Европейската левица иска вот на недоверие срещу Юнкер

Европейската левица иска вот на недоверие срещу Юнкер | StandartNews.com

Групата на левицата в ЕП започна събирането на подписи от депутатите за вот на недоверие срещу Комисията, водена от Жан-Клод Юнкер, заради участието му в широкоразпространеното укриване на данъци, докато е бил министър на финансите на Люксембург.

Групата на Левицата (European United Left - Nordic Green Left) заяви, че търси подкрепа от европейските партии, за да събере необходимите 76 депутатски подписа за иницииране на вота. Левицата добави, че няма да приема подкрепа от крайнодесните депутати в европарламента.

Председателят на парламентарната група Габи Цимер определи скандала като "ясно доказателство, че европейските правителства се примиряват с "легалното" укриване на данъци и измамите".

Скандалът избухна на 5 ноември, когато консорциум от разследващи журналисти публикува статия, базирана на преглед на 28 000 страници поверителни доументи. Според тях 300 мултинационални компании са спестили милиарди евро данъци чрез щедри схеми за облагане в Люксембург.

"Няма време да изчакваме, трябва да действаме. Ако не предприемем нещо, това означава, че разрешаваме на Юнкер и всички компании, които използват Люксембург като данъчен рай, да продължат практиката на укриване на данъци", заяви Малин Бьорк, зам.-председател на Европейската Левица.

В понеделник говорителят на Юнкер обяви, че Комисията ще предостави цялата необходима информация и обяснения на парламента според легитимната процедура.

Жан-Клод Юнкер се защити, заявявайки, че данъчните споразумения от Люксембург са напълно законни. Председателят добави, че по никакъв начин няма да възпрепятства разследванията на Комисията по случаите, свързани със съмнения за укриване на данъци в ЕС. В момента ЕК работи по два случая в Люксембург, един в Холандия и един в Ирландия.

Във вторник еврокомисарят по конкурентоспособността Маргрете Вестагер потвърди пред евродепутатите, че данъчните споразумения от Люксембург по дефиниция не са нелегални.

Журналистите, публикували разследването, заявиха пред сайта Евроактив, че не са имали за цел свалянето на Жан-Клод Юнкер от висшия пост в Европейската комисия.

Европейската комисия (ЕК) е сериозно ангажирана със задачата да ликвидира данъчните измами на територията на Европейския съюз, заяви Маргаритис Шинас, говорителят на Жан-Клод Юнкер, цитиран от Евроактив. Изявлението дойде в отговор на обвинения срещу Юнкер, че е осигурил благоприятни условия за укриване на данъци на мултинационални компании в Люксембург по време на премиерския си мандат.

Шинас обяви, че Юнкер ще направи изявление по темата по време на предстояща среща на Г20 или в друг момент по своя преценка.

Юнкер беше обвинен от разследващи журналисти миналата седмица, че е гарантирал преференциални данъчни схеми на 340 компании. Според твърденията бившият министър-председател на Люксембург е спестил на фирмите милиарди евро данъци.

На встъпителното заседание на ЕК миналата седмица Юнкер заяви, че не се намира в конфликт на интереси и няма да се намеси в разследванията на Комисията по случая.

Противоречивата практика на т.нар. данъчни постановления (запитвания от страна на частни компании към властите в Люксембург относно възможностите за плащане на минимални такси чрез приходи, пренасочени към територията на херцогството) предизвика критиките към Юнкер и постави във фокуса на вниманието моделът, прилаган от Люксембург.

В момента властите в Брюксел проучват случаи на избягване на корпоративни данъци в Ирландия и Дания, след като бяха оповестени сведения, че властите в двете страни предоставят нелегална форма на държавна помощ за бизнеса чрез щедри схеми за облагане.

Пиер Московиси, европейският комисар за икономическите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз, също оправда Юнкер. Той заяви, че най-значимото в случая е ангажиментът на новия председател с данъчната хармонизация и създаването на система за трансграничен обмен на информация между данъчните власти на държавите-членки.

"Не трябва да съдим Жан-Клод Юнкер заради миналото му. Най-важното е, че той е напълно подготвен да председателства Комисията", заяви Московиси на пресконференция в Париж. Той добави, че Юнкер му е поверил данъчното портфолио с ясното съзнание за важността на решаването на проблема с фискалния дъмпинг в ЕС.

На среща на финансовите министри миналата седмица стана ясно, че до края на годината е възможно да бъде въведен данъкът върху финансовите транзакции за 11 страни от еврозоната. В инициативата няма да се включат Люксембург и Великобритания. Според Московиси същият подход може да бъде използван и в други сфери на данъчно сътрудничество между европейски страни със сходни гледни точки, ако не се постигне общо споразумение за 28-те страни членки.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай