Намаляването на трафика, спирането на индустрията и другите икономически дейности понижиха в пъти нивата на азотен диоксид, като това даде възможност да погледнем как би изглеждал светът без толкова усилено замърсяване на въздуха. Това показват сателитни снимки от Европейската космическа агенция. Данни от спътника на Sentainel-5P на ESA показват, че през последните шест седмици нивата на азотен диоксид (NO2) в градовете и индустриалните клъстери в Азия и Европа са в пъти по-ниски в сравнение със същия период на миналата година. Азотният диоксид се произвежда от автомобилни двигатели, електроцентрали и други промишлени процеси и се смята, че обостря респираторни заболявания като астма. Макар и да не е парников газ, замърсителят произхожда от същите дейности и индустриални сектори, които са отговорни за голям дял от въглеродните емисии в света и водят до глобално затопляне. Световната здравна организация описва NO2 като „токсичен газ, който причинява значително възпаление на дихателните пътища“ при концентрации над 200 микрограма на кубичен метър. Частиците от замърсяване също могат да бъдат добра среда за развитие на патогени, както и да изострят съществуващи хронични заболявания. Според експерти внезапното спиране на икономическите дейности представлява „най-мащабният експеримент досега“ по отношение на намаляването на индустриалните емисии.
Пол Монкс, професор по замърсяване на въздуха в университета в Лестър, прогнозира, че ще има важни уроци, които човечеството сега трябва да научи. „В момента по невнимание провеждаме най-мащабния експеримент, виждан някога – каза той. – Ето идеален пример за това какъв може да бъде нашият свят в бъдеще, ако успеем да преминем към нисковъглеродна икономика. Изглежда напълно вероятно намаляването на замърсяването на въздуха да бъде от полза за най-уязвимите хора, например тези, страдащи от астма. Това може да намали разпространението на болестта. Високото ниво на замърсяване на въздуха засилва поемането на вируси, защото понижава имунитета.”
Освен чисто здравословните ефекти на чистия въздух, той може да послужи и като тласък за развитието на селското стопанство, защото замърсяването прекъсва и намалява растежа на растенията.
СЗО сега проучва дали частиците на замърсяване във въздуха могат да спомогнат за по-бързото разпространение на коронавируса.
Един от най-големите спадове на нивата на замърсяване може да се забележи над град Ухан, в Централен Китай, който беше поставен под строга карантина в края на януари. Градът с 11 милиона души служи като основен логистичен център и е седалище на стотици фабрики, доставящи части за автомобили и друг хардуер за световни марки автомобили.
Според НАСА нивата на азотния диоксид в Източен и Централен Китай са били с 10 до 30 процента по-ниски от нормалните.
Нивата на NO2 спаднаха драстично и в Южна Корея, която дълго време се бори с високите емисии заради големия си набор от електроцентрали, работещи на въглища, но и заради близките промишлени съоръжения в Китай.
Промените над Северна Италия са особено поразителни, тъй като димът от гъсто разположените фабрики се вижда дори от Алпите в края на долината По, което прави това място едно от най-замърсените в Западна Европа. Откакто страната е под карантина от 9 март, нивата на NO2 в Милано и други части на Северна Италия паднаха с около 40 процента. „Това е напълно безпрецедентно“, каза Винсент-Анри Пеух, директор на атмосферната агенция “Коперник”. „В миналото сме виждали големи промени от ден или повече заради времето. Но никога не съм виждал такова нещо”, допълва Пеух.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com