Джамбазки плени медиите в Скопие на паметно събитие

Стотици българи от двете страни на границата почетоха 95 години от смъртта на Мара Бунева

Джамбазки плени медиите в Скопие на паметно събитие | StandartNews.com

Засилено полицейско присъствие бе осигурено за стотиците българи от двете страни на границата, които почетоха в Скопие 95 години от смъртта на Мара Бунева.

Панихида бе отслужена в църквата „Св. Димитър” в близост до Камен мост, в центъра на града, където на 13.01.1928 г. Мара Бунева прострелва юридическия съветник Велимир Прелич (отговорен за Скопския студентски процес срещу дейците на Македонската тайна революционна организация), след което прострелва и себе си.

Шествието на участниците в отбелязването на годишнината от смъртта на Мара Бунева на две групи се отправи към паметната плоча на революционерката, която е поставена в близост до Камен мост, където пристигна и още една група от България. 

„Събрали сме се на мястото, на което през 1928 г. Мара Бунева преминава в безсмъртието. Тя извършва атентат срещу човек, който е подложил на много тежки инквизиции македонски студенти, по време на т.нар. Скопски студентски процес. За съжаление идеалът на революционерите от онези години като Мара Бунева - целият ни народ да е обединен, все още не е осъществен. Днес идваме да се преклоним пред една българска героиня и да кажем, че докато има памет, ще има и България”, заяви пред паметната плоча лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов, който пристигна в Скопие с група депутати и симпатизанти, и призова за минута мълчание в памет на Мара Бунева.

Изчаквайки първата група да отдаде почит на паметната плоча на Мара Бунева край Вардар, която беше поставяна и разбивана неколкократно през последните години, по моста, в близост до плочата пристигна друга група, с възгласи „Тодор Александров”, „Иван Михайлов”, „Мара Бунева”, „Цар Борис”, „Мизия, Тракия, Македония” и „Българи-юнаци”, със знамена на ВМРО и ликовете на Мара Бунева, Тодор Александров, Борис Дрангов и транспаранти с надпис "ВМРО-права за македонските българи" и "Културен център "Иван Михайлов".

„В годината на 130-та годишнина от създаването на организацията на македонските и тракийски българи и 120-годишнината от избухването на най-голямото и организирано въстание - Илинденско-Преображенското въстание, се събираме на кея на Вардар, за да отбележим паметта на велика българка и да окажем помощ, подкрепа и защита на нашите братя българи в Македония. Показателно е, че днес тук, на това възпоменание присъстват българи дори от враждуващи политически организации, от различни обществени организации, за да покажем, че сме опора и подкрепа на българите в (Република Северна) Македония. Няма да допуснем никой да бъде преследван заради правото си на национално самоопределение”, заяви евродепутатът и съпредседател на ВМРО-БНД Ангел Джамбазки (на снимката). 

На колене присъстващите отдадоха почит на Мара Бунева.

„Ние не сме врагове на Македония и българите тук трябва да могат да участват в обществено политическия живот в страната. Да се сдружават, а не да бъдат нападани. Не можете да не се съгласите, че посегателствата над културните клубове (в Битоля и Охрид) бяха брутални и вандалски. Откриването на македонския клуб в Благоевград премина по друг начин. А това се случва, защото назад във времето историографията, политиката и пропагандата в Македония насаждаха антибългаризъм, за да оправдаят определени исторически събития. Българинът все още е насаждан като враг. Не, ние сме едни и същи, и в моите вени тече македонска кръв, толкова, колкото и във вашите. Разказът между нас трябва да бъде такъв, че трета страна не трябва да се намесва в отношенията ни - нито Сърбия, нито Русия. Геополитиката се разиграва за наша и ваша сметка. И когато проведем този разговор по нормален начин, ще имате всячески пълната ни подкрепа, защото за нас емоционално, политически, исторически най-нормалното и важно нещо е Република Северна Македония е да бъде член на ЕС. За българите, които милеят за Македония, тя е братска. И изводът от днешния ден би трябвало да е: България и българите не са врагове на Македония и на хората тук, които се определят като македонци” , каза пред местните медии Джамбазки, докато присъстващите поставяха цветя на паметната плоча на Мара Бунева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай