Днес се навършват 28 години от историческото падане на Берлинската стена, разделяла символично Изтока и Запада по време на Студената война.
Стената е построена между 1961 и 1975 г. и разделя Берлин на Източен и Западен, като се превръща в граница между Федерална република Германия (ФРГ) и Германска демократична република (ГДР), обособени след Втората световна война.
Любопитен факт е, че падането на границата се дължи на грешка. На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на ГДР (Източна Германия) Гюнтер Шабовски в публична реч обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Планът на управляващите е бил за плавно отпадане на ограниченията и постепенно преминаване към свободен режим на движение. В отговор на журналистически въпрос от кога влиза в сила новият режим, премиерът обаче отговаря: "Доколкото ми е известно, веднага". Когато чуват това, множество жители на Източен Берлин се втурват към стената, а граничарите не успяват да реагират и се въздържат да ги отблъснат с насилие. Хората от двете страни на изкуствената граница започват да рушат Стената.
В момента части от нея са запазени като паметник на събитията и са превърнати в обекти на съвременното социално изкуство. Парчета от стената се продават на колекционери от разрушаването насам за големи суми на търг.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com