Американски медици са участвали в изтезания

Американски медици са участвали в изтезания | StandartNews.com

Лондон. Доктори и медицински сестри, работещи под военни заповеди в САЩ, са били съучастници в изтезаването на заподозрени в тероризъм, се твърди в нов независим доклад в САЩ, предаде Би Би Си.

В изследването се казва, че медицински специалисти са помогнали да се подобрят и са участвали в "изтезания и жестоко, нечовешко и унизително отношение" към задържаните.

Докладът беше изготвен от независима група от военни, здравни, етични и правни експерти. ЦРУ и Пентагонът отхвърлиха констатациите в доклада.

Двугодишното проучване показва, че неправомерните практики са започнали след 11 септември 2001 г. и са се извършвали в американски затвори, разположени в Афганистан, Гуантанамо и секретни арести на ЦРУ.

"Открихме, че Министерството на отбраната и ЦРУ на практика са променили основни етични стандарти, за да улеснят участието на здравни работници в измъчването на арестанти. Тези изкривявания все още съществуват", коментира др. Леонард Рубенщайн, съавтор на изследването.

Според доклада, вече са забранени някои практики като симулацията на давене при разпит, но от лекарите и сестрите все още се очаква да хранят насила тези, които са обявили гладна стачка. „Един пример за това е връзването за стол по начин, който нарушава етичните стандарти на Световната медицинска асоциация, както и на тези в Америка", коментира Рубенщайн. По думите му често медици са присъствали на разпитите и са търсели слабости, чрез които да бъдат изкопчени показания.

Експертите настояват Комисията по въпросите на разузнаването към Сената да проведе пълно разследване на медицинските практики в местата за лишаване от свобода.

Според говорителя на ЦРУ Дийн Бойд, докладът съдържа „сериозни неточности и погрешни заключения".

"Важно е да се подчертае, че ЦРУ не държи никого под арест и президентът Обама е прекратил Програмата за предаване, арест и разпит със заповед през 2009 г.", допълни той.

Говорителят на Пентагона Тод Бресийл посочи, че нито един от авторите на доклада не е имал достъп до задържаните, до медицинските им картони или до процедурите в Гуантанамо. Според него медицинските специалисти „не само предоставяли по-добро медицинско обслужване от това, което арестантите познават, но и грижата за тях е на равно с най-доброто в световната медицинска професия".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай