Европа се намира в ситуация, която е недостойна за самата нея по отношение на миграционната криза. Това коментира германският канцлер Ангела Меркел в разговори с граждани в град Дуисбург, където живеят много имигранти. Междувременно стана ясно, че Германия е преустановила връщането на сирийски кандидати за убежище в страните, в които са влезли в ЕС, предаде АФП, като се позова на изявление в Туитър на Федералната служба за имиграцията и бежанците. По този начин германското правителство на практика е замразило прилагането на регламента от Дъблин, който предвижда мигрантите да кандидатстват за убежище в държавата, през която са влезли за пръв път на територията на ЕС.
Ангела Меркел коментира, че Германия, която тази година се очаква да приеме 800 000 бежанци, трябва да връща в страните им онези, които най-вероятно нямат никакъв шанс да получат убежище. "Това е трудно, но в Сърбия, Албания и Косово в момента няма гражданска война. Тези които имат право на убежище, например сирийците, трябва да бъдат разпределени справедливо в Европа", добави канцлерът.
"Страна като Германия, с по-голяма икономическа мощ от други държави, е длъжна да приеме по-голяма част от потока, но две или три от общо 28 страни не могат сами да се нагърбят с този товар: това не е ЕС, който искаме", подчерта Меркел. Вчера ЕК приветства решението на нейното правителство да спре да връща сирийци в страните, през които за първи път са влезли в Евросъюза. "Ние приветстваме този акт на европейска солидарност. За ЕК това е признаване на факта, че не можем да оставим страните членки на външните граници на ЕС, да се оправят сами с големия брой кандидати за убежище, търсещи подслон в Европа", каза говорителката на ЕК Наташа Берто. В същото време германската полиция съобщи, че в град Науен е изгорял физкултурен салон, определен за временен подслон за бежанци. Органите на реда казаха, че работят по версия за умишлен палеж. Никой не е пострадал.
ООН очаква по 3000 на ден в Македония
Върховният комисариат на бежанците на ООН (ВКБООН) очаква до 3000 бежанци и имигранти в Македония на ден, съобщи Ройтерс.
"Не очакваме каквото и да било спиране на притока от хора през идните месеци", подчерта говорителката на ВКБООН.
Тя се аргументира с продължаващото насилие в Сирия и Ирак и влошаването на условията за сирийските бежанци в Турция, Йордания и Ливан.
28-те страни членки на Европейския съюз трябва да гарантират "справедливо разпределение" на кандидатите за убежище, призова говорителката на ВКБООН. Тя изрази увереност, че ако бъдат взети правилните мерки, Европа може да се справи с имигрантската криза.
Лондон готви затвор за нелегални имигранти
Незаконните мигранти, които работят във Великобритания, са заплашени от затвор и глоби, а печалбите им ще бъдат конфискувани съгласно новите мерки, обявени от британското правителство, предаде Ройтерс. Законите ще бъдат внесени в парламента през септември. Те ще улесняват и осъждането на работодателите, наемащи нелегални мигранти.
"Всеки, който мисли, че е лесно да се възползва от Великобритания, не трябва да се съмнява, че ако сте тук нелегално, ще предприемем действия да ви попречим да работите, да наемете апартамент, да откриете банкова сметка или да шофирате", заяви Джеймс Броукъншър, държавен министър по имиграцията. Той обеща силни мерки срещу злоупотребите и изграждане на имиграционна система, работеща в интерес на британците и на всички, които спазват правилата.
Агенцията отбелязва, че правителството е подложено на натиска да докаже, че може да се справи с кризата, заради което през изминалите месеци управляващите засилиха антиимиграционните си изявления в отговор на нарастващия брой опити на мигранти да достигнат до Великобритания през тунела под Ламанша.
Унгария: Старите членки крадат парите за кризата
Правителството на Унгария иска повече средства от ЕС за справяне с бежанската криза и разкритикува съюза, че разпределя фондовете за защита на границите по унизителен начин. Това бе заявено от Янош Лазар, който е шеф на канцеларията на премиера Виктор Орбан. "Старите страни членки крадат парите от новите членки", коментира Лазар в интервю пред унгарския всекидневник "Модяр хирлап".
Междувременно рекорден брой мигранти преминаха сръбско-унгарската граница в понеделник и влязоха в Унгария. Общо 2093 души са успели да влязат на територията на страната само няколко дни преди предвиденото за 31-ви август завършване на изграждането на преграда, целяща да попречи на прииждащите имигранти към Унгария. Те са успели да преминат близо до село Рошке в Южна Унгария, където е една от малкото части от границата със Сърбия, която още не е затворена с телена ограда.
Австрия хвърля армията да помага
Австрийската армия ще използва над 500 от своите военни в помощ на претоварените от бежанската вълна цивилни власти, съобщи министърът на отбраната. "Ще предоставим толкова хора, колкото е необходимо", каза Гералд Клуг, цитиран от АФП. Войниците ще помогнат с транспортирането и снабдяването на хората, с изграждането на места за временно настаняване и с раздаването на храна.
Вътрешният министър Йохана Микл-Лайтнер уточни, че засега униформените няма да са разположени по границата и че използването им ще бъде само "крайна мярка".
Вучич обвини Германия и Гърция
Властите на Гърция и Германия са виновни за миграционната криза в ЕС. Това заяви в интервю за вестник "Ханделсблат" сръбският премиер Александър Вучич. "Убеден съм, че ако Германия предлагаше на имигрантите от Западните Балкани по-малко пари, потокът значително щеше да намалее. Недопустима е също така и ситуацията, когато мигрантите пристигат на територията на Европейския съюз, в Гърция, и местните служби не изпитват никакво желание да регистрират тези хора", каза сръбският премиер. Според Вучич в резултат на наплива на бежанци сръбските власти изпитват все по-голям натиск, защото е много трудно да окаже помощ на толкова голям брой хора.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com