Китайският Рокфелер хвърли око на България. Ван Цзянлин има апетити до края на годината да посети родината ни и иска да инвестира в СПА курорт за чудо и приказ. В тузарския комплекс на Крез от Далиен ще има всичко - казина, мол, кина и спортни съоръжения. 58-годишният Цзянлин управлява огромна бизнес империя в родината си, която вече успешно започна да се разширява извън границите й. Според сп. "Форбс" богатството му се оценява на 14,2 млрд. долара. Китайският изследователски институт Hurun обаче му приписва 22 млрд.
"Големите компании се раждат такива, защото всяка си има своя ДНК. За разлика от останалите, нашите амбиции бяха големи. Стратегията ни бе да станем огромна компания, а не просто да въртим пари и да се забавляваме. Поставихме си за цел 100-годишно развитие", издава рецептата си китайският Рокфелер. Когато през 1988 г. Цзянлин създава конгломерата Dalian Wanda, не мисли за бързи пари. Целта, която си поставя, е друга - дълголетие. По онова време е малко над 30-те и е изкарал почти целия си съзнателен живот в армията. Роден е на 24 октомври 1954 г. в западната провинция Съчуан, близо до границата с Тибет. Има четирима по-малки братя. Баща му е военен ветеран - бие се за Червената Армия на Мао Дзедун по време на Великия поход през 30-те и срещу японците във Втората световна война.
Щом става на 15 г., татко му го записва в армията
Младежът служи 17 г., става член на Комунистическата партия през 1976 г. Уволнява се с офицерско звание. През 1986 г. завършва университета в Ляонин, който е един от най-престижните вузове в Китай. След това се установява в Далиен - пристанище в Североизточен Китай и един от първите градове в страната, който се отваря за чужди инвестиции. Там създава Dalian Wanda, с която стартира в строителството на недвижими имоти. Бизнесът му се оказва търсен по времето на бурната урбанизация и ръста на средната класа в страната и бързо започва да печели милиарди. За възхода на корпорацията помага и футболът. През 1994 г. става основен спонсор на местния клуб от елита и го преименува на "Далиен Ванда". Отборът поставя своеобразен рекорд, като
не записва нито една загуба в 55 поредни мача
Благодарение на това, Ван става един от най-популярните фигури във футболните среди на Поднебесната империя. След време бизнесменът обаче се разочарова от футбола заради скандалите с продажни съдии и черно тото и през 2000 г. спира да спонсорира клуба. През това време компанията му набира инерция и се превръща в един от най-големите играчи в бизнеса с имоти. А любовта на Ван към футбола не угасва. От 2011 г. корпорацията му е основен спонсор на китайската Суперлига.
Често питат Ван дали в началото е вярвал, че Dalian Wanda ще стане толкова огромна. "Не, тогава не смеех да мечтая за такова нещо. Мислех си, че ако успеем да натрупаме около 100 милиона юана, ще е добре. "Исках да изкарам малко пари, за да осигуря по-добър живот на семейството си. Но започнахме да се разширяваме и целите ни се променяха", отговаря той. Dalian Wanda
започва с капитал от 500 000 юана
(около $130 000 по курса през 1988 г.). Сега тя е огромен конгломерат, специализиран в недвижимото имущество, туризма, хотелиерството, търговията и забавлението. Има активи в над 60 града в Китай - 49 мола, наречени Wanda Plaza (всеки от тях осигурява работа на 10 000 души), 28 петзвездни хотела, 730 киносалона, 40 универсални магазина и 45 караоке барове. Партньор е с Hilton, Accor Starwood и др.
