Социалистите я подкрепят, медиите я представят като протеже на Ренци
Ден след като Европарламентът одобри Жан-Клод Юнкер за шеф на ЕК, европейските лидери снощи трябваше да се заемат с разпределението на другите важни постове в ЕС. Очакваше се те да се договорят само за наследник на външния министър Катрин Аштън, а за поста на президента на ЕС Херман ван Ромпой - през есента. За върховен представител по външната политика се спрягаше името на италианската външна министърка Федерика Могерини, както и това на българския еврокомисар Кристалина Георгиева. "И Ю Обзървър" писа днес, че Могерини се очертава като фаворит за наследница на Аштън, но подчертава, че срещу нейната кандидатура са някои от източноевропейските страни. На среща на лидери социалисти в Париж миналия месец премиерът Матео Ренци лобира за нейната кандидатура, подкрепен от френския президент Франсоа Оланд. След това лидерите се договориха Оланд да представи тяхната обща позиция на срещата на върха на ЕС. Днес се очаква социалистите премиери да дадат подкрепата си за Могерини, писа "Юроактив".
Белгийските медии пък представят Могерини като "протежето на Ренци". Въпреки че е енергична, липсата на опит при нея е сериозен недостатък, тъй като Европа се нуждае от върховен представител, който вниква на дълбоко в залозите на международната политика, пишат те. Допълва се, че според злите езици Могерини дължи напредъка си основно на своя пол, тъй като Ренци е целял да състави правителство, в което половината министри да са жени. Литовският премиер Алгирдас Буткевичус пръв публично изрази забележките си. "Италианският външен министър няма да бъде подкрепен", заяви Буткевичус, допълвайки, че неговото мнение се споделя от латвийската президентка Далия Грибускайте. Според "ИЮобзървър", балтийските страни, както и Полша и България, са заплашили да поискат гласуване на кандидатурата за външен министър. За да имат блокиращ глас обаче, те ще се нуждаят от подкрепата на други източноевропейски страни - Словакия, Словения, Унгария, Румъния и Чехия. Днес италианската агенция Анса съобщи, че вече 10-11 страни са срещу кандидатурата на Могерини. Самият Жан-Клод Юнкер заяви, че иска силен и опитен човек за този пост. В основата на несъгласието с кандидатурата на италианската министърка е нейната позиция за Русия. 41-годишната Могерини, която стана министър през февруари, е учила политическа философия. Работи в италианското външно министерство от 2003 г., специалист е по близкоизточния мирен процес, Ирак и Афганистан.
Другата кандидатура за наследник на Аштън е българският еврокомисар Кристалина Георгиева. "И Ю Обзървър" я представя като уважаван бивш кадър на Световната банка, слабо свързвана с десноцентристите. Според изданието, ако Георгиева стигне до поста, не се очаква София да блокира кандидатурата й. АФП от своя страна отбелязва, че това, което би попречило на "тази енергична и работеща с жар жена, е, че тя идва от малка държава и е свързана с умерено дясната Европейска народна партия (ЕНП), а постът изглежда е обещан на левицата".
В полза на Георгиева обаче са нейната опитност и фактът, че е от Източна Европа, което е важно за общия баланс при назначенията, допълва АФП.
Ренци готов с план Б
Ако Федерика Могерини не получи подкрепа за външен министър на ЕС, италианският премиер Матео Ренци е готов да представи план Б или нов кандидат за поста на дипломат номер едно на ЕС и това е Масимо д'Алема, писа вестник "Република". Ренци е обявил това в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Франсоа Оланд и председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой. На тримата лидери левоцентристът Ренци е припомнил, че има договорка европейското социалистическо семейство да излъчи върховния представител на ЕС за външната политика.
Юнкер прие премиера преди съвета
Министър-председателят Пламен Орешарски се срещна в Брюксел с избрания бъдещ председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Това съобщи днес в късния следобед пресслужбата на Министерски съвет. В рамките на разговора, който се проведе преди Европейския съвет, премиерът Орешарски поздрави г-н Юнкер за избирането му на високоотговорната позиция. Двамата коментираха приоритетите, които г-н Юнкер представи завчера. Г-н Орешарски и г-н Юнкер разговаряха и по въпросите от дневния ред на Европейския съвет, който предстои да се състои утре в белгийската столица, се посочва в прессъобщението.
Лидерите редят сложен пасианс
Като сложен пасианс, който лидерите на ЕС трябва да наредят, описват разпределението на постовете западните медии. Фактът, че друг италианец, Марио Драги, вече оглавява Европейската централна банка, също е аргумент срещу издигането на Федерика Могерини за външен министър. Левият лагер също така планираше да се бори за това поста на президент на ЕС да отиде в ръцете на социалисти, след като консерваторът Юнкер пое ЕК. Очаква се също така постът на председател на Еврогрупата също да отиде при консерватор - испанският икономически министър Луис де Гиндос. Социалистите вече взеха председателското място на ЕП. Десните казват, че левите не може да държат три от четирите топ позиции, особено след като взеха по-малко места в ЕП след изборите през май. Изборът на външен министър ще повлияе на останалата част от мозайката и главно на другата важна позиция - на президент на ЕС. Ако десницата спечели дипломатическия пост, левицата логично би получила президентския, за който претендира. Проблемът й е, че още не се е спряла на определено име. Единственият очертал се кандидат е датската министър-председателка Хеле Торнинг-Шмит. "И Ю Обзървър" прогнозира, че снощната среща в Брюксел може да завърши и без съгласие за поста на Аштън. Италианският вестник "Република" коментира, че в крайна сметка Могерини може и да бъде одобрена за позицията, но в замяна на подкрепата си за нея Източна Европа може да получи някои водещи постове в съюза.
Станишев иска повече социалисти в ЕК
Най-важното са не толкова имената на бъдещите еврокомисари, колкото политиките. Това заяви лидерът на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев преди подготвителната среща на министър-председателите от ПЕС за Европейския съвет в Брюксел. Той подчерта, че Европейският парламент със силна подкрепа от социалистите е избрал Жан-Клод Юнкер, който е направил сериозни заявки за приоритетите на ЕК, за нова политика и програма за заетост, за инвестиционен план. "Това, за което ние се борим, е ЕК да покаже промяна в отношението, в приоритетите, в това число и за разширяване на младежката гаранция, която е един от водещите приоритети на ПЕС. Всичко останало е функция на политиката и намиране на хора, които могат да реализират тази политика", категоричен бе Станишев. Според него е естествено, след като президентът на ЕК е избран с подкрепата на социалистите и демократите, без която е нямало как да стане, и е поел ясно ангажименти, ще се водят разговори и за различни позиции, за да се реализира тази политика. "За да можем ние като политическа и европейска сила да гарантираме тази промяна, колкото повече социалисти има в комисията, по-видима ще бъде тази промяна", заяви президентът на ПЕС. Помолен да коментира кой е най-подходящият вариант за български еврокомисар той отговори, че това решение трябва да бъде взето от правителството, след като чуе различните мнения, защото практически всяка партия има своето предложение. Станишев подчерта, че не закъсняваме със своята кандидатура, особено в неясната ситуация в ЕС.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com