Малцина американски гласоподаватели смятат външната политика за решаващ фактор при гласуването. И все пак, влиянието на американския президент на международната сцена е много по-голямо от това на почти всеки друг човек, особено във времена на огромна геополитическа нестабилност, пише New York Times в редакционна статия.
Усещането е, че голяма част от живота и политиката на Европа зависи от гласоподавателите в Северна Каролина, Джорджия и Аризона. Това е едновременно възхитително и вбесяващо. Но е факт, че американският президент в известен смисъл е президент за всички. А Съединените щати са твърде голяма, важна и богата страна.
Западна Европа в по-голямата си част е притеснена от президентските избори в САЩ. Западноевропейците от ерата на Рейгън обичат демократите и не харесват републиканците. Този път нервността е отчетлива и в Източна Европа, където конфликтът в Украйна остава сериозен проблем.
Някои крайнодесни европейски лидери виждат Доналд Тръмп като своеобразен знаменосец и споделят неговия подход по редица въпроси, като миграцията, абортите, пола и загубата на национална идентичност. Не всеки от западняците в Стария континент обаче смята Камала Харис за "дар от Бога" за демокрацията и света.
Въпреки това Харис е по-харесваната. Тя предприе сериозни мерки, за да се разграничи от настоящия президент Джо Байдън. Но заедно с това остават неизвестните какво ще предложи нейната администрация, ако спечели.
Да, целият й живот е различен от този на предшествениците й: Харис е от Калифорния, наполовина индийка, наполовина ямайка.
Общоприето европейското схващане, че Байдън е последният истински "трансатлантик" на Америка, въпреки че всъщност това не е така. Всъщност, нейната гледна точка по много въпроси доста се различава.
В случая с Газа, например, изглежда, че Харис е по-съпричастна към страданието на палестинците от Байдън.
Споделя ли обаче същите задължения към Израел, както Байдън? Може би, но по различен начин. Ще се държи ли различно с Нетаняху? Възможно е.
Истината е, че щогато става въпрос за външната политика на Харис, ние наистина не знаем какво да мислим, признава Стивън Ерлангер, главен европейски кореспондент на The Times.
Най-големият проблем е националната сигурност, която засяга Европа, Украйна и НАТО.
В Европа има притеснения за Тръмп, защото той е твърд по много въпроси, но всъщност е непредсказуем. Той смята, че НАТО е клуб, в който хората трябва да плащат вноски. Но никой в Европа, според него, не плаща достатъчно, а Америка се държи като "идиот", казва Ерлангер.
В Европа се опасяват, че ако Тръмп откаже да защитава член на НАТО, който не харчи достатъчно за отбрана, той ще подкопае доверието в алианса и вярата в член 5, който задължава всички членове на НАТО да защитават страна-членка, която е атакувана. А това от своя страна ще доведе до следващия сериозен проблем, който засяга Украйна. Ако Украйна падне, голямото притеснение на Европа си остава, че Русия може да стигне границата с Полша.
В Европа има предположения, че ако републиканците получат президентския пост и мнозинството от местата в Конгреса, Тръмп ще има по-малко ограничения, но това не е мнение на преобладаващия брой европейци.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com