Стокхолм. Кой ще вземе Нобелите за мир е въпросът, който вълнува научните и не само среди по света. Призовете за физика, химия, икономика и мир предстои да бъдат обявени в близките 7 дни, след като вчера бе даден старт на Нобеловата седмица с обявяването на лауреатите за икономика. Напрежението нараства лавинообразно, интриги не липсват във всички сфери.
В категорията за мир има 259 номинирани, с което е подобрен рекордът от 241 претенденти през 2011-а. Между тях са Фейсбук и Владимир Путин. Никой не смее да предположи кой от всичките ще бъде награден в петък.
При химиците също не липсва конкуренция. Предположенията са, че призът ще е за разработки в областта на ДНК технологиите, за технология, намаляваща отпадъците при производството на химикали или пък за тест, който показва дали определени химикали причиняват рак.
Днес е развръзката в категорията за физика. Теорията за хигс-бозона обаче безспорно е най-спряганата за наградата. Едно от популярните имена сред анализаторите е Питър Хигс, който през 1964 година предсказва съществуването на частицата. Тя окончателно бе доказана и на практика през юли 2012 година от учените в ЦЕРН с помощта на Големия адронен колайдер и темата се смята за логичен победител в битката за Нобелите - заедно с Хигс, на когото е кръстена. Награждаването обаче е предизвикателство за Нобеловия комитет, тъй като Хигс не е единственият със заслуги за откритието, а победителите може да са не повече от трима. Най-малко шестима физици обаче са разработвали теорията през 1964 година, от които петима днес са живи и имат право на приза. За да се спаси от неловката ситуация, Нобеловият комитет може да намали броя на претендентите като измени леко точното название на откритието, за което присъжда наградата. Така тя би могла да отиде при Франсоа Енглерт, който разработва теорията пръв, и при Питър Хигс, който е втори, но е първият, който посочва новата частица. Така обаче ще бъдат изолирани други трима учени, които разработват теорията отделно и я публикуват месец след Хигс. Това обаче не е единственият проблем. Предсказването на хигс-бозона е едно, а доказването му на практика е друго. Последната работа бе свършена от 6000 учени в ЦЕРН през юли 2012 година. И тяхната работа също трябва да бъде зачетена.
Един от вариантите, според агенция Ройтерс, е призът да бъде разделен. Половината ще отиде при Енглерт и Хигс, а другата при ЦЕРН като организация. Досега само наградата за мир е била присъждана на организация, но пък само в категорията за физиология и медицина е забранено да се награждават организации. Така че при физиката е възможно.
Това обаче съвсем не е единствената номинирана теория за Нобел за физика тази година. За наградата е предложен още японецът Хидео Хосоно за откриването на полупроводници, базирани на желязото. Американец и двама швейцарци пък са предложени за наградата за откриването на екзопланети. Сред кандидатите са и иследователи, написали книга с правила за квантовата телепортация, описана от Алберт Айнщайн като "призрачна".
Работата на комисията, присъждаща наградата за мир, е много сложна. Между 259-те кандидати има множество известни имена с доказани заслуги. Анализаторите не смеят за посочат само един фаворит, но повечето прогнози се въртят около няколко имена. Сред най-атрактивните е Фейсбук - номиниран заради ключовата роля в революциите в арабския свят през 2011 г. Социалната мрежа бе средство за организиране на демонстрации, довели до падането на диктатури.
За нобелова награда за мир са номинирани още двамата блогъри от Египет и Тунис, които отприщиха вълната от недоволство срещу режимите в Северна Африка.
Двама души, обявени за врагове на Америка, но смятани от мнозина за герои, също са предложени за наградата. Това са основателят на Уикилийкс Джулиан Асандж и бившият сътрудник на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън. И двамата са отговорни за разсекретяването на милиони документи на американската държава, заради които са преследвани.
16-годишната пакистанка Малала Юсуфзай, която преди година бе простреляна в главата от талибани заради кампаниите си за правото на жените да учат, също е сред възможните лауреати. Номиниран е и президентът на Русия Владимир Путин заради усилията му за прекратяване на конфликта в Сирия.
Развръзката ще стане ясна в петък, 11 октомври.
На 9 октомври пък ще бъде обявена наградата за химия. Сред номинираните в категорията са американците Пол Аливисатос, Чад Мъркин и Нейдриън Сийман за открития, свързани с ДНК технологиите. Друг кандидат е Брус Амес от университета Бъркли, Калифорния, за изобретяването на тест за мутагенност, който показва дали определен химикал може да причини рак. Професорите М.Г. Фин, Валери Фокин и К.Бари Шарплес са кандидати с разработките си в модулната "клик-химия", която се занимава със свързването на малки елементи и намаляването на отпадъците при производството на химикали. Нобелова награда за химия може да получи и Акира Фуджишима от Токийския научен университет за открития на нови приложения на титановия диоксид, използван дълго време основно като съставка за бои.
Последно ще стане ясно кой е победител в категорията икономика, която е учредена по-късно от останалите, но важността й е не по-малка. Тази година за приза се борят няколко теории. Разработките в областта на емпиричната микроикономика може да донесат Нобел на Джошуа Ангрист, Дейвид Кард и Алън Крюгер от САЩ.
Дейвид Хендри от университета в Оксфорд, М.Хашем Песаран от Кеймбридж и Питър Филипс от Кънектикът може да бъдат наградени за приноса си в икономическата статистика, включително в моделирането и прогнозирането.
Според агенция Ройтерс фаворити са учени, работили по разширяването на икономическите теории на регулацията. Това са Сам Пелцман и Ричард Поснър от Чикагския университет в САЩ.
Любопитно
- Първият "Нобел" е връчен през 1901, пет години след смъртта на Алфред Нобел.
- За приза не могат да бъдат номинирани покойници. Носителят на Нобела за мир Даг Хамаршелд (1961) и за литераторът Ерик Аксел Карлфелд (1931) обаче получават наградата посмъртно - и двамата умират в периода между номинирането и обявяването на наградите.
От 1974-та тази практика вече не е разрешена.
- Мария Кюри - единствената жена, получила два Нобела - за физика (1903) за изследванията на радиоактивността и за химия (1911) - за откритието на два химически елемента - полоний и радий
- По две Нобелови награди имат американецът Джон Бардийн за физика, британецът Фредерик Сангър за химия, американецът Лайънс Полинг за химия и за мир, тъй като се застъпва непрекъснато за прекратяването на ядрените опити.
- До 2012-та призът е присъждан общо 44 пъти на жени, но само 16 в една от трите научни дисциплини - физика, химия и медицина.
- Жан-Пол Сартр - лауреат за литература и виетнамецът Ле Дук То - за мир, са единствените, които досега са отказвали да получат наградите - съответно през 1964 и 1973. Сартр следва своя принцип да отказва всякакви официални отличия, а То загърбва наградата заради продължаващите сражения във Виетнам - Нобелът все пак му бива отреден заради договарянето на виетнамските мирни споразумения.
- В научните дисциплини досега никой не е отказвал Нобеловата награда. По времето на Хитлер обаче на германските учени е забранено да ги получават. Потърпевши са Рихард Кун (химия - 1938), Адолф Бутенанд (химия - 1939) и Герхард Домаг (медицина - 1939). След края на Втората световна война те получават диплома и медал, но губят паричното възнаграждение.
- Най-много Нобели в научните дисциплини са печелили учени от САЩ - 43 процента от всички носители на приза за физика, химия и медицина. Германците остават на второ място в дисциплините физика и химия, следвани от британците. В медицината британците са втори, а германците - на трета позиция. На четвърто място в класацията е Франция.
- В света има 108 носители на Нобеловата награда за литература. Сред тях обаче няма нито един българин. Антон Дончев е предлаган за приза през 2005 г., но с един глас го пребори британският драматург Харолд Пинтър, а на следващата година го измести турският романист Орхан Памук. Като легенда се разнася слухът, че в годините са номинирани Елисавета Багряна, Йордан Радичков и Валери Петров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com