Ето я причината за адския трус в Азия. Патая и Пукет чакат нещо страшно

Тулисти напълниха летищата в Тайланд, бягат от страната

Ето я причината за адския трус в Азия. Патая и Пукет чакат нещо страшно | StandartNews.com

В Банкок шокът от ужасяващите трусове не е отминал, а в крайбрежните Патая и Пукет всички са парализирани от страх за предстоящо цунами. Летищата са препълнени от чакащи туристи, които в паника бягат от страната.

Връща се споменът за катастрофалното земетресение в Индийския океан през 2004 г., когато големи вълни покриха няколко страни, включително Тайланд, а общият брой на загиналите надхвърли 220 хиляди души.

Експерти излязоха и с обяснение за мащабното земетресение с магнитуд 7,7 с епицентър в района на Сикайн, близо до втория по големина град в Мианма - Мандалей, което разлюля и съседен Тайланд, пише Ройтерс, цитирана от БТА.

Мианма се намира на границата между 2 тектонични плочи и е една от най-сеизмично активните страни в света, въпреки че в района на Сикайн сравнително рядко има големи и разрушителни земетресения.

"Границата между плочите на Индия и Евразия минава приблизително в посока север-юг, пресичайки центъра на Мианма", каза Джоана Форе Уокър, сеизмолог от Университетския колеж в Лондон. Тя обясни, че плочите се движат хоризонтално една покрай друга с различна скорост. Това предизвиква т.нар. земетресения с ударно приплъзване, които обикновено са по-слаби от тези, наблюдавани в зоните на субдукция, например в Суматра, където една плоча се плъзга под друга и трусовете могат да достигнат магнитуд между 7 и 8.

През последните години Сикайн  беше засегнат от няколко земетресения. В края на 2012 г. районът бе разтърсен от земетресение с магнитуд 6,8, като тогава загинаха най-малко 26 души и десетки бяха ранени.

Днешното земетресение обаче "вероятно е най-голямото" в континенталната част на Мианма за последните 25 г., отбеляза Бил Макгуайър, сеизмолог от Калифорнийския университет.

Роджър Мюсън, почетен научен сътрудник в Британския геологически топографски институт (British Geological Survey), заяви пред Ройтерс, че малката дълбочина на земетресението означава, че щетите ще бъдат по-сериозни.

Най-малко 144 души са убити, а над 700 са ранени, съобщи тази вечер Bloomberg, позовавайки се на властите в страната.

В Банкок 33-етажна сграда в процес на изграждане се срути близо до популярния пазар Чатучак. Най-малко десет души са убити, 101 се считат за изчезнали.

Последното голямо земетресение в района на Сикайн е било през 1956 г. Това означава, че местната инфраструктура не е изградена така, че да издържа на подобни природни бедствия и материалните щети може да се окажат още по-сериозни. 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
2 Коментара
Драган Драганов
преди 2 дни

Не се ли изписва на български -Мианма"Р", а не Мианма?

Откажи
Драган Драганов
преди 2 дни

Не се ли изписва на български -Мианма"Р", а не Мианма?

Откажи