Страната е оазис за новите технологии и иновациите
Новата Силиконова долина привлича най-добрите IT специалисти
В опит да остави военните действия зад гърба си Израел е на път да стане новата Силиконова долина. Високотехнологичната индустрия на страната я превръща в един от водещите центрове за технологични иновации, а IT специалистите тук са наричани "ходещи компютри" заради своята креативност. С бурното начало на историята му като държава и забележителните му постижения при превръщането на пустинни земи в плодородни Израел обича да се нарича "стартъп" нация. Когато държавата Израел е основана преди 64 години, тя е била безплодна земя без никакви природни ресурси, малко вода, а повече от половината й територия е била пустинна. Единственото нещо, което новата държава е имала, е креативността на нейните граждани.
Повече от шест десетилетия по-късно израелците са превърнали страната си в оазис на технологиите и иновациите. С най-много стартиращи фирми на глава от населението в света и третия най-голям брой патенти Израел се превърна в един от водещите играчи в света на високотехнологичните иновации, привличайки международни гиганти. От пробивите в областта на медицината до области като технологии, земеделие, околна среда и изкуства иновациите в страната променят и обогатяват живота. Днес Израел играе съществена роля в справянето с някои от най-важните предизвикателства, пред които е изправена нашата планета.
Когато 66-те семейства основатели на Тел Авив създават града в средата на пясъчната пустиня, те стартират и първата фирма в града - амбициозен проект, който успява въпреки очакванията. Повече от 100 години след създаването си Тел Авив поддържа живо това наследство. Днес градът е туптящото сърце на "стартъп" нацията. С дръзката си предприемаческа култура и непобедим подход този крайбрежен град се гордее, че е един от водещите световни технологични центрове, който отстъпва само на Силиконовата долина.
Но бумът не е единственото, което се случва в столицата на младата държава. Любопитно е, че Назарет, малкият библейския град, сега също е водещ във високотехнологичните сектори благодарение на стремежа към по-голямо арабско участие. Днес има 2000 арабски инженери в хай-тек индустрията, в сравнение с едва 350 през 2008 г., сочат данни на правителството. Най-голямото увеличение е в Назарет, където 600 арабски софтуер специалисти работят в сектора в сравнение с едва 40 през 2008 г.
Във високотехнологичната индустрия на Израел липсва баланса между малки и големи фирми, типичен за световната индустрия. Израел има относително висок дял на малки и средни фирми, но почти няма големи компании и нито една мегакорпорация.
Вниманието на световните инвеститори бе привлечено, след като Гугъл купи уникалната GPS система Уейз за 1,2 милиарда долара. Тя намира най-практичните, най-ненатоварени маршрути. Вниманието на инвеститорите бе още по-силно приковано след скорошното придобиване на приложението за безплатни разговори и съобщения Вайбър за 900 милиона долара.
С откриването на изследователския център на Aмазон в Израел тази година интернет гиганти като Гугъл и Епъл вече присъстват в този сектор в страната. Но ветераните Cisco - някогашни световни лидери в технологиите - имат най-разнообразна дейност тук. В допълнение към центъра за изследване и развитие, където работят около 1800 души, Cisco придоби 10 израелски стартиращи компании за общо над 1,5 милиарда долара. Те са инвестирали и в почти 25 други компании. И това, без да се брои придобиването на NDS за 5,0 млрд.долара преди три години.
Cisco превърна Израел в световен хъб със супер бързата оптична мрежа, която се разработва от "Израел Електрик Корпорейшън", където те са основен партньор. Специален екип на компанията, отговарящ за социалната й политика, е отговорен и за полагане на технологична инфраструктура в Палестинската автономия.
Оптичните мрежи в момента са най-бързият метод за пренос на данни. Оптичните кабели са обикновено изработени от стъкло или пластмаса и имат по-широка честотна лента от медните проводници, които трябва да заменят, а също така могат да пренасят сигнали при много по-високи скорости и да прехвърлят сигнали за данни. Това ги прави идеални за пренос на образи, който доставчиците в развлекателната индустрия искат да осигурят през интернет. По-високите честотни ленти позволяват гладък видео стрийминг, където няма "блокирането" или "паузите", така често срещани при по-ниска скорост на връзката.
Способността на Израел да привлича знание, умения и мрежи е жизненоважна за бъдещето. Успоредно със силните страни като либерален подход и атрактивен начин на живот, Тел Авив също така развива няколко инициативи в партньорство с държавните органи и местната власт, за да стане още по-привлекателно място. Целта е премахване на бариерите пред бизнеса, така че градът да стане по-достъпен за международни фирми и по-известен като технологичен център в световен план.
С реализацията на тези планове "стартиращата" нация се превръща от водеща страна в разработването и изнасянето на технологии във вносител на ноу-хау, умения и идеи. През последните години Тел Авив се превърна в любима дестинация на стартиращи компании. Привличайки фирми, творчески талант и инвестиции от чужбина, Тел Авив бързо се превръща в истински глобален център за иновации, като привлича и отличните български експерти.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com