Българска връзка в нидерландския скандал?

Става въпрос за оставката на нидерландското правителство

Българска връзка в нидерландския скандал? | StandartNews.com

В оставката на нидерландското правителство отпреди няколко дни, подадена заради скандала с детските помощи, може би има и "българска следа". Агенция epd припомня, че през 2013 телевизионни кадри от България разтърсват Холандия.

На тези кадри се виждаха жители на бедно село в Източна България, които разказват пред журналисти как държавата Нидерландия им превела хиляди евро, без да е трябвало да се трудят за това. Един от мъжете във филма сочи със задоволство към сграда, която била закупена с парите от Нидерландия.

Разследващите журналисти бяха разкрили, че чужденци са подавали молби за детски надбавки и финансови помощи за наеми, макар че изобщо не живеят в Нидерландия. Както отбелязва агенция epd, в България явно е имало банди, които са организирали пътувания до Нидерландия и подправяне на договори за наем.

А нидерландските данъчни власти явно са проверявали основателността на молбите постфактум - чак след като се отпуснат парите. По това време обаче престъпниците вече са се намирали в родината си.

 На 15 януари тази година правителството на премиера Марк Рюте подаде оставка.

Поради строгото и често пъти твърде формално прилагане на законите, от 2014 година насам системно са били орязвани детските надбавки на голям брой семейства заради подозрения за злоупотреби.

В много случаи въпросните семейства са били третирани като мошеници, макар да е ставало дума за съвсем неволни и невинни грешки при попълването на молбите за помощи.

Това заяви Крис ван Дам, председателят на анкетната комисия, която представи заключителния си доклад по случая през декември.

"Животът на мнозина се превърна в истински ад", казва 38-годишната Фатма Симсек пред вестник NRC, която е била принудена да връща близо 54 000 евро на социалните служби. Те настоявали, че ги е получила неправомерно. Тя е една от общо над 20 000 засегнати.

 "Политиката е виновна за това, че крайно надъханата дискусия за борбата срещу измамите и злоупотребите е довела до култура, в която на човешките аспекти не се е обръщало голямо внимание", каза ван Дам.

Министър-председателят Марк Рюте нарече резултатите от проучването на Анкетната комисия "сурови, но честни". Рюте обеща, че засегнатите семейства ще получат по 30 000 евро обезщетение и че системата за финансови помощи ще бъде основно реформирана.

Рюте подаде оставка едва няколко седмици след публикуването на доклада. Оставката му е символична стъпка, защото на 17 март в Нидерландия така или иначе се провеждат избори. Рюте, който е във властта от над 10 години, отново ще се кандидатира - въпреки скандала и въпреки оставката

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай