Атина поиска нова помощ, Ципрас разгорещи евродепутатите
Европа започна обратно броене за Гърция, която до края на седмицата трябва или да се договори с международните си кредитори, или е заплашена от фалит и напускане на еврозоната. Съдбата на страната ще бъде решена в неделя на извънредна среща на върха на всички страни-членки от ЕС, а не само на тези от еврозоната. Вчера правителството на премиера Алексис Ципрас даде сигнал, че иска споразумение и официално поиска нова спасителна програма, срещу която обеща, че ще започне реформи още от следващата седмица. Самият Ципрас увери, че днес, когато е крайният срок, ще представи надеждни предложения за спасително споразумение.
След спешната среща на върха на еврозоната във вторник вечер облаците над правителството на Ципрас се сгъстиха. Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви в прав текст, че Европа е подготвила детайлен сценарий за Грекзит(Grexit). "Това е най-критичният момент в историята на еврозоната", коментира от своя страна председателят на Европейския съвет Доналд Туск. "Досега избягвах да говоря за крайни срокове, но тази вечер трябва да го заявя пределно ясно - окончателният краен срок изчита тази седмица. Всички сме виновни за кризата и всички имаме отговорност да я разрешим", каза Туск. В присъствието на Юнкер той директно предупреди, че ако не бъде постигнато споразумение с Гърция до края на тази седмица, следва банкрут. ЕК е готова за всякакво развитие на въпроса, свързан с Гърция, включително за напускането на страната на ЕС и еврозоната, както и за оказването на хуманитарна помощ на Атина, посочи Юнкер. Германският канцлер Ангела Меркел, която е най-твърда в позицията си към Гърция, даде да се разбере, че условията за нов спасителен заем ще са по-тежки от досегашните. Тя категорично отхвърли гръцкият дълг да бъде орязан, както настоява Атина. Самият Ципрас коментира, че търси "краен изход" от кризата с предложенията си за реформи, които според него ще бъдат готови до края на седмицата.
Еврозоната прояви политическа воля да даде още един шанс на Гърция, каза новият гръцки финансов министър Евклидис Цакалотос, който във вторник шокира колегите от еврогрупата като отиде без писмени предложения за реформи. Вчера той изпрати официално искане за нова тригодишна спасителна програма по Европейския стабилизационен механизъм. В замяна Гърция обещава още от следващата седмица да започне реформи в данъчната и пенсионната система - двата препъникамъка в досегашните й преговори с кредиторите. Цакалотос гарантира мерки, които трябва да осигурят стабилността на публичните финанси и дългосрочният икономически растеж, предаде АФП. Испанският премиер Мариано Рахой приветства позитивния тон на Гърция, която обеща "заслужаващи доверие" реформи, за да получи нов заем."Тонът е променен, това не е, което чувахме досега, и това е положително",заяви Рахой. Френският премиер Манюел Валс също оцени новите предложения като идеи в правилната посока.
След твърдия тон на европейските му колеги във вторник вечер, вчера в емоционална и бурна реч пред ЕП Алексис Ципрас обеща, че страната му ще представи специфични и надеждни предложения за реформи. Това трябва да стане до тази вечер, когато е крайният срок. Ципрас бе посрещнат от евродепутатите с аплодисменти и освирквания, част от тях носеха надписи "Охи" (не на гръцки) и се наложи Юнкер лично да отнеме такъв плакат от крайния Найджъл Фараж. Пред евродепутатите Ципрас призова новото споразумение да не задълбочава икономическите трудности на Гърция. Ципрас увери, че ще бъде сложен край на схемите за много ранно пенсиониране. Ние настояваме за споразумение, което ни дава знак, че излизаме от кризата и което показва светлина в тунела, заяви Ципрас. Едно от важните му послания беше, че не обвинява "проклетите чужденци" за кризата в страната си, а нейните корумпирани правителства. В последвалите изказвания председателят на групата на ЕНП Манфред Вебер отправи остри критики към Ципрас за унищожаване доверието в Европа. Ги Верхофстат (АЛДЕ) посочи, че проблемът не е, че гръцкото общество не е направило усилия, а че гръцката върхушка не си е направила този труд. Така и не видяхме конкретни предложения от вас, сами вървите, а напоследък и тичате, към излизане от еврозоната. Имате 48 часа да предложите ясен календар за реформи, обърна се той към Ципрас. Шефът на групата на социалистите и демократите Джани Питела бе по-мек и заяви, че Европа е немислима без Гърция. Никога няма да приемем напускането на Гърция, добави той.
