Предизвикалият истинска буря в Румъния кандидат за президент на страната Калин Джорджеску бе окончателно лишен от възможността да се бори за поста на предстоящите в страната избори. И макар че фигурата на държавен глава в страната има повече церемониални функции, отколкото някаква реална власт, проблемите създадени на Джорджеску от страна на институции в страната станаха повод привържениците му (които са и извън границите на неговата родина!) да твърдят, че се води истинска битка за оцеляване на демокрацията. Но дали е така?
- Съдът е категоричен
На 11 март Конституционният съд на Румъния реши единодушно, че Калин Джорджеску не може да се кандидатира на президентските избори, насрочени за май. Решението е окончателно и задължително и идва след като Централното избирателно бюро отхвърли кандидатурата на Джорджеску два дни преди това. Явявайки се като независимият претендент, той изненадващо спечели първия тур на президентските избори миналата година. Само два дни преди балотажа Конституционният съд отмени резултата и постанови целият изборен процес да започне отначало. Решението бе взето въз основа на доклади на разузнаването, според които съществуват данни за намеса на Русия в изборния процес. Управляващата коалиция в Букурещ насрочи нови президентски избори през май, като до 15 март се подават номинации за участие в тях.
В рамките на разследване на предизборната кампания, миналия месец на Калин Джорджеску бяха повдигнати шест обвинения, включително за членство във фашистка организация и деклариране на неверни данни. Властите му наложиха мярка съдебен контрол за срок от 60 дни, забраниха му да напуска страната без разрешение на съда и да публикува в социалните мрежи съдържание с легионерски, фашистки, антисемитски, расистки или ксенофобски характер. Името на Джорджеску беше свързано и с група, която беше задържана миналата седмица по подозрения в държавна измяна заради връзки с руски агенти и заговор за събаряне на конституционния ред в Румъния.
- Системата е виновна
Системата не приема никого извън нея, заяви самият Калин Джорджеску след като научи за решението на съда. Той се обърна към румънския народ във видеопослание, което публикува на официалния си профил във Фейсбук.
“В тази кампания никога не е ставало дума за мен. За мен значение имахте вие, народа. Не става дума за човека Калин Джорджеску. На мое място би могъл да е всеки друг. Системата не приема никого извън нея. Затова съм казвал, че не сменяме човека, а системата. На практика всеки един от вас на мое място би могъл да стане президент, желаейки доброто на тази страна. Разбира се, системата не прие тази идея и този дискурс”, каза Джорджеску. “Вместо да казвам, че в страната тече мляко и мед, както твърдят политиците от системата, аз застанах пред вас и заявих, че в момента има бедност и тъга и не искам това за моя народ. Казах, че искам румънците зад граница да се върнат у дома и мисля, че с това най-много засегнах интересите на ЕС. Защото те няма да ви върнат у дома”, подчерта Джорджеску.
Той отбеляза още, че нито един друг кандидат в тази кампания не е говорил за корупция. “Защо? Пред системата, когато говориш истината, правиш революция. Те не искат да чуват истината, защото тя боли. И искат да ни цензурират на всяка цена. И така ще живеем в лъжата им завинаги”, посочва Джорджеску. “Ние сме народът. Ние оставаме Румъния”, казва на финала Джорджеску.
- "Срам! Срам! Срам!"
Лидерът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион реагира във Фейсбук на решението на Конституционния съд. „Срам! Срам! Срам! Няма да ни победите! Румънският народ вече се пробуди! И ще излезе победител! К.Дж.“, написа Симион. Неговата партия, която е втората парламентарна сила в румънския парламент след изборите на 1 декември, подкрепи кандидатурата на Джорджеску.
По късно и в друга социална мрежа Х Симион написа, че Конституционният съд „атакува демокрацията“. „Още веднъж Конституционният съд се подиграва с румънския народ, атакува демокрацията и нашите основни права и свободи. Ние сме до Калин Джорджеску! Свобода. Ще се борим за това, независимо от всичко“, категоричен бе партийният лидер, който най-добре изрази позицията на недоволните от решението на съда.
Лидерката на Партия на младите хора (също официално подкрепяща Джорджеску) Анамария Гаврила реагира с видеопослание във Фейсбук. "С незаконното отменяне на президентските избори една страховита система показа зъбите си и вече повече от три месеца поглъща нашата демокрация и нашата свобода. Въпросът е: демокрацията и свободата - важни ли са те за нас? Струва ли си да се борим за тях? Демокрация е, когато мнозинството решава, а свобода е, когато можем да изберем когото искаме от всички възможни кандидати, т.е. всички кандидати, които отговарят на законовите условия“, посочи Гаврила. Тя смята, че решението на Конституционния съд е създало „изключително страшен прецедент“.
- Напрегнат и опасен епизод
Единодушното решение на съдиите от Конституционния съд по отношение на кандидатурата на Калин Джорджеску на президентските избори затваря изключително напрегнат и опасен епизод, който Румъния преживя през последните месеци, написа румънският премиер и председател на Социалдемократическата партия Марчел Чолаку в официалния си профил във Фейсбук. “Фактът, че румънците, недоволни от това решение, показаха, че могат да протестират мирно, ме кара да вярвам, че имаме ресурсите да се върнем към нормален социален климат, в който всеки има право да изрази своята гледна точка в цивилизован публичен дебат“, допълни Чолаку.
