Нещо става с цените на имотите. Световна тенденция

Промяна на цените от близо десетилетие в Европа

Нещо става с цените на имотите. Световна тенденция | StandartNews.com

Един от проблемите на Стария континент е, че в редица страни притежаването на собствен дом е изключително трудно. В редица европейски страни хората така и не могат да си позволят собствен дом. Нарастващата инфлация, скокът на лихвените проценти и кризата с разходите за живот от последните две години задълбочиха отдавна съществуващия проблем с имотите.

От близо десетилетие цените на недвижимостите в Европа безспирно вървят нагоре. Голяма част от скока в стойността им се дължи на институционалните инвеститори.

През последните три месеца на миналата година обаче тази тенденция се обърна - данните, публикувани от ЕС, показват, че стойностите на имотите вървят надолу второ поредно тримесечие.

Миналата година в няколко европейски държави цените на жилищата спаднаха за първи път от повече от десетилетие. В Германия например жилищата са поевтинели с 6.8 процента през 2022 година. Това е най-сериозният годишен спад от началото на статистиката през 2000 година. Федералната статистическа служба обяснява това с инфлацията и "по-високите разходи за финансиране".

Всъщност има признаци, че спадът в цените на имотите може да се забави още преди реално да е започнал.

Поевтиняването на жилищата в Германия в първите три месеца на 2023-а година е с 3.1 процента, което е по-малко от спада с 4.9 на сто, регистриран през предишното тримесечие.

А в Австралия и САЩ, където миналата година също имаше известно намаление на цените, стойностите на жилищата вече дори се повишават. Дори в Южна Корея, където цените рязко спаднаха, се наблюдават индикации за стабилизация.

Експертите Дорфмайстер, Хайн и Гудуин обаче не очакват да се стигне до сериозен или продължителен спад на цените на имотите.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай