Британският премиер Дейвид Камерън предизвика привържениците на т. нар. (Brexit) да признаят "рисковете", до които би довело евентуално излизане на кралството от ЕС, в светлината на дебатите по въпроса, които се очаква да приключат през юни с референдум, предаде „Франс прес".
В статия, поместена днес във в. "Дейли телеграф", Камерън нарича евентуалното напускане на ЕС "хазартната стъпка на века".
"Щом поискаш от онези, които водят кампания за излизане от ЕС, да представят проект бъдещето на страната извън общността, те стават крайно неясни", забелязва премиерът. И добавя: "Това, което те предлагат днес, е да скочим в тъмното".
"Не е достатъчно само да твърдиш, че всичко ще бъде наред, щом са на карта са заложени работни места и бъдещето на страната ни", подчертава той. Камерън отхвърля и довода, че Обединеното кралство щяло да запази достъпа си до единния пазар и след като напусне ЕС.
"Изобщо не се съмнявам, че ако излезем (от ЕС), ще ни е сигурна само несигурността. Много са рисковете, ако напуснем Европа", пише той.
Дискусиите "за" и "против" излизането от ЕС са в разгара си, откакто британският премиер получи миналата седмица отстъпки от европейските партньори на Лондон. Вчера Камерън беше подкрепен единодушно от финансовите шефове на Г-20.
На среща в Шанхай те изтъкнаха, че "шокът от евентуално излизане на Обединеното кралство от ЕС", е сред рисковите фактори за възстановяването на икономиката в световен мащаб.
Камерън обаче ще трябва да убеди и собствените си съратници - шестима министри от кабинета му и мнозина депутати от неговата Консервативна партия подкрепят "Брекзита".
В същото време харизматичният кмет на Лондон - консерваторът Борис Джонсън, повел борба за излизане от ЕС, обвини опонентите си, че "преувеличават рисковете". "Обединеното кралство може да има много голямо бъдеще - с по-динамична икономика и по-щастливо население", заяви той за в. "Таймс".
Джонсън продължава с кампанията за насърчаване излизането на Великобритания от ЕС. По думите му страната ще има „прекрасно бъдеще", ако напусне блока, съобщи Bloomberg TV Bulgaria.
„Това е нещо, което се случва веднъж в живота. Няма връщане назад. Ако не го направим сега, ЕС ще продължи да ни потиска и ще става все по-малко демократичен и все по-органичаващ", коментира управникът в интервю за Times.
В подкрепа на думите си Джонсън посочи, че с излизането на Великобритания от редиците на ЕС, от алианса ще се замислят за начина, по който функционира европейската политическа система и така тя ще бъде преосмислена.
Британският премиер Дейвид Камерън насрочи националния референдум по въпроса за 23 юни. Самият той води кампания в подкрепа на оставането на Великобритания в ЕС, след като успя да постигне споразумение по част от исканията си. В това число попада и отмяната на социалните придобивки за новопристигнали мигранти в срок от 4 години.
Кметът на Лондон обаче е един от най-популярните политици във Великобритания и позицията му сериозно притесни инвеститорите, което незабавно намери своето отражение в икономиката - между 22 и 26 февруари паундът регистрира най-лошата си седмица от 2009 г. насам.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com