Претенденти за поста, които бяха и остават противници на Джорджеску, също излязоха с коментари в социалната мрежа. “Демокрацията идва с уважение към хората, законите, държавните институции. Уважавам правото на мнение, на протест. Но свободата на мнението не означава свобода да разрушаваш. Нека не забравяме, хаосът означава слабост”, коментира кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску. “Корумпираните политически партии, които издигнаха некомпетентни на публични длъжности, са главните виновници за хаотичната ситуация, в която се намираме днес”, написа независимият кандидат за президент и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан.
- Сблъсък на титани
Калин Джорджеску изненада почти всички в родината си, когато победи на първия тур на президентските избори миналата година. Само два дни преди втория тур Конституционният съд анулира резултата въз основа на разузнавателни данни за опорочен изборен процес и външна намеса, по-конкретно от страна на Русия. Москва отхвърля тези обвинения.
Не по-малка изненада за мнозина бяха разпространяваните в края на миналата година информации, че представители на новата американска администрация подкрепят слабо известния в началото румънски кандидат. Местни медии, които открито подкрепят Джорджеску, даже „гръмнаха“ с новината, че бъдещият министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши пристига до броени дни в Букурещ и ще се срещне с кандидата-изненада.
Внушенията, че кандидатът за президент Калин Джорджеску е подкрепян от Вашингтон се подсилваха и от самия Джорджеску, който много пъти прави аналогии между своите идеи и политиките на американския президент. Повтаряната непрекъснато от Джорджеску позиция, че Румъния и нейният народ са негов приоритет, звучи идентично с тезата на Тръмп „Америка на първо място“. Някои медии, включително чуждестранни, дори нарекоха Джорджеску „румънския Доналд Тръмп“.
Впоследствие обаче Конституционният съд отмени резултата от първия тур, спечелен от Джорджеску, и постанови целият изборен процес да започне отначало. Калин Джорджеску се кандидатира отново, но както се оказа – напразно.
На митингите в подкрепа на Калин Джорджеску могат да бъдат видени плакати с лика на президента на САЩ и американското знаме, а фигури, близки до американската администрация, критикуваха решението за анулиране на изборите. Милиардерът Илон Мъск, който е част от администрацията на Тръмп, често препубликува в Х позиции на противоречиви анализатори, подкрепящи Джорджеску, в които последният е наричан „избраният президент“.
След като Централното избирателно бюро на Румъния отхвърли кандидатурата на Джорджеску, Мъск препубликува новината с коментара: „Това е лудост!“. След това той копира и още информации по темата, разпространени от лидера на румънската националистическа партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион, чиято партия подкрепя кандидатурата на Джорджеску, както и на австралийския предприемач, занимаващ се с криптовалута, Марио Ноуфол. Последният видимо защитава каузата на Джорджеску с множество публикации в Х.
- Официално
На Мюнхенската конференция за сигурност миналия месец вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс посочи, че анулирането на изборите е направено на базата на „крехки подозрения“ на разузнавателните служби и че демокрацията не може да бъде разрушена чрез „дигитална реклама от страна на чужда държава“. Очевидно Ванс имаше предвид кампанията на Джорджеску в социалните мрежи, най-вече в ТикТок, и подозренията за руска намеса.
Сега лидерът на „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион, без да навлезе в подробности, заяви, че е бил в контакт с екипа на Джей Ди Ванс, но не директно с администрацията на Тръмп. В публикация в Х Симион посочи, че търси международна подкрепа след отхвърлянето на кандидатурата на Джорджеску. „Ще имаме нужда (…) от помощта на международни приятели, които вярват в свободния свят, в демокрацията и в свободните избори“, написа на английски език Джордже Симион.
- А сега кой?
Все още не е ясно кого ще подкрепят партийните и непартийни привърженици на Калин Джорджеску за предстоящите през май избори, но неговият близък сътрудник Антон Писароглу обяви своята кандидатура. “Единственото решение да излезем от хаоса, в който ни хвърлиха, е да се кандидатирам за президент на Румъния. С една цел: възобновяване на извънредните свободни избори. Веднъж стигнал там, да използвам всички лостове, за да предизвикам спешно свободни избори. И не, не съм резерва на Калин Джорджеску. Той е незаменим. Аз съм решението на настоящата ситуация, в която се намираме“, казва Антон Писароглу в TикToк.
В публикуваното в социалната мрежа видео той обяснява, че се кандидатира, за да предизвика свободни избори, но този път под реално международно наблюдение, с участието на наблюдатели и с подкрепата на стратегически партньори. “Аз лично ще се уверя в това“, категоричен е Писароглу.
„Със сигурност ще ме нападнат, ще кажат, че съм човек на Русия, а не истината, че съм голям приятел на администрацията на Тръмп. Няма да кажат нищо за моята кариера в ръгбито, че винаги съм представял страната си достойно, че е било чест да играя под нашия флаг, че гордо съм вдигал ръка до гърдите си, слушайки химна на терена. Няма да кажат, че съм помогнал за построяването на църква в Сардиния, че обичам православието и живея в служба на Бога", отбелязва Антон Писароглу.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com