Група държави в Европа обяви война на организираната престъпност

Освен това те ще наложат по-строги мерки спрямо имиграцията

Група държави в Европа обяви война на организираната престъпност | StandartNews.com

Източник: Инстаграм/Улф Кристершон

Лидерите на северните държави от Европа днес потвърдиха намерението си да засилят сътрудничеството срещу организираната престъпност и да наложат по-строги мерки спрямо имиграцията – две явления, които според тях са взаимносвързани, предаде Франс прес. 

Борбата срещу организираната престъпност остава приоритет, подчерта на пресконференция шведският премиер Улф Кристершон (на снимката горе).

Това, „за съжаление, е добре известен шведски проблем“, който се е разпространил и в други страни от региона, каза той. „Нашата цел е да намерим решение на тези проблеми, а не да ги изнасяме зад граница“, подчерта Кристершон, след като насилието между шведските престъпни групи наскоро достигна и съседните Норвегия и Дания.

През август Дания обяви засилване на контрола по границата си с Швеция, която се бори за овладяване на престъпността. „Най-накрая ние открито обсъдихме проблемите с организираната престъпност и имиграцията“, каза от своя страна датската премиерка Мете Фредериксен.

„Докато говорим за имиграция, за съжаление, говорим също и за организирана престъпност. Ситуацията се влошава, престъпници се наемат в Швеция, за да отидат в Дания и да извършат тежки престъпления“, каза тя и подчерта, че „твърде дълго“ миграционните политики на северните европейски страни са били „слепи“ за отрицателните последствия от това явление.

„Ние сме готови да увеличим усилията си по външните граници и върху връщането на тези, които не трябва да се намират в Европа“, потвърди Мете Фредериксен.

Швеция, Дания, Норвегия, Исландия и Финландия днес подписаха обща декларация за намерението си да се превърнат в „най-интегрирания и устойчив“ регион в света до 2030 г.

През 2023 г. Швеция преживя безпрецедентна вълна от насилие, свързана с уреждане на сметки между банди. По данни на полицията при 363 престрелки са били убити 53-ма души.

Повечето от тези нападения са извършени от непълнолетни, които са използвани като наемни убийци, а контактът с тях е осъществяван чрез криптирани съобщения.

Жертви на стрелбите, предимно свързани с наркотици, са станали и хора, които нямат връзка с наркотрафика.

„Възможно е в Швеция да имаме малко повече проблемни млади хора заради имиграцията от по-бедни страни“, каза пред АФП Свен Гранат, криминолог от Стокхолмския университет.

Според доклад от 2021 г. на Националния съвет за превенция на престъпленията, хората, родени в Швеция от родители, родени извън страната, съставляват най-големия дял от общия брой на лицата, обвинени в тежки престъпления.

„Дигитализацията е много важен фактор“, каза Гранат. Бандите използват приложения като „Телеграм“, „Вайб“ и дори „ТикТок“, за да поръчват стрелби, убийства или експлозии, уточни той.  

Швеция приема голям брой имигранти от 90-те години насам. Повечето от тях идват от региони, които са в разгара на конфликти, като бивша Югославия, Сирия, Афганистан, Сомалия, Иран и Ирак.

През 2015 г. по време на кризата с мигрантите в Европа, Швеция е приела 160 000 души, потърсили убежище, което е най-големият брой приети на глава от населението в Европейския съюз.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай