Как политиката измести трагедията в Испания? Кралят и кралицата бяха замеряни с кал и обсипани с обиди при посещението си в района на бедствието. Но само срещу тях ли беше насочен гневът на хората? Фелипе Шести направи стратегическа грешка, но също обра негативите на отговорните политици, които взаимно си прехвърлят отговорността.
Посещението на кралското семейство в Пайпорта отприщи гнева на хората. Седмица след опостушителните наводнения, там сякаш нищо не беше по-различно в сравнение с първите дни - кал, разруха, хора, които се чувстват изоставени.
"Фелипе, недей да се гордееш, че си Бурбон. Трябва да се гордееш с хората, със солидарността, начинът, по който всеки реагира, с изключение на вас. Омръзна ни. Всичко, което искахме, е предупреждение и тогава щяхме да бъдем спасени", каза Нурия, жителка на Пайпорта.
Кадрите са в двете крайности - освирквания, обиди, буци кал по краля и кралицата, но след това прегръдки, съчувствие и сълзите на Летисия. Премиерът Педро Санчес си тръгва унизен, кралят остава. Срещу кого всъщност е насочен общественият гняв?
"Хората са гневни заради липсата на отговорност от страна на местните политици, но също и тези на национално ниво. Може би това не беше моментът за посещението на кралското семейство в Пайпорта или други градове, засегнати от надовнението. Част от протеста беше организиран от крайнодесни активисти, дошли от други части на страната, за да демонстрират по този брутален начин неодобрението си за премиера Педро Санчес. Така че имаше две лица на протеста - гневът на хората срещу отговора на бедствието, но също и политически протест", обясни Чема Милан, испански журналист, предава БНТ.
Кралят на Испания е главнокомандващ, но функциите му са представителни и той не носи политическа отговорност. Веднага след потопа той се появи във военна униформа, за да изрази съоболезнования за жертвите и да обещае пълна подкрепа за пострадалите. Но последва мълчание.
"За пет дни кралят не направи нито едно публично изявление или изказване. Нищо. И изведнъж дойде съобщението от двореца, че предстои посещение в най-засегнатите от наводненията градове. Може би хората очакваха да се появи по телевизията, в медиите или да се присъедини към кризисния щаб", коментира Чема Милан.
Кралят все пак го направи, но едва днес, а след протестите в Пайпорта вчера заяви, че разбира гнева на хората.
"Трябва да разберем гнева и разочарованието на хората след преживяното и това че им е трудно да разберат как действат механизмите за реакция при извънредни ситуации", заяви Фелипе Шести, крал на Испания.
Чия е отговорността в децентрализираното управление, което в случая е поделено между ляв кабинет и дясно регионално правителство?
"Нито един политик, замесен в този огромен проблем, не желае да признае грешката си. Според мен най-големият проблем е, първо, че регионалното правителство във Валенсия не вдигна тревога за вероятността от наводнения в тези мащаби, а го направиха твърде късно. От друга страна, правителството на Санчес не обяви извънредно положение и изпрати само поисканата от регионалното правителство помощ, въпреки че можеше повече", посочи Чема Милан.
Много хора харесват краля, но тази черна страница със сигурност ще нанесе щети на и без това намаляващото одобрение за кралското семейство. След абдикацията на баща си крал Хуан Карлос заради скандалите около него, Фелипе Шести се разграничи, опитвайки се да подобри имиджа на монархията. Половината испанци обаче смятат, че не е удържал на обещанието си за една модерна монархия в крак с времето. Все пак другата половина са на мнение, че това си остава най-добрата система на управление за страната.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com