28-те с амбиция да подпишат трансатлантическото партньорство (ТТИП) със САЩ до края на 2015 г.
Лидерите на страните от ЕС призоваха за бързо създаване на специалния инвестиционен фонд на своята среща на върха в Брюксел, която приключи половин ден по-рано, предаде "И Ю Обзървър". На форума ръководителите одобриха новата инвестиционна програма за стимулиране на икономичесикя растежа "Призоваваме за бързо създаване на Европейския фонд за стратегически инвестиции и подновяваме нашия ангажимент за ускоряване на структурните реформи, както и продължаване на усилията за гарантиране на здрави публични финанси", заяви новият председател на ЕС Доналд Туск. Фондът може да мобилизира до 315 млрд. евро в периода 2015-2017 г. за стимулиране на европейското производство. "Новият фокус на инвестиране, наред с поемането на ангажимент от страна на страните членки за структурни реформи и за следване на фискална консолидация, ще бъдат основата за растеж и откриване на нови работни места в Европа", посочиха лидерите в съвместно изявление. Президентът на ЕЦБ Марио Драги, който взе участие в срещата на върха, смята, че планът може да допринесе за увеличаване на доверието в еврозоната. Според него бързото му прилагане и правенето на инвестиции с висока възвръщаемост са ключови.
На срещата в Брюксел лидерите обсъдиха и горещия въпрос за отношенията с Русия, като стана ясно, че не планират да въвеждат нови санкции срещу Москва, но няма да бъдат и отменени вече наложените, докато не се гарантира териториалната цялост на Украйна. Бяха одобрени обаче мерки по отношение на Крим. Всякакви европейски инвестиции в Крим оттук насетне ще бъдат забранени. Доналд Туск призова позицията на ЕС спрямо Русия да бъде едновременно твърда и отговорна. "Президентът Путин и руското ръководство трябва да се замислят сериозно върху необходимостта да извършат радикална промяна в своето отношение към останалия свят и да преминат към по-кооперативен режим", заяви по-рано шефката на дипломатическата служба на ЕС Федерика Могерини. Тя подчерта, че тежката финансова криза в Русия не е добра новина нито за руските граждани, нито за Украйна, нито за Европа или за останалата част от света.
Европейските лидери коментираха и търговския договор със САЩ. ЕС е амбициран да подпише трансатлантическото партньорство (ТТИП) със САЩ до края на 2015 г., се казва в заключителното изявления от срещата на върха. "Решени сме да направим усилие да финализираме това споразумение до края на 2015 г., без обаче Европа да се отказва от няколко принципа", на които държи особено много, заяви шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Меркел: Можем да вдигнем ограниченията
Ако бъде запазена териториалната цялост на Украйна, ЕС може да обмисли въпроса за вдигане на санкциите срещу Русия, заяви германският канцлер Ангела Меркел след края на срещата на върха на ЕС. По думите й санкциите са били въведени в отговор на действията на Русия и могат да бъдат снети, ако причината за въвеждането им бъде отстранена. ЕС е готов да обмисли въпроса за сътрудничество с Евразийския икономически съюз, ако бъдат изпълнени споразуменията от Минск за уреждане на ситуацията с Украйна, допълни Меркел. Френският президент Франсоа Оланд каза, че възнамерява в близките дни да продължи преговорите по уреждане на конфликта в Източна Украйна с колегите си Владимир Путин и Петро Порошенко. Оланд заяви, че в момента няма достатъчен напредък, за да бъде извършена доставката на френските хеликоптерносачи "Мистрал". "Искам минският процес да бъде завършен, минският протокол да бъде изпълнен - при това положение ще бъде възможно изпълнението на договора за доставка", каза Оланд.
Срещата - бърза и експедитивна
Срещата на върха на ЕС продължи осем часа и така лидерите избегнаха планираната за вчера стачка в Белгия. След срещата лидерите споделиха, че е прецедент планирана двудневна среща да приключи толкова бързо. Заслуга за новаторския формат и бързо постигнатите споразумения има новият президент на Съвета Доналд Туск, който си постави за цел срещата да бъде "кратка и политическа". Туск съкрати и обичайните задълбочени и времеемки спорове по формулировката на решенията, взети в рамките на формата. Според критиците на Туск дневният ред на срещата е бил необичайно кратък и от него са липсвали важни теми по съдържанието на решенията. След срещата германският канцлер Ангела Меркел коментира, че одобрява новия стил на работа в Съвета.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com