Атина и Брюксел си стиснаха ръцете (ОБЗОР)

Атина и Брюксел си стиснаха ръцете (ОБЗОР) | StandartNews.com

След дълги и мъчителни преговори Гърция и Еврогрупата се разбраха за удължаване на спасителната програма за страната с 4 месеца. Финансовите министри на страните от Еврозоната разгледаха късно в петък проектодекларация на Еврогрупата, представен от нейния председател Йерун Дейселблум, и Гърция е дала съгласието си за него. Атина е потвърдила, че ще проведе структурни реформи и ще се въздържа от едностранни действия. Правителството на южната ни съседка има срок до понеделник да представи за одобрение на кредиторите списък с реформите, които смята да извърши с цел икономическа и финансова стабилност. След това детайлите ще бъдат доизработени от експерти, преди реформите да бъдат разгледани от Еврогрупата, обясни европейски източник, цитиран от Франс прес. Според съобщението след извънредната среща "списъкът с реформи е базиран на съществуващите договорености. Европейските и международните институции ще дадат първата си оценка дали предложенията са достатъчно основание за подготовка на поредния отчет (за състоянието на икономиката и реформите в страната). При взаимодействие с институциите (ЕС, ЕЦБ и МВФ) този списък ще бъде дообработен и окончателно утвърден към края на април", се казва още в съобщението. В него специално се подчертава, че "само одобрението на този отчет" ще позволи на Гърция да получи "следващия транш от оставащите средства в рамките на програмата на Стабилизационния фонд на ЕС (EFSF)". При това отпускането на тези пари "също ще трябва да бъде одобрено от Еврогрупата".

Източник от гръцкото правителство заяви след заседанието, че в рамките на споразумението за продължаване на финансовата помощ от ЕС Атина е извоювала отмяна на мерките по съкращаване на пенсиите и увеличаване на данъците. "Провали се шантажът от последните дни", коментира той. Правителството смята, че благодарение на постигнатото споразумение са "отменени водещите към рецесия мерки, приети от предишното правителство, като намаляване на пенсиите, увеличаване на данъците, а също задълженията по прекомерния и нереален първичен профицит на държавния бюджет". Освен това "е ликвидирана такава неинституционална формация като "тройката" (международни кредитори), която издаваше заповеди и бе придобила прекомерна власт", добави източникът. "Ще представим своя списък от реформи за следващия междинен етап, при които ще дадем приоритет на онези, които представляват общо интерес, а именно борбата с данъчните измами, корупцията, преструктуриране на държавната администрация и справяне с хуманитарната криза", каза още той.

В. "Прото тема" обяснява защо европейците се съгласили да удължат кредитното споразумение само до края юни. "Причината е, че през юли-август Гърция трябва да погаси дълг от 6,7 млрд. евро на ЕЦБ, и европейците искат да имат лост за натиск върху Атина. Освен това към края на юни Атина трябва да изплати на МВФ кредити за 5,2 млрд. долара", посочва вестникът.

ЕЦБ пак ще приема гръцки облигации

Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова да започне отново да приема гръцки облигации като гаранция за рефинансиране на местните банки. Това заявиха източници от ЕЦБ след споразумението за удължаване с 4 месеца на спасителната програма за страната. Според тях ЕЦБ преценява, че след тази договорка на Гърция няма да бъдат налагани ограничения върху движението на капитали. ЕЦБ оценява като "позитивен факт" 10-те млрд. евро, отпуснати за рефинансиране на гръцките банки от гръцкия фонд за финансова стабилност, въпреки че те са достатъчно капитализирани.

Ципрас: Спечелихме битка, не и войната

"Ние спечелихме битка, не войната. Истинските трудности обаче ни предстоят", заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас в телевизионно изявление след споразумението за продължаване на европейското финансиране. Той също така изтъкна, че с постигнатия компромис в Брюксел Атина "оставя зад гърба си мерките за икономии, меморандума и тройката международни кредитори". Финансовият министър на Гърция Янис Варуфакис пък изтъкна, че с удължаването на спасителната програма е бил преодолян "задушаващ краен срок" и предстои "уикенд на радост и съзидателност".

Израждаме доверие, обяви Шойбле

Сега сме в процес на изграждане на доверие. Затова има строги условия, заяви германският финансов министър Фолфганг Шойбле след извънредната среща в Брюксел. Той посочи, че Гърция няма да получи никакви плащания, докато не бъде уреден докрай въпросът за помощната й програма. "Гръцкото правителство трудно ще обясни сделката на избирателите си", добави Шойбле.

Кредиторите очакват спазване на ангажиментите

Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум бе категоричен, че кредиторите и занапред ще очакват от Гърция да се придържа към поетите ангажименти. "В рамките на програмата има отвореност и гъвкавост, но за тях трябва да бъде платена съответната цена, те трябва да са част от общ подход, който запазва действието на споразумението. Възстановяването на икономиката не може да бъде излагано на опасност, нито стабилността на финансовия сектор", заяви Дейселблум.

Оланд: Постигнат бе добър компромис

Френският президент Франсоа Оланд окачестви като "добър компромис" споразумението, постигнато на срещата на Еврогрупата в Брюксел за удължаване на спасителната програма за Гърция с 4 месеца. "Доброто решение бе да удължим финансирането, позволявайки на Гърция да осигури преход и да може да спази своите ангажименти. Доброто решение бе също да й дадем време, за да предприеме реформи и да бъде зачетен изборът на гръцките гласоподователи", добави френският президент.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай