"Аз съм самотна майка и агностик. Събрала съм в себе си всички възможни пороци". Това откровено послание в навечерието на президентските избори в Чили можеше да провали Мишел Бачелет. Но не успя. Милиони жени в страната видяха в нея себе си и тя спечели на първия тур с близо 47% от гласовете. На 15 декември гражданите на една от най-богатите страни в Латинска Америка отново ще тръгнат към урните и според всички прогнози победата на Бачелет е в кърпа вързана.
Нито един от деветимата кандидати - дори приятелката от детинството й Евелин Матей (25%), не успя да се превърне в реална конкуренция на Бачелет, която през 2006 г. стана първата жена президент на Чили и управлява до 2010 г. Експертът от чилийския аналитичен център "Свобода и развитие" Хорхе Рамирес обяснява, че огромната си популярност кандидатката на лявата коалиция дължи най-вече на своята харизма и мекия, не много привичен за Чили стил на управление. "Чилийците не са забравили, че световната икономическа криза, която избухна именно при управлението на Бечелет, не се отрази силно на страната. Именно поради това рейтингът й през есента на 2010 г., в края на президентския й мандат, бе рекордно висок - 84%. В центъра на сегашната й кампания бе икономиката. Бачелет тръгна на изборите под лозунга "Чили за всички". След като обяви борба със социалното неравенство, тя предложи да се увеличи с 5% данък печалба на компаниите. Тази мярка ще вкарва в хазната над $8 млрд. годишно. По-голямата част от тези пари социалистката обеща да отдели за развитието на безплатното образование, с което привлече на своя страна младежите. Допълнителни средства пък ще отидат за здравеопазването, спорта и строителството на жилища. Освен това Бачелет иска реформи в конституцията, действаща още от времето на хунтата на генерал Аугусто Пиночет.
62-годишната Бачелет е дипломиран хирург, епидемиолог и педиатър, както и военен стратег. И няма как иначе, след като баща й - Алберто Бачелет, е бивш военен и отявлен противник на Пиночет. Майка й Анхела Херия е археолог антрополог. През 1962 г. семейството заминава за САЩ, където Алберто става военен аташе към посолството на Чили. Бачелет живеят в щата Мериленд и Мишел посещава 2 г. местно средно училище, където научава английски език (владее също така френски, немски, португалски и малко руски). След като семейството се връща в Чили, тя завършва женския Лицей номер 1, където не само е една от най-добрите ученички, но и отговорничка на класа, пее в хора, играе във волейболния отбор, посещава театрален кръжок и участва в музикална група. Мечтата й е да се занимава със социология, но под влияние на баща си през 1970 г. постъпва в медицинския факултет на чилийския университет. При президента социалист Салвадор Алиенде баща й е назначен за шеф на комитета по разпределение на продоволствията. След преврата на 11 септември 1973 г., когато правителството на Алиенде е свалено от хунтата на Пиночет, Алберто е арестуван и хвърлен в затвора по обвинение в държавна измяна. Половин година по-късно, на 12 март 1974 г., умира в килията си от инфаркт. След 6 месеца Мишел, която тогава все още учи в университета, и майка й са арестувани и пратени в печално известния затвор "Вила Грималди". След като лежи там около година, през 1975 г., благодарение намесата на правителството на Австралия, където живее по-големият й брат Алберто, Мишел е освободена. Малко след това заминава първо в Австралия, а след това и в ГДР, където учи немски език в Лайпциг и продължава медицинското си образование в Берлин. Връща се в Чили едва през 1979 г., дипломира се като хирург и влиза в Социалистическата партия. По-късно става министър на здравеопазването (2000-2002) и на отбраната (2002-2004) при президента Рикардо Лагос. Успява също така да се ожени, а сега е разведена и има 3 деца от двама съпрузи. До 2004 г. разводите в Чили са официално забранени, затова тя ги оформя в чужбина.
Въпреки всичко преживяно Бачелет не храни омраза към врага. Тя живее в един дом с човека, който я изтезава и разпитва във "Вила Грималди". И винаги го поздравява на прага. Сега се опитва да убеди страната си, че омразата не води до никъде.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com