Пълна проверка на сигурността и проверка за бръмбари в институциите на ЕС нареди шефът на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу заради скандала с американското подслушване. В понеделник европейските лидери втвърдиха още тона към Вашингтон, след като списание "Шпигел" разкри, че американската Агенция за национална сигурност е шпионирала представителствата на ЕС във Вашингтон и Ню Йорк, както и сградата на Европейския съвет в Брюксел. Френският президент Франсоа Оланд призова САЩ незабавно да спрат да шпионират Евросъюза и намекна, че скандалът може да се отрази на планираните преговори за споразумението за свободна търговия между Европа и Америка.
ЕС поиска още в неделя обяснения за разкритията на "Шпигел", който се позова на поверителни документи, до които е получило достъп отчасти чрез бившия консултант на АНС Едуард Сноудън. Стана ясно, че Евросъюзът започва пълна проверка за сигурността на всичките работни помещения. "Предвид твърденията Жозе Мануел Барозу нареди компетентните служби на комисията да проведат цялостна проверка на сигурността", каза говорителят на ЕК Пиа Хансен, като отбеляза, че всички офиси на ЕС редовно се проверяват за "бръмбари". "Ще бъдат проверени също всички системи за електронна защита на Еврокомисията", добави Хансен. Друг говорител на Еврокомисията, Майкъл Ман, обаче отбеляза, че твърденията се отнасят за 2010 г. и че помещенията на ЕС в Ню Йорк и Вашингтон са били преместени от тогава. По думите му информацията се отнася до историческа ситуация и сега и в двата офиса има изцяло нова система за сигурност. Въпреки това обаче френският президент Франсоа Оланд реагира остро. "Ние не можем да приемем подобно поведение между партньори и съюзници", подчерта Оланд. "Настояваме това незабавно да спре", добави той. Според него скандалът може да заплаши планираното споразумение за свободна търговия, тъй като "не може да има преговори без гаранции, че шпионирането ще спре незабавно". Германия заяви, че ако информацията се окаже вярна, това би било неприемливо поведение в стила на студената война между партньори, които изискват доверие, за да се изгради нова трансатлантическа търговска зона, предаде Ройтерс.
"Ако се потвърди, че дипломатическите представителства на ЕС и отделни европейски страни са били шпионирани, ясно ще заявим, че подслушването на приятели е неприемливо. Вече не сме в студената война", настоя говорителят на канцлера Агела Меркел Щефен Зайберт. Той заяви, че Берлин подкрепя споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ, защото то би дало тласък на заетостта и растежа от двете страни на Атлантика. Той обаче подчерта, че взаимното доверие е необходимо, за да бъде постигната сделката.
Кери: Нормално е да се събира информация
Търсенето на информация за други страни не е нещо необичайно. Това заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери пред шефа на европейската дипломация Катрин Аштън в първи отговор на обвиненията, че Вашингтон е шпионирал ЕС и други свои съюзници, съобщи АФП. Почти всички правителства, а не само САЩ, извършват множество дейности, за да бранят своите интереси и сигурност, обяснил Кери. Същевременно той отказа да коментира пряко скандала с твърденията за шпионаж. Кери посочи, че Катрин Аштън е изразила безпокойство по въпроса по време на среща в Бруней, но подчерта, че не може да коментира конкретните твърдения, защото е бил на път. Всяка страна по света, която поддържа международни отношения и се грижи за националната си сигурност, извършва множество дейности в защита на националната сигурност, а за това допринася всякакъв вид информация. Знам само, че това не е нещо необичайно за много страни, каза на пресконференция Кери.
Путин: Няма да предадем Сноудън
Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия няма да предаде на САЩ бившия служител на ЦРУ Едуард Сноудън, който разкри програмите за подслушване, предаде Ройтерс. Путин обаче подчерта, че ако Сноудън иска да остане в Русия, "трябва да прекрати дейността си, насочена срещу САЩ". Едуард Сноудън не е руски агент, каза още президентът, повтаряйки, че руските разузнавателни служби не работят с американския беглец, който все още се намира в транзитната зона на московското летище "Шереметиево". Според Путин Сноудън трябва да избере своята финална дестинация и да отпътува натам. Руският президент не изключва също така американските служби да са подслушвали и руски посолства.
По-рано в понеделник стана ясно, че Путин и президентът на САЩ Барак Обама са натоварили шефовете на Федералното бюро за разследване и Федералната служба за сигурност да решат случая със Сноудън, предаде АФП. Неговата съдба е в ръцете на Москва, каза по-рано президентът на Еквадор Рафаел Кореа. Лидерът на германската партия "Зелените" Юрген Тритин пък предложи Европа да предостави убежище на Едуард Сноудън.
Американците слухтели в 38 посолства
В програмата за следене на американските власти влизат 38 посолства и други дипломатически мисии във Вашингтон и Ню Йорк, които са описани като "мишени". Това разкри вестник "Гардиън", който съобщи подробности за подслушването. Сред методите за шпиониране има поставяне на скрити подслушвателни устройства и прехващане на комуникации със специализирани антени. В списъка на мишените са включени мисиите на ЕС и посолствата на Франция, Италия и Гърция, както и на редица други съюзници на САЩ, сред които Индия, Япония, Мексико, Южна Корея и Турция, съобщава "Гардиън". "Ню Йорк таймс" цитира изказване на бившия директор на Агенцията за национална сигурност и на ЦРУ Майкъл Хейдън, който на практика заявява, че всички държави шпионират. "Първо - САЩ не извършват шпионаж. Второ - нашата Четвърта поправка на конституцията, която защитава правото на личен живот на американците, не е международен договор. И трето - всеки европеец, който иска да се възмущава от международното шпиониране, по-добре първо да види какво прави собственото му правителство", казва Хейдън, цитиран от "Ню Йорк таймс"
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com