Газпром предупреди: Може да спрем газа за Украйна на 3 юни

Газпром предупреди: Може да спрем газа за Украйна на 3 юни | StandartNews.com

Ако Украйна не плати авансово, "Газпром" ще спре доставките й на газ на 3 юни в 10,00 ч московско време. Това заяви шефът на руския газов холдинг Алексей Милер, цитиран от РИА Новости. На 13 май "Газпром" ще предаде на "Нафтогаз-Украйна" предварителната сметка за юни, която Киев трябва да плати до 2 юни, добави Милер. Наскоро руският премиер Дмитрий Медведев каза, че Украйна има необходимите средства, за да плати газовия си дълг.

Износът на руски газ през територията на Украйна остава стабилен. Това заяви говорител на "Газпром", цитиран от Ройтерс. Миналата холдингът заяви, че е изтекъл крайният срок на заплащане на доставките на руски газ за април, а Украйна дължи 3,5 млрд. долара.

"Газпром" доставя около 30% от природния газ на Европа, като половината от този обем преминава по територията на Украйна. Зам.-министърът по енергетиката на Русия Анатолий Янковский пък заяви, че обсъждането на компромиси с Украйна по газовия въпрос е възможно само след погасяването на дълга на Киев.

България и Босна са единствените страни, които нямат друга газова връзка с Европа и ще останат без газ при криза с доставките през Украйна. Русия няма проблем да използва възможностите на намиращите се на територията на ЕС газохранилища. Това съобщи Павел Завални, президент на Руското газово общество пред ИТАР-ТАСС. В момента европейските газохранилища са пълни наполовина и "Газпром" ще използва това, за да достави и съхранява там синьо гориво, каза още Завални. Според него става дума за 40-50 млрд. кубика. Друга възможност, за да се гарантират европейските купувачи на руски газ, са газопроводите "Северен поток" и "Ямал - Европа". Само първият има капацитет от 15 млрд. кубика, което е съпоставимо с газопроводите, преминаващи през Украйна.

Без единство в ЕС за строги санкции

Външните министри на ЕС одобриха нови санкции срещу руски и проруски физически и юридически лица, но вероятността за втвърдяване на тона и налагане на икономически мерки срещу Москва остава минимална заради съпротивата на множество страни, между които и България, отбелязва АФП.

Новите наказания засягат две кримски компании и 13 физически лица, сред които руснаци и проруски настроени лица. Те са обект на забрана за влизане в ЕС и техните авоари в европейски банки са замразени. Имената на 13-те души, включени в списъка с европейски санкции, ще бъдат публикувани по-късно в Официалния бюлетин на ЕС. Двете кримски фирми, попадащи под удара на санкциите, бяха национализирани от Русия, след анексирането на Крим от Москва.

Въпреки привидното единство в ЕС по въпроса за досегашните санкции обаче съществуват големи разногласия относно втвърдяването на тона и налагането на наказателни икономически мерки, отбелязва АФП. Страните, които подкрепят подобни мерки, изглеждат малцинство - Полша, трите балтийски републики и Швеция, докато Италия, България и Кипър са твърдо против. Според дипломати най-малко 10 страни от ЕС са против преминаването към третата фаза на наказателните мерки.

Лавров: Западът лъже безпардонно

Западът достига до безпардонни лъжи в оценките за събитията в Украйна, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Това, което прочетохте, явно приписвани ми цитати, това е просто директна неприкрита лъжа. Знам, че лъжата и полуистината активно се използват в хода на украинската криза от самите украински деятели и от западните им покровители, но до такава долнопробна измислица не бяха падали. Може би просто укриването на факти за тях не е достатъчно", заяви министърът.

Лавров обяви, че нови международни разговори за Украйна не са планирани и прогресът за деескалиране на кризата е възможен само, ако враждуващите страни в югоизточната част проведат преки разговори. "Наистина няма смисъл отново да се събираме в четиристранен формат (Русия, Украйна, ЕС и САЩ)", каза Лавров. "Ще повторя пак - без да се включат опоненти на режима в прекия разговор за изход от кризата, нищо не може да стане", добави той.

Франция ще достави корабите

Франция ще достави два бойни кораба "Мистрал" на Русия в изпълнение на договор за 1.2 милиарда евро от 2011 г., съобщи Ройтерс, позовавайки се на дипломатически източници. САЩ и европейски съюзници призоваха Париж да преосмисли продажбата на високотехнологичните кораби на Москва. Източниците обаче посочиха, че доставката на двата кораба - Владивосток и Севастопол, с опция за още два няма, да е част от евентуалния трети кръг на санкции срещу Москва. "Те ще бъдат доставени. Сумата по договора вече е платена и ако корабите не бъдат доставени, ще дължим финансови неустойки", посочи един от източниците пред Ройтерс.

Рогозин и Бъсеску в спор за алкохол

Румънският президент Траян Бъсеску и руският вицепремиер Дмитрий Рогозин влязоха в истинска словесна битка, след като в неделя Рогозин съобщи в профила си в "Туитър", че Румъния е затворила въздушното си пространство за самолета му, затова следващия път ще прелети с бомбардировач Ту-160 над източноевропейската държава.
Бъсеску изрази увереност, че руският политик е употребил алкохол, преди да публикува заканата си. "На такива декларации не може да има друга реакция. Необходимо е да се разбере колко водка е изпил Рогозин, преди да напише това", заяви Бъсеску. Той отбеляза още, че не може да смята изявленията на Рогозин за официална руска позиция.
Руският вицепремиер обаче не му остана длъжен и попита в "Туитър" колко ли е изпил самият Бъсеску за кураж, преди да затвори румънското небе за полета му.

Европа иска разследване за Одеса

Външните министри от ЕС подкрепиха отново запазването на териториалната цялост на Украйна и подкрепиха инициатива на българския си колега Кристиан Вигенин за разследване на трагичните събития в Одеса от 2 май. Още в първия параграф на заключенията по Украйна се подчертава, че събитията от Одеса, при които имаше много убити и ранени, трябва да бъдат обект на пълно разследване и отговорните да бъдат изправени пред правосъдието.

Съгласно лансираната от българския министър на външните работи Кристиан Вигенин в Съвета на Европа инициатива, съветът насърчи участие в разследването на Международната консултативна група по Украйна - като начин за гарантиране независимостта и прозрачността на разследването. Министрите посочиха още, че няма да признаят проведените референдуми и насърчиха усилията на украинските власти за постигане на национално съгласие чрез провеждането на всеобхватен национален дебат за извършването на конституционни реформи, които да гарантират правата и свободите на всички украински граждани, включително на националните малцинства.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай