Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева ще представи позицията на България на заседание на Съвет на министрите по околна среда, което ще се проведе в Брюксел, Белгия на 6 март т.г. Заседанието има за цел да обедини държавите членки на Европейския съюз около общи решения преди срещата през декември в Париж. Тогава се очаква да бъде подписано най-голямото международно климатично споразумение за борба срещу климатичното затопляне.
Допълнителни точки включени в дневния ред на заседанието са свързани с Енергийния съюз на ЕС и аспекти на политиката по отношение на климата и с Глобалната програма за периода след 2015 г.: отчитане на постигнатото в преговорите и поглед напред.
По темата за Екологизиране на европейския семестър относно „Годишен обзор на растежа за 2015 г." на държавите от ЕС българската позиция е, че политиките в областта на околната среда могат да допринесат за постигане на устойчиво икономическо развитие и заетост по много начини - чрез ресурсна ефективност, екологична фискална реформа, подобряване на бизнес средата чрез оптимизиране на разрешителните процедури при спазване на екологичните стандарти, насърчаване на единен пазар за екологични продукти, инвестиции в „зелена" инфраструктура и др. „Зеленият" растеж е необходимото условие за осигуряване на просперитет на обществото в дългосрочен план.
Министър Василева ще обърне внимание на действия по отношение на „зелената" заетост, разработване и прилагане на програми за повишаване на квалификацията и обучения, подпомагане на създаването на „зелени" работни места чрез ефикасно използване на финансирането по линия на Европейския съюз.
За по-голяма ефективност на ресурсите и целите на кръговата икономика могат да се развиват следните области:
- осигуряване на обществен достъп до информация (например за проблемите на околната среда или данни за инвестиционни решения /метеорологични данни или данни за използване на земите/);
- подобряване на начина, по който данните се събират, управляват и използват (държавните институции могат да се възползват от осъвременената база данни в процеса на вземане на информирани решения, например за защита срещу наводнения, управление на отпадъците, кадастрално/ландшафтно планиране);
- управление на отпадъците – превръщането на отпадъците в ресурс чрез повторната им употреба или рециклиране, прилагане на схемата „плащаш, колкото потребяваш".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com