Премиерът: Като лаборатория за икономии сме
Гърция беше превърната в "лаборатория на строгите икономии" през последните пет години. Това заяви премиер Алексис Ципрас по време на дебата в ЕП. "Ние дойдохме на власт преди пет месеца и половина, за да се опитаме да поправим грешките през последните 5 години и половина", каза той пред евродепутатите, някои от които държаха плакати с надпис "Охi" ("Не"). В неделя над 60% от гърците гласуваха с "Не" на референдума, отхвърляйки предложенията на кредиторите. По думите на Ципрас гръцкият народ му предоставил мандат след референдума да "удвои нашите усилия за намиране на справедливо социално и надеждно решение на гръцкия проблем, без да се повтарят грешките от миналото, които обрекоха гръцката икономика". Посланието от референдума е, че Европа ще бъде демократична или ще трябва да се бори за трудното си оцеляване. Храбрият избор на гръцкия народ не е решение за раздяла с Европа, а решение за връщане към основополагащите принципи на Европа, категоричен бе той.
"Ние ще продължим с нашите реформи, но търпението и гъвкавостта на гръцкия народ се изчерпаха", добави премиерът. Той призова Европа да не се разделя и да бъде съпричастна към Гърция. Според него Гърция уважава саможертвата на другите държави, но "никъде строгите мерки за икономии не са били толкова тежки и продължителни както в Гърция". "Парите от заемите на международните кредитори изобщо не достигнаха до гръцкия народ", изтъкна още Ципрас. "Тези средства бяха давани на Гърция, за да бъдат спасени чуждите банки в нашата страна. За един европейски проблем е необходимо европейско решение", добави той. Това накара шефа на групата на ЕНП Манфред Вебер да нарече гръцкия премиер "лъжец".
САЩ искат промяна на дълга
Финансовият министър на САЩ Джак Лю призова ЕС да преструктурира гръцкия дълг, защото Атина не може да го изплаща. Британският в. "Гърдиън съобщава, че Лю е казал на гръцкия премиер Алексис Ципрас и на новия му финансов министър Евклид Цакалотос, че Вашингтон се надява на бързо излизане от кризата. Лю призовава Гърция да направи трудни, но необходими фискални и структурни реформи, и да се върне към икономически растеж", отбелязва "Гардиън". В лекция пред "Брукингс инститюшън" министър Лю предупреди, че Гърция няма да може да изплаща дълга си, като така се солидаризира със загрижеността на МВФ по този проблем. Не трябва да допускаме геополитическа грешка заради кризата в Гърция, предупреди Лю. Министърът вероятно имаше предвид, че Русия може да се възползва от това, коментира "Гардиън".
Уверяват, че има храна и гориво
Гръцкото правителство увери, че няма заплаха за недостиг от храни и доставката на горива, предаде Би Би Си. Министерството на икономиката, инфраструктурата, морското дело и туризма направи изявление, в което уверява както гръцките граждани, така и туристите, че в страната са налице достатъчно хранителни запаси на пазара и цените им остават стабилни. Междувременно Германският червен кръст обяви, че е готов да окаже медицинска и хуманитарна помощ на Гърция при нужда, предаде AФП. "Готови сме във всеки аспект", каза говорителят на Германския червен кръст Дитер Шутц. "Пенсионерите, бедните, болните и имигрантите са най-силно засегнати", добави той.
Банките остават затворени до петък
ЕЦБ ще ги крепи до неделя, но после може да спре
Министерството на финансите на Гърция се очакваше вчера да издаде ново нареждане банките в страната да останат затворени и да се запазят ограниченията за достъп и движение на капитали, съобщи Ройтерс. Източник на агенцията не посочва срока, за който ще бъде продължението на извънредната мярка, действаща от 8 дни, но в социалните мрежи се твърди, че става дума за още два дни - до петък, включително.
В понеделник вечерта бе решено банките да останат затворени във вторник и сряда, макар че източници на Ройтерс говореха преди заседанието във финансовото министерство за блокада до петък или понеделник. Силно ограничителният режим спасява цялата банкова система от крах, защото в нея са останали едва няколкостотин милиона евро, които биха се изчерпали в нормална ситуация за няколко часа. До два дни гръцките банки може да започнат да изпитват недостиг от пари в наличност, ако правителството не сключи спешно споразумение с кредиторите, добавя Ройтерс, като се позовава на източници, запознати с финансовата система на страната. Германският канцлер Ангела Меркел пък разкри, че президентът на ЕЦБ Марио Драги уверил лидерите от еврозоната, че централната банка ще направи всичко необходимо, за да подкрепи гръцките банки до извънредната среща на върха в неделя. Въпреки наложените лимити властите в страната обмислят да предоставят допълнителна сума от 120 евро на пенсионерите, които нямат карти за теглене на пари от сметките. Очаква се Асоциацията на гръцките банки да предложи на пенсионерите без карти да се даде възможност да получават по 240 евро седмично от банковите им сметки.
