Кърджали и белгийския град сключват договор в 600-годишна сграда
Проф. дин Николай Овчаров
След като съм разгледал замъците в прекрасния фламандски град Гент, аз се насочвам към главната катедрала. Тя се нарича Синт-Баафкатедраал или катедралата на св. Бавон. През 942 г. тук е построен малък параклис, посветен на покровителя на търговското съсловие св. Йоан Кръстител. В 1274 г. забогателите търговци на текстил решават да издигнат нова величествена катедрала в готически стил. През 1462 г. е заложен първият камък на високата църковна кула, завършена чак в 1569 г. Много средства за благоустройството на храма дава императорът на Свещената Римска империя Карл V. Той е роден в Гент и е кръстен в още недостроената катедрала. Благодарение на неговата щедрост през 1550 г. са оформени стреловидни прозорци и са поставени витражи.
Със своята архитектура катедралата е истински шедьовър на готиката. В нея се пазят различни скулптури и картини, сред които блести прочутата "Поклонение на Божия Агнец" на братята Ван Ейк. Главният олтар е изпълнен в XVII в. от мрамор, позлатено дърво, мед и бронз. Забележителна е и катедрата, направена от майстор Лаурент Делво в 1745 г. В криптата са оцелели фрагменти от надгробни плочи и от най-ранните стенописи.
Излизам от катедралата и тръгвам през Синт-Баафплейн (Площада на св Бавон). Точно пред мен се извисява 91-метровата градска кула Белфорт, на която вече съм се изкачвал. Отляво е Кралският фламандски театър, построен в стила на фламандския Ренесанс. Вдясно е Лакенхале (Палатата на текстилците), издигната през 1425-1445 г. по проект на Симон ван Асе за могъщите босове на текстилната промишленост. Отсреща пък е Градският затвор от 1741 г. Фасадата е украсена с релефа на Симон, който според мита бил наказан с гладна смърт,
но се спасил, сучейки мляко от гърдата на дъщеря си
Минавам още стотина метра и влизам в друга импозантна катедрала. Това е Синт-Никласкерк или Църквата на св. Николай. Буквално съм омагьосан от божествените звуци, които възрастна дама изтръгва от храмовия орган. Първата сграда е построена около средата на ХI в., но изгаря в пожарите от 1120 и 1176 г. Общото повишаване на благосъстоянието на гражданите дава възможност храма да бъде отново издигнат, още по-величествен отпреди. Така между 1220-1250 г. се появява кръстообразният централен кораб и хоровете. Пак през същото столетие те са разширени със странични параклиси, всеки от които е свързан с представителите на определен занаят. В готически стил е и кулата, която до построяването на Белфорт служи за главно градско укрепление.
След като съм отдъхнал с музиката на Бах, продължавам към Корнмаркт, просторен площад, обграден от сгради с живописни фасади. Още от ранното Средновековие тук се намира търговският център на града. А ето ги и прочутите канали, свързани с протичащата през Гент река Лейе. Те са плавателни и по тях сега се движат увеселителни корабчета. Някога обаче по крайбрежните улици "Коорнлей" и "Граслей" се е намирало средновековното пристанище. На кейовете са се чували говори на различни езици, било е винаги пълно с търговци, докери, хлебари и пивовари, предлагащи стоката си. Във водата пък и днес се отразяват прекрасните фасади на околните сгради, където през тези далечни времена
се съсредоточавала цялата мощ на гилдиите в Гент
Ето го Дома на свободните корабостроители, изпълнен в стила на брабантската готика от Христофел ван ден Берг през 1531 г. В същия стил е и построеният в 1527 г. Дом на каменарите. Особено важни са сградите, свързани с измерването на житото, защото Гент отрано си извоюва привилегията да прибира една четвърт от зърното, превозвано по реките Шелде и Лейе. Стоката е пазена в Стапелхаус (Склада), след което е продавана. По тази причина меренето на житото е било особено важно. На улица "Граслей" има две къщи на зърнените измервачи. По-ранната е Коренметрхаус, строена в 1435 г. в стила на фламандския Ренесанс. В духа на късния барок пък е издигнат през 1698 г. Домът на гилдията на измервачите на зърно.
Неусетно стигам до поредната величествена катедрала. Това е Синт-Якобскерк или църквата на св. Яков. Тя е построена в 1093 г. в чест на покровителя на моряците. Унищожена от пожара през 1120 г., сградата е възстановена веднага след това. През вековете е променяна многократно и днес от ранното строителство е останала само централната кула. Последната реставрация е изпълнена в ХIХ в., когато Синт-Якобскерк добива модния тогава неоготически вид.
Време е да се връщам, защото ме чака среща с кмета на Гент. Минавам през Хрунтенмаркт (Зеленчуковия пазар) и покрай Флейсхалде (Месния пазар). За малко спирам на централния исторически площад "Фрейдахмаркт" (Петъчния пазар), на който гражданите се събирали, за да изразят своите протести. В центъра е голямата статуя на градския водач Яков ван Артевелде, убит от метежници през 1345 г.
Най-сетне съм пред внушителния ансамбъл на общината. В него намират отражение всички архитектурни стилове от последните шест века. Дясната фасада носи пищните орнаменти на късната готика. Отдясно пък са по-сдържани решения в стила на Ренесанса. Не по-малко забележителна е вътрешността, където заедно с кмета на Кърджали Хасан Азис ни въвеждат домакините. А срещата с кмета на Гент се провежда в прекрасната Пасификатсизаал (Залата на умиротворението). Името си тя получава от договора между католици и протестанти, сключен в нея през 1576 г.
Вдъхновение за великия Бетовен
На улица "Коорнлей" виждам сграда със странното име Линтворм (Тения). Сградата е построена през 1200 г., а по-късно тук живее Егмонт, героят, противопоставил се на испанците. Съдбата му вдъхновява Бетовен да създаде прочутата симфония "Егмонт".
Укрепявали дори шлюзите
За да не се допуска влизането на врагове, са строени укрепителни съоръжения и на каналите. Днес е оцеляла речната порта Работ от 1486 г. Тя е толкова яка, че оттам не успява да проникне дори император Фридрих III начело на 40 000 войници.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com