Как Ван успява да превърне частната си компания в огромна бизнес империя - не е много ясно. Твърди се, че основен принос имат връзките, които той успява да си създаде в армията. Те му отварят вратите за бизнес, който самият Ван описва като "тичащ слон". Не се знае също така колко близо Dalian Wanda е свързана с китайското правителство, но много често инвестициите на Ван
отразяват официалната политика на Пекин
Миналата година Китай обяви, че културата трябва да се развива и рекламира все повече и сега милиардерът налива пари в музеи, театри и галерии. Друга заповед от Пекин бе китайските компании да се превърнат в глобални брандове. През май 2012 г. Dalian Wanda купува най-голямата мрежа от киносалони в света, след сделка за $2,6 млрд. с американската компания AMC Theatres. Миналия юни китайската компания придоби Sunseeker International - базирания във Великобритания производител на яхти, използвани във филмите за Джеймс Бонд. Сделката бе за $1,6 млрд. Същия месец Ван обяви, че ще инвестира $1,1 млрд. в строежа на 5-звезден хотел на брега на Темза в Южен Лондон. Намерението му бе приветствано горещо от кмета на британската столица Борис Джонсън. Тогава китайският Рокфелер обеща, че тази негова инвестиция е само началото на експанзията му в Европа. И намерението да строи в България е пълно потвърждение на думите му.
Мрази да го сравняват с Абрамович
Влюбеният във футбола Ван Цзянлин мрази да го сравняват с руския олигарх Роман Абрамович. Според китаеца, който е фен на испанския "Реал" (Мадрид), това е неуместно. Ван посочва, че собственикът на английския "Челси" натрупал богатството си с монополизиране на природните ресурси на родината си. "Аз построих своята бизнес империя крачка по крачка, като яростно се конкурирах на пазара. И не ограбвах страната си, нито влагах парите си в чужди клубове!", каза той пред в. "Чайна Дейли" наскоро. През 2011 г. компанията му Dalian Wanda подписа договор за партньорство с китайската футболна асоциация за развитието на спорта в страната. Конгломератът вложи 77,3 млн. долара и стана основен спонсор на местната Суперлига за периода 2011-2013 г. Очаква се скоро договорът да бъде подновен. Ван твърди, че инвестициите му във футбола са необходими стъпки за поддържането на спорта. Бизнесменът много се вълнува от тежкото състояние на футбола в Китай и има намерение до го вдигне на ново ниво.
Пазарува с камион от "Шанз Елизе"
За какво си харчи парите един китайски милиардер. Освен че е първият собственик на частна яхта в Поднебесната империя, Ван Цзянлин е влюбен в марковите дрехи. Всяка година заедно със съпругата си Лин Нин се качват на частния си самолет и се приземяват в Париж. Там купуват цял контейнер дрехи от прочутата улица "Шанз Елизе. Любимата му марка e френската Lanvin.
Ван признава, че няма много свободно време. Работният му ден започва в 7,00 ч в офиса на 25-ия етаж на Wanda Plaza в бизнес района Guomao на Пекин, където остава до късно вечер. В комплекса има също така хотел и кино. Годишно се отправя минимум на 100 командировки в страната и чужбина. Най-много обича да почива в Орландо, Флорида, заради увеселителните паркове, но любимият му град е Шанхай. Има син, който наскоро основава своя IT компания.
Бизнесменът също така сам изпълнява тибетски и монголски песни по време на ежегодните корпоративни сбирки.
Дарил е над $210 милиона
Освен милиардер Ван Цзянлин е и филантроп. От основаването на бизнес империята си досега той е дал за благотворителност над $210 млн., твърдят местните медии. Казва, че взима пример за това от Бил Гейтс. През април 2003 г. компанията му помага с над $160 000 за предотвратяването на атипичната пневмония в Салиен. 2 години по-късно дарява $50 000 за пострадалите от цунамито в Югоизточна Азия. През март 2007 г. обилен снеговалеж сковава провинция Ляонин и бизнесменът първо дава $800 000, а след това още $320 000 за пострадалите райони. През февруари следващата година други 6 китайски провинции падат жертва на снега и той им помага с по $160 000. През май същата година земетресение с магнитуд 8 по Рихтер удря родната му провинция Съчуан и корпорацията му отделя $800 000. Преди 2 г. пък дава $16 млн. на пострадалите от земетресението в окръг Юйшу, провинция Цинхай. Неотдавна Ван дари няколко милиона долара за реставрацията на древен храм в Нанкин - бившата столица на Китай.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com