Иран и Русия разменят петрол за стоки

Най-вероятно петролът ще бъде изнасян чрез Русия за трети страни

Иран и Русия разменят петрол за стоки | StandartNews.com

Лондон. Иран и Русия водят преговори за размяна на петрол срещу стоки, което ще увеличи значително износа на петрол от Иран, въпреки западните санкции, които принудиха Техеран през ноември да седне на масата за преговори за ядрената си програма, предаде Ройтерс.

Три руски и ирански източници, близки до преговорите, казаха, че в момента се дискутират окончателните подробности за бартерна сделка, която ще позволи на Москва да купува до 500 000 барела ирански петрол на ден в замяна на руска техника и стоки.

"Постигнат е добър напредък в момента, със силни шансове за успех", каза руски източник. "Ние обсъждаме подробностите и датата на сключване на сделката."

За момента няма официален коментар от Кремъл или Техаран.

Ирански източник на Ройтерс е споделил, че страната му се надява да финализира сделката в "най-близко време. Това ще е добре и за двете страни - Русия ще получи повече петрол за износ, а ние ще облекчим условията на ембаргото."

Не е ясно дали сделката ще бъде изпълнена преди да бъдат финализирани детайлите на ядреното съглашение между Иран и шестте световни сили, включително Русия.

Техническите преговори между Иран и Европейския съюз по ядрения проблем започнаха в четвъртък. Сделката от  ноември, постигната в Женева, бе проектирана да спре ядреното развитие на Иран за шест месеца, за да се спечели време за окончателен договор на май.

Американските и европейските санкции намалиха износа на петрол на Иран с повече от половината през последните 18 месеца, до около един милион барела на ден. Русия все още няма санкции срещу Иран.

При сегашните цени на петрола близо до 100 долара за барел, Иран ще печели още 1.5 милиарда долара месечно от сделката, което ще е увеличение от 50% от сегашните приходи.

За момента няма подробности за оборудването и стоките, които се предлагат от Русия.

Като се има предвид, че Русия е основен износител на петрол и газ, иранският петрол вероятно ще бъде изнесян от страната чрез Русия, в замяна на стоки и оборудване.

Най-голямата част от иранския петрол в момента заминава за Азия. Най-големият купувач от Иран е Китай, вносител на 420 000 барела на ден през 2013 г., почти без промяна на годишна база.

Други по-големи азиатски купувачи на ирански петрол, включително Япония, Южна Корея и Индия, са намалили покупките си рязко под натиска на Вашингтон. Турция и Южна Африка също са намалили или премахнали вноса.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай