Германският министър на труда Хубертус Хайл иска да превърне в закон дистанционната работа, когато такава е възможна, дори и след като отмине пандемията от новия коронавирус, предадоха Асошиейтед прес и ДПА. Хайл заяви за в. "Билд ам зонтаг", че целта му е да внесе такъв законопроект наесен. По първоначални данни хората, които работят от вкъщи, са нараснали от 12 процента на 25 процента от активно заетите, което е около 8 милиона души.
"Всеки, който иска да работи от дома си, когато фирмата го разрешава, би трябвало да може да работи дистанционно, дори и след като отмине пандемията от коронавируса", каза Хайл. Той подчерта, че правителството иска да улесни възможността за повече дистанционна работа, а не да оказва натиск това да се прави.
Според плановете на Хайл в проектозакона ще е записано, че хората могат изцяло да преминат на работа от дома или да делят работното си време между дома и фирмения офис.
Конфедерацията на сдруженията на германските работодатели обаче заяви, че германските фирми се нуждаят от повече гъвкавост, а не от повече правителствени правила.
"Трябва ни мораториум над ограниченията, а не нови регулации, които ограничават растежа и гъвкавостта", заяви изпълнителният директор на конфедерацията Щефен Кампетер. По думите му дистанционна работа трябва да има само когато това е възможно и смислено. "Бизнес интересите и желанията на клиентите трябва да играят централна роля. Не можем да движим икономиката само с дистанционна работа", каза той.
Дистанционната работа има своите положителни страни. Като се започне с намаляване на разходите за фирмения офис – ток, вода, висок наем, и се стигне до мотивацията на хората, които, чувствайки се комфортно у дома, даже увеличават работните си часове. Да добавим и разходите и времето, които хората губят, отивайки и връщайки се от работа. И не на последно място – по-малко вредни емисии вследствие на разредения транспорт.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com