Ню Йорк. През 1976 държавният секретар на САЩ Хенри Кисинджър е наредил подготовката на планове за нападение на Куба, заради изпращането на войски от острова в Ангола, според разсекретени правителствени документи, публикувани в сряда, предаде Асошиейтед прес.
В няколко срещи в Белия дом, Кисинджър се застъпва за предприемането на решителни действия, за да спре Кастро, уплашен, че нахлуване му в Африка прави САЩ да изглеждат слаби на международната сцена.
Документите, публикувани от Националния архив на сигурността в САЩ, разкриват откровени разговори между Кисинджър и американския президент Джералд Форд през 1976 година, след като Куба разположи войски в Ангола, за да подкрепи бойците за независимост. Това породи у Вашингтон опасения от нарастващо влияние на комунистите в Африка.
"Мисля, че ще се наложи да смажем (Фидел) Кастро", подхвърлил Кисинджър на Форд. За да ликвидират режима на прочутия комунистически лидер и техен отявлен противник, САЩ обаче трябвало да изчакат предстоящите избори в Куба. "Съгласен съм", отвърнал Форд.
Кисинджър изтъкнал, че военният отговор трябвало да бъде сериозен, без "половинчати мерки", по-специално ако кубински войски навлязат и в други южноафрикански страни.
"Ако решим да използваме своята военна сила, трябва да постигнем успех. Не трябва да има никакви половинчати мерки", настоял той.
Ако кубинските войници "отидат в Намибия или Родезия, бих подкрепил силен удар срещу тях", добавил Кисинджър. Нарекъл Кастро "недоносче" заради военната му подкрепа за Ангола и уверил, че "ще види сметката на кубинците".
Засекретените досега стари документи - общо 116 страници, представят в любопитна светлина обтегнатите отношения на Вашингтон с Хавана, които Белият дом се мъчел по едно време да подобри.
Кисинджър изпратил двама представители на летище "Ла Гуардия" в Ню Йорк през януари 1975 година, за да обсъдят с кубински емисари възможността за нормализиране на отношенията между двете страни - противници в студената война.
Разсекретените документи са събрани в издадена в сряда книга под заглавието "Заден канал към Куба: тайната история на преговорите между Вашингтон и Хавана".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com