Съветът на ЕС по икономическите и финансовите въпроси одобри шестте препоръки на Европейската комисия за България по Националната програма за реформи за 2014 г., които бяха представени през юни, предава БТА. Според тях страната трябва да увеличи бюджетните мерки за 2014 г., както и да въведе цялостна данъчна стратегия за повишаване на събираемостта на приходите, справяне със сивата икономика и намаляване на разходите.
Втората препоръка предвижда България да приеме стратегия за пенсионната система, като продължи планираното годишно увеличение на пенсионната възраст и установи механизъм за обвързването й с очакваната продължителност на живота, като премахне постепенно възможностите за ранно пенсиониране и въведе еднаква възраст за пенсиониране на мъжете и за жените. Според ЕК парите за здравеопазване трябва да се харчат по-ефективно като финансирането на болниците се обвърже с резултатите и се оптимизира болничната мрежа.
Третата препоръка е да се подобри ефикасността на Агенцията по заетостта чрез насочване на усилията към най-уязвимите. Необходимо е да се извърши преглед на минималните осигурителни прагове, за да не се оскъпява прекалено наемането на нискоквалифицирани служители, посочват от ЕК. Четвъртата препоръка е България да приеме Закона за училищното образование и да продължи реформите в професионалното и висшето образование, като се насърчи партньорството с деловите среди. Петата препоръка е България да подобри бизнес средата, най-вече за малките и средните фирми, като намали бюрокрацията. Последната, шеста препоръка, е България да разшири реформата на енергийния сектор с оглед повишаване на конкуренцията чрез премахване на пречките за навлизане на пазара.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com