С големи скандали и обвинения започна международната конференция за Сирия "Женева-2" в Монтрьо, Швейцария. Тя има за цел мирното уреждане на конфликта в страната. На нея присъстват към 40 външни министри, включително Сергей Лавров (Русия) и държавният секретар на САЩ Джон Кери. Другите основни участници са постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН, генералният секретар на ООН, сирийската опозиция и правителство. При откриването на конференцията генералният секретар на ООН Бан Ки-мун обяви, че мирните преговори са изправени пред тежки предизвикателства и призова сирийското правителство и опозиция да преговарят на добра воля.
"Нашата обща задача е да се сложи край на страданието в Сирия. Убедени сме, че трансформацията ще бъде ефективна, ако бъде чисто политическа, без използването на сила. Призовавам всички играчи да се придържат към международното право. Не може да се намери решение чрез използването на сила, диалогът е единственият път", каза Лавров. Кери пък заяви, че президентът Башар Асад няма как да бъде част от преходното правителство в Сирия. Американският държавен секретар също обвини правителството на Асад, че е използвало химически оръжия. По думите му за последните три години в Сирия са убити 130 хиляди души. С това той повдигна напрежението в залата. Външният външният министър на Сирия Уалид Муалем обвини Запада, че е отговорен за пролятата кръв в Сирия и че има кръв по ръцете си. По думите му кръвта е по ръцете и на някои представители на мирните преговори. "Маската беше свалена, можем да видим реалното лице и какво те искат - да дестабилизират и унищожат Сирия. Чрез износ на тероризъм те използват техните петролни долари, за да купуват оръжия и заливат международните медии с лъжи", каза Муалем. "Как може чужд терорист да отговаря на нуждите на сирийския народ", попита той. По отношение на коментара на Кери пък заяви: "Никой извън Сирия няма право да сваля президента". Сирийският опозиционен лидер Ахмед Джерба обяви от своя страна, че мирните преговори ще пропаднат, ако се обсъжда оставането на Асад на власт. Той настоя правителството на Сирия да покаже ангажимент към мирното уреждане на сирийската криза и да предаде властта на преходното правителство.
В петък делегациите на сирийското правителство и на опозицията ще започнат официални преговори в Женева. Това заяви Мартин Несирки, официален представител на Бан Ки-мун.
Дамаск: Снимките на мъчения са фалшиви
Снимките, за които се твърди, че показват масови мъчения, извършвани от режима на Башар Асад, са фалшиви, обяви сирийското министерство на правосъдието. В изявление, разпространено от държавната информационна агенция САНА, властта категорично отрича обвиненията, публикувани в доклад, който твърди, че хора са били измъчвани и убивани по време на задържането им от сирийските сили. Докладът е наречен "политизиран и лишен от обективност и професионализъм". Авторите на документа, публикуван от Си Ен Ен в понеделник, са екип от международни правни и съдебни експерти и е базиран на хиляди снимки, предоставени от сирийски дезертьор. Той твърди, че е работил като фотограф във военна болница, в която били карани труповете от центровете за задържане.
Турция затвори границата със Сирия
Турските власти временно затвориха вчера граничния преход "Онджупинар" и ограничиха автомобилното движение през КПП "Джилвегьозю", които се намират по сирийската граница. Губернаторът на турската провинция Килис Сюлейман Тапсъз отбеляза, че в граничните райони на Сирия са се възобновили сблъсъците, в резултат на което се е повишила заплахата за националната сигурност на Турция и е взето решението за затварянето на граничния пункт. От турската страна се образува 10-километрова опашка от превозни средства, натоварени с хуманитарни помощи за сирийците.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com