София. Че историята се пише от победителите е една от тези баналности на историята, които често се оказват верни. В съвременния свят, в който по-голямата част от обществата са грамотни, се демонстрира най-енергичната устойчивост на конкурентните разкази - и митологии - на едно и също събитие. Това никъде не е по-очевидно, отколкото през вражеските линии.
Днес египтяните и израелците отбелязват 40-годишнината на една и съща война, за която все още не са в състояние да се споразумеят за името, нито дори за датата - да не говорим за резултата от конфликта.
Използващи еврейския календар, Израел вече отбеляза войната Йом Кипур докато Египет, където се ползва григорианския календар пpазнува войната през октомври, днес, на 6 октомври.
Армията в Египет пусна специално юбилейно лого и призова египтяните по целия свят да вземат участие в планираните тържества.
За Египет, това е символично важен юбилей и златна възможност за военните да скалъпят някакво подобие на национално единство - най-малкото да продължат пропагандата си срещу Мюсюлманското братство, както и срещу светските критици на военното управление.
През последните четири десетилетия, армията в Египет използва тази дата, за да узакони своята роля на пазител на границите на Египет, и същевременно да запази идеята, че може със всеки един момент да се намеси със вътрешната политика на страната.
Ануар ал Садат, президентът, който започна изненадващата атака срещу Израел, никога не се умори да напомня на египетския народ, че той е архитектът на тази война, и правителството му преименува десетки обекти в чест на събитието: едно политическо списание, две предградия на Кайро, магистрала, която сега обхваща голяма част от столицата.
Садат бе убит по време на военен парад в чест на същата тази Октомврийската война през 1981 г., а малко след това заместникът му пое кормилото на държавата. Хосни Мубарак, който е бил командир на Военновъздушните сили по това време, твърди, че е водил първата атака по време на на войната през 1973.
В разговор със своя адвокат Мубарак, който в момента е подсъдим за жертвите по време на бунтовете в Египет, е заявил, че смята да напише книга, за своите "подвизи в тайната война" срещу Израел.
Ахмед ал-Сиси, за който се говори че е "новият Насър " и "Айзенхауер на Египет" има амбиции да стане следващият президент на Египет. Сиси е твърде млад, за да е имал роля по време на войната от 1973 г.,и не е ясно как и дали той ще използва наследството.
И Египет, и Израел твърдят, че са победители в Йом Кипур.
В първата фаза на войната, с грандиозното преминаване на Суецкия канал, Египет с тясно координирани военна подкрепа от Сирия, успя да докаже, че арабските държави могат да работят заедно, и накара Голда Майер да заплаши света с "бомбата, която всички знаем, че ние нямаме".
Но това, което не се преподава в египетските учебници, и рядко се посочва в медиите е панорамната снимка на израелската армия на 100 километра от Кайро.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com