Гърците се измъкнаха от жестока примка. Последствията

По думите на премиера Мицотакис редица "рани" са се отворили в обществото

Гърците се измъкнаха от жестока примка. Последствията | StandartNews.com

От днес Гърция излиза от финансовия надзор на кредиторите след години на ограничения, които доведоха до стачки и протести. Добрите финансови показатели на гръцката икономика и успешните реформи позволяват свалянето на строгия финансов контрол, наложен от Еврозоната, заяви финансовият министър Христос Стайкурас.

"20 август е исторически ден за Гърция и гърците. Официално страната ни излиза от засиления контрол на Европейската комисия. Приключва един период от 12 години, който доведе до лишения за гражданите, приземи икономиката ни, но и раздели обществото", каза във видеообръщение премиерът Кириакос Мицотакис.

Вследствие на икономическата криза доходите на гърците намаляха с една четвърт, а много останаха без работа, показват статистическите данни. Експертите посочват, че последните години Гърция е променила икономическия модел и е успяла да привлече инвестиции, за да обслужва кредитите си. Приватизацията доведе до масови стачки и протести, организирани от синдикатите.

"Сега страната може да очаква нов, чист хоризонт... хоризонт на развитие, единство и просперитет за всички", добави Мицотакис.

Според премиера стъпката слага край на "един 12-годишен цикъл, донесъл болка на гражданите". Той добави, че меморандумите са наложили "непоносими данъци и намаляване на заплатите и пенсиите, банкови проверки и ипотекиране на публични активи, понижаване на качеството на националната отбрана, общественото образование и здравеопазване, както и маргинализиране на позицията на Гърция в Европа и света".

По думите на Мицотакис редица "рани", които са се отворили в обществото по време на 12-годишното наблюдение, вече принадлежат на миналото.

Европейската комисия, която контролира бюджетите на 27-те държави - членки на ЕС, заяви в сряда, че ще прекрати програмата си за "засилено наблюдение" на 20 август, като отбеляза, че "Гърция е изпълнила по-голямата част от политическите ангажименти", поети пред партньорите си от еврозоната.

Наблюдението от европейските институции ще продължи до 2059 г., т.е. докато страната изплати 75 на сто от получените по меморандумите заеми. Страната обаче ще премине към етап на обикновен следпрограмен мониторинг, а оценка на хода на икономиката ще се извършва на всеки шест месеца.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай