Как се постъпва с Република Северна Македония?
Не и по кроткия и благ начин, по който България го прави. Урок за това ни даде Гърция през последните дни, след като Скопие отправи една от най-големите провокации към София и Атина. Новоизбраната президентка на РСМ Гордана Силяновска-Давкова при произнасянето на клетвата при встъпването си в длъжност в неделя нарече страната си "Македония", а не с конституционното ? име "Република Северна Македония".
- Краят на един договор
Лидерът на националистическата партия "Гръцко решение" Кириакос Велопулос скъса на трибуната на парламента в Атина Преспанския договор между Гърция и Република Северна Македония. Действията на Велопулос бяха в отговор на грубия ход на Силяновска-Давкова.
"Това е Преспанският договор, ако имаше достойно национално патриотично социално правителство, то щеше да направи това", каза Велопулос, след което взе в ръце гръцкия Държавен вестник с текста на договора и го скъса. "Това заслужават (в Скопие). Те го скъсаха сами. Дайте тук сега (за ратификация подписаните) меморандуми, утре всички да ги отхвърлим, защото те отмениха договора, не ние", заяви Велопулос.
- Събитията на бърз ход
При встъпването си в длъжност новоизбраната президентка на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова нарече страната си "Македония", а не с конституционното ? име "Република Северна Македония", прието в изпълнение на Преспанския договор с Гърция. Това предизвика острата реакция на гръцкото министерство на външните работи и на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, които определиха поведението на Силяновска като явно нарушение на договора и предупредиха, че евроинтеграцията на Северна Македония зависи от точното изпълнение на договора от 2018 година.
Министерството на външните работи на Гърция определи поведението на Силяновска като открито нарушение на Преспанския договор, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди Република Северна Македония да спазва Преспанския договор.
"Провокативното решение на новия президент на Северна Македония да наруши официалния текст на клетвата си и да назове страната си с различно име представлява незаконна и недопустима инициатива. Акт, който нарушава Преспанския договор и самата конституция на държавата ?. По този начин обаче тя подкопава и бъдещето ?, както вече заявиха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел", написа във Фейсбук профила си гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис, а говоритал на ЕК заяви, че ЕС очаква Скопие да прилага добросъвестно договорите със София и Атина.
- Денят си личи по заранта
Още от самото начало знаците в Северна Македония не вещаят нищо добро, след като новоизбраният президент на страната започна мандата си с ненужен удар по Гърция, който предизвика вълни в иначе спокойните двустранни отношения между двете съседки, писа гръцкият вестник "Катимерини". Седемдесетгодишната професорка по конституционно право се зае да предизвиква сътресения в отношенията с Атина, въпреки че в момента Северна Македония се нуждае от приятели и съюзници, както и от съседи, които нямат претенции към нея, за да може да продължи да напредва по пътя си към членство в Европейския съюз - крайната цел.
Дали това беше патриотична изява от страна на представител на академичните среди, който по всичко личи, че не познава реалностите на политиката и геополитиката, и който се изстреля на най-високия пост на вълната, предизвикана от краха на социалистите (СДСМ)? Или е била инструктирана от партията си - както твърдеше в кампанията си - да се противопостави на неизбежните реакции от страна на Атина и вероятно на други "съюзници", които признават страната като Северна Македония?
Дали това е така ще разберем съвсем скоро, когато правителството положи клетва и новоизбраният министър-председател Християн Мицкоски направи първото си програмно изявление. Ако последва стъпките на президента, новото правителство в Скопие ще поеме пълната отговорност за влошаването на отношенията с Гърция и за всяко въздействие, което това може да окаже върху отношенията на страната с НАТО, която заяви, че Споразумението от Преспа не може да бъде поставяно под въпрос.
Силяновска скоро ще трябва да одобри конституционните промени - в полза на България и със съгласието на Европа - за признаване на българското малцинство в Северна Македония - друго споразумение, на което новият президент и нейната партия ВМРО-ДПМНЕ се противопоставят. Независимо от това какво ще последва, знаците, изпратени от новия президент в Скопие, не са оптимистични и новото правителство на страната ще трябва да бъде подготвено да се справи с последиците.
- Приспивна мелодия с американски адрес
Вашингтон се ограничи с това да призова Скопие към непрекъснати усилия и реформи за постигане на напредък в присъединяването към Европейския съюз. "Насърчаваме продължаването на диалога между Северна Македония и България, който се корени в общия ангажимент за бъдещето на страната като пълноправен член на ЕС", заявиха от държавния департамент на САЩ пред "Гласа на Америка".
"Нашите общи цели за сигурност, просперитет и пълна евроатлантическа интеграция остават и САЩ ще продължат да подкрепят Северна Македония в изпълнението на тези стремежи. България настоява за вписване на българите в Конституцията като предварително условие за започване на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС. САЩ остават твърдо ангажирани със Споразумението от Преспа", заявиха от американското посолство в Скопие.
- Натискът от България
На фона на бясната реакция в Гърция, българският отговор на предизвикателното напоследък отношение на Скопие към съседните Атина и Скопие беше строг, но някак по-дипломатичен. И все пак трябва да се похвали тонът на служебния премиер Димитър Главчев и президента Румен Радев, който е демонстрация за едно пробуждане.
Ако някой иска да се присъединява, трябва да спазва правилата, каза пред журналисти Главчев, който отговори на въпрос, свързан със ситуацията около Република Северна Македония.
Позицията ни е последователна. Няма какво друго да добавя, освен това, което съм споделил и съм споделял и други пъти. Правилата важат за всички кандидат-членове, на която и да е организация. Тук, разбира се, става въпрос за Европейския съюз. Който иска да става член на Европейския съюз, трябва да се съобра зява с изискванията на останалите държави членки. Това е позицията, каза служебният премиер.
Главчев припомни, че от 1 август 2017 г. имаме сключен договор за добросъседство с Република Северна Македония и "сме последователни в подкрепата за нейната европейска перспектива". Не само нейната, а и на всички държави от Западните Балкани. Условието остава същото, ако някой иска да се присъединява, трябва да спазва правилата, добави Димитър Главчев.
България не приема изявления и поведение, които противоречат както на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., така и на други международни договори, които Република Северна Македония е подписала, посочи в своя позиция държавният глава Радев по повод приключилата предизборна кампания в РСМ и церемонията по встъпване в длъжност на новия президент на страната.
България многократно и ясно е заявявала своята позиция, че договорите трябва да се изпълняват, отбелязва Радев, който припомня, че РСМ е страна член на НАТО, от което произтичат съответните задължения и отговорности.
Убеден съм, че европейската перспектива на РСМ зависи от стриктното изпълнение на международните договори, по които тя е страна, както и от одобрената от Европейския съвет през юли 2022 г. Преговорна рамка, която, за сведение на отговорните институции в РСМ, няма да бъде ревизирана, категоричен бе Румен Радев.
- Какви са изгледите за Северна Македония?
На новите управляващи в РСМ предстои тежък сблъсък с реалностите в ЕС, коментира тези дни българският дипломат Любомир Кючуков, който е директор на Института за икономика и международни отношения.
"От една страна ще бъдат притиснати от собствените си обещания да предоговорят преговорната рамка с ЕС, а от друга - от практическата невъзможност това да се случи", обясни той и добави, че единственото нещо, което е достатъчно дефинитивно предопределено, е, че реалните преговори на РСМ за членство в ЕС няма да започнат, докато не бъде изпълнено предварителното условие за промяна на Конституцията и включването на българите в нея.
Според Любомир Кючуков на политиците от ВМРО-ДПМНЕ вероятно ще им се наложи "да направят завой и да убеждават собствените си избиратели, че това е в интерес на страната". "Първо, за да състави ВМРО-ДПМНЕ правителство, за което да получи и подкрепата и на албанска партия. И второ - за да не блокират отношенията с Брюксел, защото, когато става дума за начало на преговорния процес, проблемите вече не са между София и Скопие, а между Скопие и Брюксел", обясни Кючуков.
А Евросъюзът няма много да се церемони със Северна Македония. Дори вече дава сигнали, че е склонен да раздели Албания от РСМ в преговорния процес. За голямо съжаление разделянето на двете страни създава опасност от регионално напрежение и вътрешнополитическа дестабилизация в РСМ, включително през призмата на ново етническо противопоставяне.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com