В същото време управителят на "Банк дьо Франс" Кристиян Ноайе предупреди, че ЕЦБ не може да удължи срока на спешна ликвидност за банките в Гърция за по-дълъг период, без да има споразумение между Атина и нейните международни кредитори. ЕЦБ не може да продължи безкрайно да поема рискове, подкрепяйки гръцки банки, заплаши Ноайе. Той предупреди за опасност от "хаос" в Гърция, където "икономиката е изправена на ръба на катастрофата", ако Атина и нейните кредитори не успеят да сключат споразумение. Според Ноайе "може да има бунтове и хаос в страната".
Вебер: Обяснете на българите за икономиите
Германският евродепутат Манфред Вебер предизвика бурни емоции в Европейския парламент с изключително остра реч срещу гръцкия премиер Алексис Ципрас. Вебер е член на Християнсоциалния съюз - партньорската партия на консерваторите на Ангела Меркел, както и председател на групата на ЕНП в ЕП. Един от акцентите в речта му беше искането за солидарност на фона на стандартите в други европейски държави, включително България.
"Искам да говоря и за солидарност. Гърция се намира в тежки времена. Затова Жан-Клод Юнкер предложи помощ от 35 милиарда евро, които вие отказахте. След северната ви граница е България. България е членка на ЕС. Като опитен политик знаете какви са условията, в които хората там живеят. Как всъщност бихте могли да обясните на българите, от гледна точка на солидарността, че Гърция не може да понесе повече съкращения, макар че в пет членки на еврозоната минималната заплата е по-ниска от тази в Гърция? Мислите ли въобще за тези хора? И още за честта - честта на другите в Европа. Когато говорите за подстрижка на дълга, моля ви, не лъжете хората. Защото тази подстрижка на дълга няма да я платят чуждестранни финансови институции, банки, някакви си финансови пазари. Преструктурирането ще бъде платено от Португалия с 3,5 милиарда евро и от Испания с 24 милиарда евро. Ще плаща някой земеделец от Португалия, медицински сестри от Словакия, администратор от Хелзинки", каза Вебер.
Събраха 1,6 млрд. от облигации
Заплашената от банкрут Гърция успя да си подсигури краткосрочно нови средства от капиталовите пазари. Атина събра 1,62 млрд. евро за 26 седмици под формата на краткосрочни държавни облигации, съобщава дълговата агенция на страната PDMA. Агенцията е продала облигациите с доходност от 2,97 на сто, което е непроменена стойност спрямо две подобни акции през юни и май. На 10 юли правителството трябва да рефинансира дългове за 2 млрд. евро. Останалата част от парите трябва да влезе в държавния бюджет в четвъртък.
Икономисти призоваха Меркел за завой
Петима водещи икономисти в света призоваха германския канцлер Ангела Меркел да промени политическия си курс към Гърция и да спре налагането на гръцкия народ на безкрайни строги икономии. Те направиха това в открито писмо, публикувано във водещи европейски издания. "Предписаното лекарство от германското финансово министерство и Брюксел изцежда кръвта на пациента, а не лекува заболяването", пишат петимата. "В момента от гръцкото правителство се иска да си опре пистолет в главата и да дръпне спусъка. За жалост, куршумът няма да убие само бъдещето на Гърция в Европа. Пораженията ще убият еврозоната като фар на надеждата, демокрацията и просперитета, и може да причинят широкообхватни икономически последствия по целия свят", се казва още в писмото. То е подписано от Хайнер Флашбек, Тома Пикети, Джефри Сакс, Дани Родрик и Саймън Левис.
Франция губи 65 млрд. евро при Grexit
Рисковете за Франция от евентуален фалит на Гърция и излизането на страната от еврозоната възлизат на 65 млрд. евро, твърди Франс Прес. Агенцията се позова на мнението на главния докладчик на Комисията за финанси във френския Сенат. "Тази голяма сума надхвърля доста изнесената публично от 40 млрд.", обяснява той.
Китайските борси се сринаха с 30% за месец
От началото на юни капитализацията на китайския фондов пазар се е свила с повече от 30%. Само вчера акциите на най-големите компании, които търгуват на борсата в Шанхай, изгубиха 6% от стойността си. Причината за спада на капитализацията са мерките, взети от властите в последните няколко месеца срещу спекулативната търговия с акции. Заради срива бе въведена временна забрана за държавните компании да продават акции на борсите в страната. Решението засяга само фирмите, които са към централните органи на властта. Онзи ден централната банка обяви, че ще инжектира $8,2 млрд. в стабилизиране на фондовия пазар. За да се предпазят повече от кризата, 500 дружества спряха търговията, преди пазарът на отвори, с което общият брой на търгуваните дружества стана 1300. "Никога не съм виждал такъв спад. Ликвидността е напълно изчерпана", каза анализаторът Ду Чанчучн от Northeast Securities.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com