Банкок. Тайландски демонстранти са обкръжили още няколко министерства по време на антиправителствените демонстрации в Банкок, предадоха световните медии.
Протестиращите искат правителството, водено от Инглук Шинаватра, да подаде оставка, заявявайки, че то се управлява де факто от брат й - бившия премиер Таксин Шинаватра.
След огромен митинг в неделя, протестиращите окупираха подстъпите към няколко административни сгради.
Премиерът се е позовал на специални правомощия, които позволяват на служители на сигурността да налагат вечерен час, но заяви във вторник, че властите ще "се въздържат да не използват насилие".
"Всеки трябва да се подчинява на закона и не се използва силата нма тълпата", каза тя пред репортери.
Тя се позова на Закона за вътрешна сигурност късно в понеделник и въведе специални мерки за сигурност в столицата.
"Те поискаха от всички служители да напуснат кабинетите си", заяви министърът на туризма и спорта Сомсак Пурисрисак. Под обсада са също министерствата на вътрешните работи, на транспорта и на земеделието. Демонстрантите поставиха и на техните служители ултиматум да напуснат сградите.
Десетки хиляди тайландци, противници на правителството на премиерката Инглук Шинаватра, излязоха на протестно шествие по улиците на Банкок. Според организаторите в първия ден на протеста срещу правителството са участвали 100 000 души. Според полицията демонстрантите са били едва 30 000.
Демонстрантите заявиха, че ще останат по улиците на тайландската столица, за да защитават позицията си. Още в неделя те възнамеряваха да обкръжат важни райони в столицата, сред които сградата на парламента и офисите на премиера, което изпълниха впоследствие.
Противниците на правителството организираха протеста си, защото смятат, че бившият премиер Таксин Шинаватра, който живее в изгнание, за да не бъде съден в родината си и който е брат на настоящата премиерка, се опитва да влияе на управлението на страната. Демонстрациите са най-големите след тези от 2010 г., когато се стигна до сблъсъци и над 90 души загинаха.
Протестиращите днес напуснаха територията на министерството на външните работи, което бяха окупирали в понеделник. Според очевидци група демонстранти демонтирала палатковия си лагер след разговор с официален представител на министерството.
В парламента на Тайланд започнаха дебати по внесения от опозицията вот на недоверие срещу министър-председателката Инглук Шинаватра и вътрешния министър Чарупонг Руеангсуван. Опозиционната Демократическа партия обеща да представи в хода на дебатите конкретни доказателства за корупционни престъпления, извършени според опозицията от двамата политици.
Междувременно ръководителят на националния съвет за сигурност съобщи, че режимът на засилени мерки за сигурност ще остане в сила в Банкок и трите прилежащи до столицата провинции поне до 31 декември 2013 г.
Специалният режим изключва възможността на територията, обхваната от действието му, да се провеждат митинги, демонстрации, акции на гражданско неподчинение. Полицията пък получава правото незабавно да задържа всеки, който представлява опасност за сигурността.
Режимът беше въведен то тайландското правителство на 25 ноември заради ситуацията около политическите протести в столицата.
Тайландски съд одобри заповед за арест срещу един от лидерите на демонстрантите, които вчера нахлуха в министерството на финансите с искане за оставката на правителството, предаде AFP.
„Поискахме заповед за арест за Сутеп Таугсубан и наказателният съд я одобри", заяви полицейски началник, чийто участък отговаря за зоната около финансовото министерство.
Той призова Сутеп Таугсубан да се предаде, като предупреди, че полицията може да го арестува навсякъде.
64-годишният Сутеп Таугсубан, който е бивш депутат и бивш високопоставен член на основната опозиционна Демократична партия, наскоро подаде оставка, за да участва в планираните протести.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com