформи бъдещето на църквата: доктринално, дипломатически и пасторално. Независимо дали ще избере да гради върху реформаторското наследство на Франциск или да тръгне в нова посока, той ще трябва да балансира между древните традиции и неотложните реалности на съвременния свят.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com