Гърция на тръни, евролидерите преговарят цяла нощ

Гърция на тръни, евролидерите преговарят цяла нощ | StandartNews.com

Ципрас, Меркел, Оланд и Туск изготвиха „компромис" за помощта за Атина

Цяла нощ лидерите на страните от Еврозоната се опитват да се споразумеят за съдбата на Гърция. До момента все още няма официално решение. ЕС иска да остави Гърция в паричния съюз, но не могат да се разберат при какви и условия ще предоставят трети спасителен пакет. А той вече се оценява на нови над 80 милиарда евро.

Министрите на финансите поставиха 12 условия, преди Гърция да бъде издърпана от ръба на пропастта. Председателят на Еврогрупата Йерун Дейелблум отказа подробно да осъжда плана преди да го представи на премиерите

Няколко големи въпроса все още са отворени, затова ще ги представим на правителствените лидери и всичко ще зависи от тях.

Според изтеклия сред журналистите документ, до 15 юли се изисква гръцките депутати да гласуват уеднаквяване на ДДС, разширяване на данъчната основа, мерки за увеличаване на пенсионната възраст, нов Гражданско-процесуален кодекс, свободна конкуренция в редица сектори на търговията, фармацевтичната индустрия, млеко- и хлебопроизводство, също така масова приватизация, включително на държавното електроразпределително дружество и на други активи, промяна в Закона за колективното трудово договаряне, което да позволи на работодателите да съкращават по-лесно и да наемат по-конкурентни служители, приемане на законодателството, обещано от предишното правителство, което СИРИЗА отказваше да направи и други.

Трудното начало бе поставено от списъка с незабавни реформи до два дни, които финансовите министри от Еврогрупата заложиха пред гръцкото правителство. С последната точка се предлагаше и вариант за петгодишно излизане на Гърция от еврозоната, ако не е съгласна с условията. Тази точка, обаче, е отпаднала от окончателния текст, защото сама по себе си противоречи на европейските договори.

Съобщено бе, че президентът на Франция Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и гръцкият премиер Алексис Ципрас са постигнали компромис по повечето изисквания, но остават две спорни теми. Едно от условията е Гърция да създаде фонд за държавни активи от приватизацията на стойност 50 милиарда евро, с който в бъдеще да се покрива част от нейния дълг. Атина е против това фондът да се управлява от независима компания в Люксембург, която да разпродава активите. Вторият спорен момент е настояването на Ципрас за по-слабо участие на Международния валутен фонд в бъдещата финансова програма за реформи.

Холандският премиер Марк Рюте е поискал СИРИЗА първо да гласува всички неприети закони от предишната финансова програма като доказателство, че този път обещанията ще се превърнат в действия.

Тежките условия бяха приветствани от един от хардлайнерите, финландският министър на финансите Алексадър Стуб: Ако изобщо ще започваме преговори по Европейския спасителен механизъм, целият този пакет първо трябва да се одобри от правителството и парламента на Гърция.

Канцлерът Ангела Меркел посочи, че не може да има споразумение на всяка цена. Трябва да сме сигурни, че плюсовете надвишават минусите, допълни тя.

Премиерът Алексис Ципрас пък даде сигнал за отстъпки: "Готов съм за нов компромис. Можем да постигнем споразумение тази вечер, ако всички страни го искат."

Председателят на Европарламента Мартин Шулц, който без юридическо основание за първи път бе поканен на заседанието на лидерите, призова да не се „пренатягат" изискванията към Атина: "На всяка цена трябва да се избегне унижаването на Гърция и гърците".

 Очаквайте подробности!

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай