Amnesty: ЕС съзнателно излага бежанците на риск

Amnesty: ЕС съзнателно излага бежанците на риск | StandartNews.com

Ню Йорк. "В решимостта си да направи непробиваеми своите граници, Европейският съюз (ЕС) и неговите държави членки излагат живота и правата на бежанци и мигранти на риск", твърди Amnesty International в поредния си доклад за бежанците и имигрантите в ЕС

"Ефективността на мерките на ЕС за спиране на потока от нелегални мигранти и бежанци е в най-добрия случай, съмнителна. Междувременно, някои от най-уязвимите хора в света плащат с живота си и мъките си за тези мерки", каза Джон Далхусен, директор на дирекцията на Amnesty International за Европа и Централна Азия.

Милиони евро се изразходват всяка година от държавите членки за огради, усъвършенствани системи за наблюдение и патрулиране по техните граници.

Красноречив индикатор за относителните приоритети на ЕС са разходите на организацията между 2007 и 2013. За този период ЕС похарчи близо 2 млрд. евро за защита на външните си граници, но само 700 милиона евро за подобряване положението на лицата, търсещи убежище и бежанците.

ЕС и държавите членки също така си сътрудничат и във финансирането на съседни страни, като Турция, Мароко и Либия, за да се създаде буферна зона около ЕС в опит да спрат мигрантите и бежанците, преди те да достигнат до границите на Европа. В същото време те си затварят очите за нарушенията на човешките права на мигрантите и бежанците в тези страни.

"На практика страните от ЕС плащат на съседните държави да охранява границите им вместо тях. Проблемът е, че много от тези страни често са неспособни да гарантират правата на бежанците и мигрантите, които се оказват хванати в капан там. Много от тях мизерстват, подложени на експлоатация и тормоз и без възможност да поискат и получат убежище", според Далхусен.

Бежанци и мигранти, които стигат до границите на Европа, рискуват да бъдат изтласкани обратно. Amnesty International е документирала случаи, при които гранични служители в България и по-специално Гърция, където тази практика е широко разпространена, гонят мигранти и бежанци обратно през границата. Изтласкването е незаконно, тъй като лишава хората от правото им да търсят убежище, и обикновено е придружено с насилие и дори заплаха за живота.

Изтласкването се практикува не само в югоизточните граници на ЕС. През февруари 2014 година испанската гражданска гвардия откри огън с гумени куршуми, заготовки и сълзотворен газ срещу около 250 мигранти и бежанци плуващи от Мароко покрай плажа към Сеута, испански анклав в Северна Африка. Четиринадесет души бяха убити. Двадесет и трима души, които успяха да стигнат до плажа, бяха върнати обратно, очевидно без достъп до всяка формална процедура за предоставяне на убежище.

"Според Агенцията за бежанците на ООН има повече разселени хора днес, отколкото по всяко време след края на Втората световна война. Шокиращо, Европейският съюз, вместо да облекчава, още повече утежнява тази хуманитарна криза," каза Джон Далхусен.

"Почти половината от тези, които се опитват да влязат в ЕС нелегално, бягат от конфликти или преследване в страни като Сирия, Афганистан, Еритрея и Сомалия. На бежанците трябва да се осигурят повече начини за безопасен и законен достъп в ЕС, така че да не са принудени да се впускат в опасни пътувания. "

Изправени пред все по-големи пречки по пътя им за Европа по суша, бежанците и мигрантите все по-често се впускат по рисковани маршрути по море към Гърция и Италия. Всяка година стотици хора умират, опитвайки се да достигнат бреговете на Европа.

След трагедията край бреговете на италианския остров Лампедуза, където повече от 400 души загубиха живота си през 2013 година, Италия стартира инициативата за издирване и спасяване на застрашени от потъване бежанци и мигранти, наречена Операция "Mare Nostrum." От началото на операцията през октомври 2013 досега са спасени повече от 50 000 души.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай