Липсата на пчели в земеделските райони ограничава предлагането на някои хранителни култури. Това е установило ново проучване в САЩ, което показва, че намаляването на опрашителите може да има сериозни последствия за световната продоволствена сигурност, пише "Гардиън".
Някои видове диви пчели страдат от загубата на цъфтящо местообитание, употребата на токсични пестициди и, все по-често, от климатичната криза. Междувременното отглежданите медоносни пчели също са нападани от болести, което води до опасения, че три четвърти от хранителните култури по света, зависими от опрашителите, могат да бъдат тежко засегнати заради липсата на пчели.
От седем проучени култури, отглеждани в 13 щата в Америка, пет са показали доказателства, че липсата на пчели затруднява количеството храна, която може да бъде отгледана, включително ябълки, боровинки и череши. Общо 131 полета с хранителни култури са били изследвани за пчелна активност и изобилие на реколтата от коалиция от учени от САЩ, Канада и Швеция.
"Земеделските куртури, които са били опрашени от повече пчели, са дали значително по-голяма реколта", казва Рейчъл Уинфрий, експерт по екология и опрашване в Университета Рутгерс, която е старши автор на проучването, публикувано от Кралското дружество, като допълва: "Бях изненадана, не очаквах, че ще бъдат ограничени до такава степен."
изненадващо голяма част от опрашването, въпреки че работят в райони с интензивно земеделие, до голяма степен лишени от растителността, която ги поддържа.
Дивите пчели често са по-ефективни опрашители, отколкото медоносните пчели, но проучването показва, че няколко вида са в рязък упадък. Например един от видовете дива пчела е първата пчела, която беше поставена в списъка на застрашените видове в САЩ през 2017 г., след като през последните две десетилетия претърпя спад на популацията си в размер на 87%.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com