Как грузинската мечта стана руска

Прокуратурата започва разследване на вота, Москва и Орбан ликуват

Как грузинската мечта стана руска | StandartNews.com

Партията на Иванишвили взе 54%, опозицията бойкотира парламента

Прокуратурата започва разследване на вота, Москва и Орбан ликуват

Докато управляващата партия "Грузинска мечта" вдигаше чашите с вино и празнуваше шумно победата си на парламентарните избори, обединената опозиция отказа да приеме резултатите и започна общогрузински протест.

Оглави го не кой да е, а лично президентът Саломе Зурабишвили, която управляващите от "Грузинска мечта" вече два пъти се опитаха да свалят от власт с импийчмънт.

В Грузия ври и кипи, защото вотът от 26 октомври се разглеждаше като референдум за това дали Грузия ще върви към Европа или към Русия.

Изборните резултати разцепиха страната почти наполовина. 54%  подкрепиха "Грузинската мечта", която се смята за проруска. А четири опозиционни коалиции (общо те включват 11 политически партии), които са западно ориентирани, в стремеж да променят курса на страната към Европа и НАТО, обещаха да бойкотират новия парламент и поведоха хиляди грузинци на протест срещу подмяна на изборния резултат.

  • Открадната победа

Те смятат, че управляващата партия "Грузинска мечта", близка до Кремъл, е откраднала проевропейските гласове на опозицията, като си е приписала мнозинство от 54%. Твърдят, че резултата й е завишен, защото тази партия съществува от десетилетие и традиционно печели около или малко над 40%.

Опозиция се събра на централния площад и в понеделник като заяви, че иска нови избори, а нейните политици се отказват и от мандатите си, и от имунитета си в парламента.

Решението им може да доведе до дългосрочна политическа криза. "Грузинска мечта" има 91 от 150 места в новия парламент, които й осигуряват правителството, без да влиза в коалиция с опозицията. Но няма необходимите 113 мандата за конституционен плурализъм.

Докато опозицията нажежава обстановката, а прокуратурата започна разследване на сигналите за злоупотреба на изборите, лидерът на "Грузинската мечта" - Иракли Кобахидзе, обяви изборите за "безупречни" и изрази увереност, че новият парламент ще работи независимо от бойкота. Председателят на Централната избирателна комисия Георгий Каландаришвили пък заяви, че изборите са преминали в спокойна и свободна атмосфера.

"Грузинска мечта" от дни получава поздравления от лидерите на съседните страни, руски официални лица, както и от унгарския премиер Виктор Орбан, който изненадващо пристигна в Тбилиси. Опозицията пък бе подкрепена от 13 държави, сред които и САЩ в лицето на държавния секретар Блинкен. 

Това бяха и първите избори, които Грузия проведе с машини. По закон секционните комисии са длъжни да напръскат палеца на гласуващия с фосфорециращ разтвор, за да се гарантира, че той няма да пуска бюлетина по няколко пъти. Това масово не е спазвано, казват наблюдателите от "Моят глас". Управляващата партия "Грузинска мечта" обаче контрира, че се разследват нарушения, които са регистрирани в 0,3% от избирателните секции.

  • Олигархът Иванишвили

Грузинската мечта дойде на власт през 2012 г., когато страната все още беше ръководена от Михаил Саакашвили. Партията, основана от най-богатия човек в Грузия Бидзина Иванишвили (близо 5 милиарда долара според Forbes и повече от 7,5 милиарда долара според Bloomberg, които го правят 153-ия човек по богатство в света), първоначално той следваше либерална, прозападна политика, но промени курса си непосредствено след началото на войната в Украйна.

Това не бе изненада, предвид биографията му. Много години той е живял в Москва, правил е бизнес, участвал е в ръководството на банки и големи холдинги и така е станал милиардер.

Дълги години е бил руски гражданин, след това френски (с покупка на много имоти там), а грузинското си той получава едва преди 20 години. Отказва се от другите, за да оглави "Грузинска мечта" през 2013 година, побеждава на изборите Саакашвили и вече десет години управлява задкулистно страната.

Основният му противник е Саломе Зурабишвили,  първата жена президент в историята на страната. Родена във Франция, тя постига доста успехи там и дори работи във френското Министерство на външните работи. В началото на 2000 г. се връща в Грузия като извънреден и пълномощен посланик на Франция. По-късно получава грузинско гражданство, участва в политиката, създава свои партии. От 2018 г. става президент на Грузия и макар по онова време да е в прекрасни отношения с Иванишвили, днес вече двамата бивши френски граждани са люти врагове в Тбилиси. 

  • Напред-назад с Москва

"Грузинска мечта" си навлече европейския гняв още след като отказа да се присъедини към западните санкции срещу Русия. Партията продължи да се противопоставя на възстановяването на преките дипломатически отношения между Грузия и Русия, но стопля с Кремъл отношенията. 

Възстановени са директните полети и износът на грузинска минерална вода и вино за Русия. Руснаците вече заемат първо място в списъка на туристите в Грузия.

Иванишвили натисна парламента да приеме два от руските закони, които са основни белези на идеологията на Москва: закон срещу ЛГБТ общността и за т. нар. чуждестранни агенти, който представя като шпионаж финансирането на хора и организации от чужбина.

Нарастването на икономическата зависимост на Грузия от Русия е особено забележимо през последните години, казва един от лидерите на опозицията. От март 2022 г. до юни 2023 г. руснаците са регистрирали повече от 21 хиляди компании в Грузия, което е почти три пъти повече от общия брой, откакто Грузия получи независимост. ?Това подкрепи икономиката на Грузия, осигурявайки двуцифрен ръст на БВП, който достигна 10% през 2022 г., най-високият от 2007 г. насам. Въпреки това обаче част от населението не иска руска намеса в Грузия.

Според местно проучване 79% от населението на Грузия е против това руснаците да могат свободно да купуват недвижими имоти и да правят бизнес в Грузия.

Москва приветства резултатите от изборите. Руските пропагандатори обаче се надпреварват да твърдят, че това не е проруска, а строго прогрузинска партия. Нещо повече - тя гласувала в Съвета на Европа за изключване на Русия и за осъждане на войната в Украйна, както и за започване на наказателно дело срещу руския президент Владимир Путин в Хага. 

  • Какво следва

Централната избирателна комисия на Грузия съобщи, че ще преброи повторно бюлетините в около 14% от избирателните секции, след като опозиционните партии обявиха парламентарните избори през уикенда за фалшифицирани. Парламентът дотогава няма да работи. 

Всички са наясно, че следващите дни са съдбоносни за бъдещето на Грузия. Ако опозицията не успее да се пребори за нови избори, за Грузия това могат да се окажат последните избори изобщо, твърдят западни анализатори.

Победа на проруските сили може да засили икономическите връзки с Русия. Още през 2022 г. износът от Русия за Грузия се е увеличил с 30%, а вносът с 26%. Политическото сближаване с Русия може да доведе до още по-голямо засилване на тази зависимост. Но за самата Грузия по-нататъшната проруска ориентация може да намали интереса на западните инвеститори.

 Дали опозицията този път ще успее? Трудно е да се каже. Притеснително звучат и сигналите от един от водещите политически анализатори на Москва: 
"Нека погледнем на ситуацията трезво и прагматично. Русия призна Абхазия и Южна Осетия за независими държави, а също така разположи мощни военни бази на тяхна територия. Сега артилерията и руските танкове стоят на 30 километра от Тбилиси. Всъщност те могат да бъдат на булевард "Руставели" най-много за половин час".
 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай