"Дейли Експрес": Да кажем "Не!" на българи и румънци

"Дейли Експрес":  Да кажем "Не!" на българи и румънци | StandartNews.com

Призоваваме читателите си да се включат в онлайн подписка до премиера Дейвид Камерън и правителството, която цели затваряне на трудовия пазар на Обединеното кралство за българи и румънци. 98% от читателите ни са на мнение, че Великобритания трябва да затвори границите си за нови имигранти. България и Румъния са двете най-бедни държави в ЕС. И гражданите им ще бъдат изкушени да се възползват от предимствата да потърсят реализация във Великобритания. Ние се обявяваме против 28 млн. румънци и българи, които ще получат пълен достъп до британския трудов пазар след 1 януари 2014 г. В двете страни има многобройни представители на т.нар. социално изключени групи, които биха могли да проявят склонност към извършване на престъпления, да имат антисоциално поведение и да натоварят социалната система на Обединеното кралство. Настояваме премиерът Дейвид Камерън да каже направо своето "Не" на Брюксел и, защитавайки британските интереси, да удължи ограниченията за българите и румънците на британския пазар на труда. Въпреки че премиерът твърди, че Обединеното кралство е задължено да отвори границите си спрямо директивите на ЕС, участниците в кампанията смятат, че над 70 000 души годишно ще прииждат, след като бъдат махнати рестрикциите.

Потърсихме отговор на въпроса защо до момента още нищо не е предприето да бъде намален броят на имигрантите, прииждащи в страната, от зам.-премиера Ник Клег. Лидерът на Либералдемократите отвърна, че няма причини за тревога и новопристигащите имигранти от България и Румъния няма дори да се доближат до числото на имигрантите, дошли след присъединяването на част от Източна Европа през 2004 г., когато правителството пропусна да наложи рестрикции до пазара на труда си. "Това, което искам да видя, е, че нашата имиграционна система е отворена към хората, идващи в страната, които искат да бъдат полезни и да работят, да си плащат данъците и да играят по правилата. Публичният ни сектор зависи от хората, които идват да живеят тук. Националната здравна система (NHS) би се срутила за една нощ, ако вдигнем подвижния мост и би трябвало да дадем свобода на британските граждани, както много от тях правят, да имигрират също. Затова ние не можем просто да сложим бариера пред другите нации. Това, което правим, трябва да бъде административно издържано и компетентно, което ще върне и увереността на хората", каза Клег. Според него Великобритания е подценила имигрантския поток през 2004 г., но това не означава, че това ще се повтори. Не би трябвало автоматично да приемем, че също толкова голям наплив от хора ще дойдат и сега. "България и Румъния имат големи общности и в други европейски държави. Това ни навежда на мисълта, че страната ни няма да е основна дестинация за тези две страни, но разбира се, ние ще следим нещата от близо", допълва той.

Депутатът от Консервативната партия Питър Бон потвърди, че твърдо застава зад кампанията ни и петицията напълно отговаря на гледната му точка. Според него тя защитава британските интереси и опасенията ни са основателни. "Това, което предстои да се случи, е катастрофално. Ние трябва да го спрем в зародиш. Не само че британците ще загубят част от работния си пазар, но това ще породи и силни социални вълнения", твърди Питър Бон. Ако Брюксел не приеме това и даде Великобритания на съд, за да я задължи да приложи правилата за свободно движение, няма ли това да бъде нова отлична причина да се оттеглим от ЕС?

По-голямата част от предлаганите позиции в британския трудов пазар са за квалифицирани кадри в здравеопазването, туризма, селското стопанство и детегледачеството. Но има и доста обяви за неквалифицирани британци като таксиметрови шофьори, обучаващи мениджъри във веригите за бързо хранене и социални работници.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай