Европа иска Великобритания да остане страна член на съюза
След като безуспешно се опита да осуети кандидатурата му, британският премиер Дейвид Камерън обяви, че ще работи с бъдещия шеф на ЕК Жан-Клод Юнкер, съобщи вестник "Дейли телеграф".
Двамата желаят да работят заедно за подобряване на конкурентността на Европейския съюз, заяви говорител на Камерън, цитиран от АФП. "Премиерът приветства ангажимента на г-н Юнкер да намери решение за политическите опасения на Обединеното кралство", посочи говорителят в комюнике. Камерън телефонирал на Юнкер, за да го поздрави с номинирането му начело на Еврокомисията, въпреки че водеше яростна кампания, за да попречи на идването му на поста. За да обясни защо ще работи с него, Камерън казал: "Има работа, която можем да свършим".
Премиерът е решен да предоговори отношенията на Великобритания с ЕС и да подложи постигнатите промени на референдум дали страната му трябва да остане в съюза, или да напусне. В защита на решението му да поиска кандидатурата на Юнкер да бъде гласувана от европейските лидери Камерън заяви, че е бил прав да защити принципа, че шефът на ЕК трябва да бъде избран с консенсус. Някой път е възможно да си в изолация, но да си прав, смята Камерън. Вчера вицепрезидентът на ЕК Хоакин Алмуния заяви, че ще бъде много лоша новина, ако Великобритания напусне ЕС, предаде Би Би Си. Той предрече, че Дейвид Камерън ще може да работи с Юнкер. Той е убеден проевропейски настроен човек, но и прагматичен политик, а Великобритания е важен член на ЕС, каза Алмуния.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле от своя страна заяви, че Германия ще направи всичко, което може, да задържи Великобритания в Европейския съюз. В интервю за вестник "Файненшъл таймс" Шойбле каза, че конфронтацията за номинирането на Жан-Клод Юнкер за следващ председател на Европейската комисия не е пречка за членството на Великобритания в съюза. "Обединеното кралство е основна, необходима съставна част от европейското единство. Европейски съюз без Великобритания е абсолютно неприемлив, немислим. Ето защо трябва да направим всичко възможно, така че интересите и позициите на Обединеното кралство да намерят място в европейските политики", смята Шойбле.
Той каза също, че Германия и другите европейски страни трябва да се вслушат в онова, което Лондон има да казва, и че Берлин и Лондон имат много общи позиции по въпроси на икономическата реформа и необходимостта някои от решенията да се взимат на национално, а не на съюзно ниво.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com