Brexit стана златна кокошка

Brexit стана златна кокошка | StandartNews.com

Brexit се превръща в златна кокошка. Всичко, което е свързано с референдума, се харчи като топъл хляб. На тезгяха бе изкарано дори британското военно мото "Keep calm and carry on" ("Запазете спокойствие и продължавайте"), което придоби друг смисъл след вота на Острова.

Аукционна къща Manning Fine Art ще предложи на търг в Лондон оригинален постер с мотото от 1939 г. с първоначална цена 21 000 паунда, съобщи Artprice, цитирана от БГНЕС.

През 2011 г. английска компания регистрира слогана като запазена марка в Европа и САЩ, след като не успява да го направи във Великобритания. Патентът е отхвърлен, защото думите са твърде често използвани. Фразата предизвика и много пародии, но оригиналните копия на плаката, издаден от английското правителство преди Втората световна война, са изключителна рядкост. Дори британският военен музей не притежава оригинал. Трудността да бъде намерен истински плакат произлиза от това, че той никога не е бил предназначен за разпространение, освен ако германските въздушни нападения срещу Великобритания не застрашат инфраструктурни обекти или не започне инвазия в страната, което така и не се случва. Плакатът е проектиран в министерството на информацията през лятото на 1939 г. и представлява съобщение от краля към поданиците, което трябва да успокои обществото и предотврати масова паника. Дизайнът е завършен на 6 юли и е одобрен през август от министъра на вътрешните работи. Лозунгите трябвало да бъдат разпространени в рамките на 24 часа след обявяването на война на територията на страната. Една година по-късно след като Великобритания устоява на натиска на германците, почти всички плакати са изпратени за рециклиране поради недостиг на суровини като целулозата. Оцелелият плакат, който ще бъде предложен на търг, е открит преди 16 г. на дъното на кутия със стари книги, принадлежаща на Стюарт Манли, собственик на книжарница в Алнуик, Нортъмбърланд. Манли и съпругата му го рамкирали и закачили зад касата в магазина. След голям интерес от клиенти те направили няколко репродукции и ги разпродали. Оттогава плакатът става международно разпознаваем и широко свързван с вярата за британския стоицизъм и спокойствие. Първият тираж на оригинала е в почти 2 500 000 копия, но до 2012 г. се смяташе, че са запазени само 2 броя. По-късно в предаване на Би Би Си за издирване на антики се появиха още 20 копия.

Изборът удря и по науката

Brexit може да засегне научноизследователската дейност във Великобритания, защото ще затрудни взаимното сътрудничество, финансирането и дейността на регулаторите, предупреждава "Сайънтист". Въпреки че процесът тепърва ще се развива през следващите месеци и години, учените в Обединеното кралство и техните сътрудници зад граница се подготвят за промени. Мнозина от научните среди изразиха неодобрението си. Както "Нейчър" обяви: "това е резултат, който доста от учените не желаеха, което не е учудващо заради броя на изследователите във Великобритания, работещи със свои колеги от ЕС". "Съвместната ни работа по повечето европейски проекти рискува да се провали, заяви Стивън Къри от лондонския "Импириъл колидж". "На нас вече няма да се гледа като на сигурен партньор. В бъдеще ще трябва да положим сериозни усилия, за да противостоим на изолационизма от Брекзит, ако искаме нашата наука да се развива." Джеймс Уилсдън от Шефийлдския университет допълва: "Мисля, че ще има изтичане на мозъци и е необходимо политиците и лидерите в университетските среди да убедят тези талантливи личности, че те все още са ценени."

Има и проблеми, свързани с финансирането. "Решението на Великобритания да излезе от ЕС логично ще доведе до сериозна несигурност", предупреждава лондонският "Уелкъм Тръст". От 2007 до 2013 г. научните специалисти на Острова са получили 8,8 млрд. евро от ЕС, докато приносът на Великобритания за същия период е 5,4 милиарда, а британските учени са спечелили около една пета от всички грантове като стойност от водещите програми на Европейския съвет за научни изследвания, припомня "Би Би Си".

Очертават се и проблеми с регулаторните органи. Европейската агенция по лекарствата, която е в Лондон и си взаимодейства с американската Администрация по храните и лекарствата, вероятно ще се премести на континента.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай