Бившият директор на НСО ген. Красимир Станчев направи анализ на катастрофата в Аксаково, в която загина човек при сблъсък с кола на НСО, в която пътуваше Кирил Петков. Той коментира и стрелбата срещу словашкия премиер Роберт Фицо.
"Реакцията на НСО в Словакия не беше на нужното ниво. Настана суетня, която видно се разигра пред очите на хората. Охранителите на премиера допуснаха доста грешки на пръв поглед. Ние имаме звено, което профилактира възможните заплахи. Ако и словаците имат такова, би трябвало да имат готовност за такъв атентат“, смята Станчем.
Той посочи 3 грешки, които са довели до тежките последствия.
Първо, в оградения периметър можеше да има рентген, с който да проверяват хората.
Второ, грешка е било Фицо да върви сам отпред, трябвало е да има лице, което да го покрива. Някой трябваше да покрие сектора на стрелба и да стане той жертвата, щом не може да стигне до оръжието. Служителите на НСО трябва винаги да са готови, че могат да станат жертви на покушение".
Според него покушението срещу Роналд Рейгън е пример как охранител е застанал на пътя на опасността и е предотвратил фатален развой.
Трето, докато охраната носеше Фицо, гърбът му беше оголен. Ако стрелецът не беше неутрализиран, можеше да продължи да стреля. Ако бях началник на охранителите, щях да изчакам проверката, но със сигурност тези хора вече нямаше да са в екипа, каза Станчев.
Той обаче беше доста по-лаконичен за трагедията с колата на НСО, в която бе Кирил Петков.
"Надявам се, че начинът, по който се е движила колата на НСО, не е създал предпоставка за ПТП. Ако наистина въпросният шофьор е изникнал внезапно, несъмнено инерционният момент от спирането го има. Възможно е да се нанесат сериозни поражения. Ако е имал възможност да спре, но не го е направил, жалко за нашия колега“, каза Станчев.
Той потвърди, че бивши премиери имат право да ползват охрана от НСО до 4 години след прекратяване на мандата и няма ограничения за лицата, които да се возят при охраняваното лице.
Дори при закъснение на превозваното лице, не се случвало да сме превишавали скоростта, твърди Станчев.
„Като пуснем светлините, по-лесно ни осигуряват предимство да преминем. Обикновено се движим в колона от 2-3 автомобила, така че ни забелязват на пътя и разбират, че сме със специален режим", каза още ген. Станчев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com